Petrol
86.69
-0.03%
Euro
19.4077
0.05%
Dolar
18.6225
-0.05%
Altın
1.059
-0.08%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
324.548
3.51%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Başbakan Binali Yıldırım'dan İsrail açıklaması

  Başbakan Binali Yıldırım'dan İsrail açıklaması

  Başbakan Yıldırım, Türkiye-İsrail ilişkilerine ilişkin mutabakatla ilgili açıklamada bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 27.06.2016 - 13:09

  İtalya'nın başkenti Roma'da İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmeyle ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'nın sunduğu "Özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması" şartının kabul edildiğini belirterek şunları söyledi:

  SÜREÇ BAŞLAMIŞ OLDU

  "Mutabakat metni iki tarafca uzlaşıldı ve parafe edildi. İlişkilerin normale dönmesine ilişkin süreç başlamış oldu. Yarın, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız ve muhatabı tarafından imzalanacak. Bundan sonra da onay süreçleri var. Meclis'te tamamlanacak. Akabinde de karşılıklı büyükelçiler faal hale gelecek.

  NETANYAHU ÖZÜR DİLEMİŞTİ

  Buraya nasıl geldik, nereden geldik, kısaca bilgiyi verelim. Hatırlatma yapmakta fayda var. 31 Mayıs 2010’da Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonucu diplomatik ilişkilerimizi askıya almış idik. Böylece bu anlaşmaya giden yolda ilk adım atılmıştı. Ancak Türkiye'nin şartları özürle sınırlı değil, iki şartı daha vardı. Bir tanesi özellikle Filistin'e uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve insani yardımların, yatırımların önünün açılması. Diğer konu da Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi.

  20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDENECEKTİR

  Bu iki hususta da mutabakat metninde karar alındı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına 20 milyon dolar tazminat ödenecektir. Bu mutabakatın uzun sürmesinin nedeni, Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamda karşı karşıya kaldıkları zorluklardır.

  Başbakan Binali Yıldırım'dan İsrail açıklaması VİDEO

  CUMA GÜNÜ İLK GEMİMİZ İNSANİ YARDIMLA AŞTOT LİMANI'NA HAREKET EDECEK

  Bu hususta uzun uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varıldı. Bu amaca yönelik olarak cuma günü ilk gemimiz 10 bin tonu aşkın insani yardımla Aştot Limanı'na hareket edecektir. Böylelikle Türkiye önceliğiyle kalkmış oluyