Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan açıklamalar
ensonhaber.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kapalı spor salonunda toplu açılış töreninde Bingöllüleri Zazaca ve Kürtçe selamlayarak konuşmasına başladı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, eski parayla 83 trilyonluk yatırımın bugün hizmete girdiğini ifade ederek Bingöl'ün daha ferah hale geldiğini ifade etti.

83 MİLYONLUK YATIRIM

"Bugün açılışını yapacağımız hizmetler arasında kayak tesisleri, otogar, göletler var. Eski parayla 83 trilyonluk yatırım bugün hizmete giriyor. Bingöl biraz daha müreffih hale geliyor. Birileri yıkmak için yola çıkar biz yapmak için yola çıkarız. Bizim meselemiz bu, bizim gündemimiz bu."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan açıklamalar

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

BURAYA ZİYARETİMİN ÜÇ SEBEBİ VAR

"Başbakan olarak bir yılda iki kez geliyorum Bingöl'e. Her bir Bingöllü bizim yüreğimizin parçasıdır. Buraya ziyaretimin üç sebebi var. Birincisi teşekkür etmek. Bingöl her zaman yanımızda oldu. 1 Kasımda yüzde 66 oyla yanınızdayız diye haykırdı. Binlerce teşekkür ediyoruz. İkinci sebebi yine teşekkür için. Bu hain alçaklar, ülkemizi terörle tehditlerine karşı dimdik duran ilimiz oldu. Özellikle Bingöllü kardeşlerim "bu vatan bölünmez" diye haykırdı, hepinize teşekkür ediyorum. Üçüncü sebebi ise Bingöl'e kazandırdığımız bazı eserlerin açılışını yapmak.

Davutoğlu: Birileri yıkmak için yola çıkar biz yapmak için VİDEO

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ

Biz bugün Bingölümüze eli boş gelmedi. Sizlere verdiğim her sözü yerine getirmenin bahatiyarlığı ile karşınızdayım. Ankara'da ülke geneli ile verdiğimiz sözleri yerine getiriyorsak, iller için verdiğimiz sözleri de yerine getiriyoruz. Bingöl'e sevgimizi, aşkımızı gösteren hizmet paketi ile karşınızdayım. Güzelliğini, imar ve icrasını daha da artıracak bir hizmet paketi ile karşınızdayım.

83 TRİLYONLUK YATIRIM HİZMETE GİRİYOR

Bugün açılışını yapacağımız hizmetler arasında kayak tesisleri, otogar, göletler var. Eski parayla 83 trilyonluk yatırım bugün hizmete giriyor. Bingöl biraz daha müreffeh hale geliyor. Birileri yıkmak için yola çıkar biz yapmak için yola çıkarız. Bizim meselemiz bu, bizim gündemimiz bu. Bingöllü kardeşlerimin daha refah, daha huzur içinde olmadır bizim meselemiz. Türkiye'ye kazandırdığımız eserlerle de gurur duyuyoruz. Aynı heyecanla hizmet için koşturuyoruz. Ne Türkiye'nin yürüyüşü ne Bingöl'ün kalkınması engellenemeyecek. Bingöllüler daha da güzel hizmetlere layıklar. Bingöl'ün Türkiye'nin yükselen bir güç olma hedefine ulaşabilmesi için desteklerini eksik etmesin.

BİR ELİMİZ KARADENİZ BİR ELİMİZ AKDENİZ YOLUNDA

Şehirlerimiz bizim dönemimizde birbirine bağlandı. Gelişmişlik farkı en aza indi. Adalet her konuda, her alanda o ulvi duyguyu kaybetmemektir. Kalkınma hamlesinde de adaletli olduk. Bizim adalet ve kalkınma anlayışımız birbiri ile bağlantılı. Bir elimiz Karadeniz Sahil Yolu'nda bir elimiz Akdeniz Sahil Yolu'nda. Nasıl Afyon bütün batı Anadolu'nun kesişim yolu üzerindedir, Bingöl de yolların tam merkezinde. Bingöl yolların, gönüllerin, kalplerin birleştiği şehir.

AK PARTİ YARIM BIRAKILAN İŞLERİ TAMAMLAYAN PARTİDİR

Gündemimizde eğitim de, sağlık yatırımları da var. Hiçbir meseleyi ertelemiyoruz. AK Parti yarım bırakılan işleri tamamlayan partidir, AK Parti yarım kalan gönülleri birleştiren partidir. Bizim yüce hedeflerimiz varken, şu muhalefetin haline bakın. Dün Meclis'te ne hale düştüklerini gördünüz. Biz ülkemizin her yerine gideceğiz, ama diğer partiler bir ilde varlar, diğerinde yoklar. Biz ise her şehirde varız. Çünkü biz 78 milyonun kalbinde, zihninde varız.

CHP'Sİ DE, MHP'Sİ DE, HDP'Sİ DE BÖYLE

Onların ufukları dar küçük küçük düşünüyorlar, kelime hazineleri zayıf dillerinde hakaretten başka bir şey yok, daha önemlisi gönüllerinde millet sevgisi yok. CHP'si de, MHP'si de, HDP'si de böyle. Tek parti zihniyetine sahip CHP diğerlerine laf etmedi, MHP diğerlerine laf etmedi, terör örgütü sözcüsü parti HDP diğerlerine laf etmedi. Hepsi bize laf etti, hodrimeydan. Biz buradayız, güneydeyiz, kuzeydeyiz, doğudayız, batıdayız. Çünkü Kürt, Zaza, Türk yiğitler de bizimle.

TERÖRİSTLERİN KADROLU YASÇILARI

Partisinden pek çok isim teröristlerin kadrolu yasçısı oldu. Kirli ittifakın göbeğindeler. Ellerini tetikten çekmeyenler hiç iflah olmayacak. Onlar kimlerle ittifak yaparsa yapsın, biz 78 milyonla yürümeye devam ediyoruz. Şimdi tehdit ediyorlarmış. Daha önce Cizre, Sur'da bu terörü başlattık, baharda diğer illere yayacaklarmış. Yazın da kışında baharda da güzde de bizi kimse korkutamaz. Her zaman buradayım. Biz baharın, şafağın sözcüsüyüz. Onlar karanlık gecelerin sözcüleri, piyonları. Onlar sırtlarını Moskova'ya dayayan Stalinist anlayışla yürüyen, bizler ise Alparslan, Selahattin'le yürüyoruz. Onlar sevdikleriyle, biz sevdiklerimizle haşrolacağız. Biz Bingöllülerle haşrolmaya hazırız.

CİNAYET ŞEBEKESİ ESKİ HALİNE DÖNDÜ

Çözüm süreci milli ve yerli projedir. Bu süreçte şiddetin silahın tasviye edilmesini amaç edindik. Meşrutiyetten nefret eden cinayet şebekesi eski hallerine geri döndü. Maksist leninist stalinist düşünceye döndü. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden anlayış harekete geçti.

HEP ÇÖZÜM ODAKLI OLDUK

Biz hep çözüm odaklı olduk. STK'lara, aydınlara, akademi dünyasına fikrinizi söyleyin dedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği süreç demokrasi anlayışımızın gereği idi. Bu nedenle her türlü talebin demokratik bir atmosferde söyleyebileceği bir ortam sağladık. En baştan itibaren çözüm sürecinin yerli ve milli bir proje olduğunu söyledik. Bu süreçte şiddetin ve silahın tasfiye edilmesini amaç olarak benimsedik. Bu amaçla attığımız adımların samimiyetini kimse soyutlayamaz. Bizim iyi niyetli adımlarımızı birileri samimi bulmadı. En alçakça yönetemleri kullanmaktan kaçınmayanları gördük. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden oluşumlar yeniden harekete geçti. Yanıbaşımızda Esed rejimi ile işbirliği halinde kanlı taraf olmayı seçtiler. Huzura kastettiler. Çözüm sürecinin durmasının tek sorumlusu silahların gölgesine saklanmaktan vazgeçmeyenlerdir. Şehirlerimizi silah deposu haline getirenlerin omuzlarındadır vebal.

TERÖSİT CENAZESİNE GİTMEK HASTALIKLI BİR RUH HALİ

Meşakatli bir dönemde, kimi vekillerin teröristlerin cenazesine gitmesi hastalıklı bir ruh halidir. Bu tam bir aymazlıktır. Ankara'nın göbeğinde o kardeşlerimize saldırıp, 29 canımızı şehit eden bu teröristin cenazesine giden o suça ortak olmuş olur. Hiçbir sistem böyle şımarıklığa, aymazlığa göz yummaz.

SADECE TERÖR KONUŞULSUN İSTİYORLAR

Onlar istiyorlar ki sadece terör konuşulsun. Hayır bizim gündemimiz hayatın her evresidir. 2016 bütçesi 2012 bütçesinin tam 5 katı büyüdü. Bu hizmet ve yatırım bütçesidir. Biz bir taraftan terörle mücadele ederken bir taraftan ülkemizin saygınlığını arttırmak derdindeyiz.

BİZ TABLET VERİYORUZ ONLAR TAŞ, SİLAH VERİYOR

Bu hayatta Türkün Zazanın Kürdün Çerkesin hayatında teröre yer yok. Allah'ın izniyle bu haki durumu hep birlikte ortadan kaldıracagız. Bu terör örgütüne karşı inadına kardeşlik. İnadına barış diyecekmisiniz. Bingöl yanımızdaysa bizim başımız hiç bir zaman eğilmez. Biz bu yörenin yiğit çocuklarına tablet veriyoruz. Onlar ise silah veriyor taş veriyor bomba veriyor.

Birliğimizi dirliğimizi kardeşiğimizi tehdit edenlere karşı dimdik duracakmıyız. Selahattin'in torunlarıyla Alparslan'ın torunları ebediyyen kardeş kalacak.

BİNGÖL'E YATIRIMLAR

Türkiye'yi dönüştürme, kalkındırma yolunda hep yanımızda oldunuz. Bingöl bize sürur (neşe, mutluluk) veriyor. Sadece 4 ay önce sizin Bingöl'de bir dizi açılış gerçeklemişti. 4 ay sonra 88 milyon değerinde yeni yatırımlarla sizlerleyiz. Bu sadece AK Parti'nin yapabileceği bir şeydir. Son 14 yılda Bingöl'de 8 milyar liralık yatırım yaptık. Bingöl'ün en büyük atılımlarından birini eğitimde yaptık. Biz bu bölgenin yiğit çocuklarının ellerine tablet veriyoruz, onlarsa taş, bomba, silah veriyor. Aramızdaki fark bu. Biz hiçbir gencimizi o çukurlarda, barikatlarda hayatlarının kararmasına izin vermeyeceğiz.

2007'de Bingöl Üniversitesini kurduk. 11 spor tesisi, 16 sağlık tesisi, 7 gölet inşa ettik. 2,4 milyon adet fidan diktik. Bingöl'ü bölünmüş yollarla bağladık. Havaalanını açtık. Organize sanayi bölgesi yoktu, biz açtık.

TAŞKIN KORUMA SİSTEMİ

5 gölet, 15 sulama ve taşkın koruma sistemi inşa edeceğiz. Toplam 226 bin zirai alanı kapsayan havza projesini hazırladık. Kığı Barajını tamamladık. 450 milyon kw/saat enerji üretecek. 14 yılda petrol ve doğalgaz sektörü için 92 milyon lira yatırım yaptık. Bingöl'e doğalgaz iletim hattı geldi, ev ev, dükkan dükkan kullanım için çalışmalara başladık. 14 yılda geçmiş yılların eksikliklerini telafi edecek yatırımlar yaptık.

19 BARAJ İNŞA ETTİK

Doğu ve güneydoğuda 19 baraj inşa ettik. Toplamda 21 milyar TL tarım ve hayvancılık desteği verdik. TOKİ ile 19,3 milyar liralık yatırım sürüyor. 5360 km bölünmüş yol yaptık. 5 havalimanı kurduk. Doğu bölgemizde 10 ilimizde, güneydoğu bölgesinde 8 ilimize hızlı tren için çalışmalara başladık. 240 bin öğretmen atadık. 185 yeni hastane ve blok yaptık. 77 olan ambulans sayısını bin 200'e çıkardık. 30 bin olan sağlık personel sayısı 73 bin 500'e çıktı. Belediyelere 14 yılda 37 milyar lira kaynak aktardık. Bunlar sadece bir kısmı. Son 14 yılda aktardığımız kaynak 200 milyar lirayı aştı. Bu bölgeye ne yapsak azdır.

KENTSEL DÖNÜŞMEDE BÜYÜK İLERLEMELER

Kavşak noktası olan Bingöl çok daha iyi noktalara taşınacak. Belediyelerimizin çalışmalarını iftiharla takip ediyorum. Kentsel dönüşümde çok büyük ilerlemeler sağlandı. Biz bütün bu planlamaları yaparken bir yandan gönülleri mamur kılıyoruz. İnsanlar ayrımcılığa tabi tutuluyordu, şimdi geldiğimiz noktada o ayıplardan eserler kalmadı. Zazacı yasaklayan zihniyetten, bugün burada Zazaca selamlayan bir başbakan geldi. Bölmüyoruz, birleştiriyoruz. En ufak ayrımcılık yapmıyoruz.

Birileri yıkmaya gelirken biz yapmaya geliyoruz. Birileri Kürt kadınların yüreğine ateş düşürmeye çalışırken, biz evlat sevgisini sunuyoruz. Birileri gençleri piyon gibi kullanırken, biz gençlik merkezlerine, üniversiteye çağıryoruz."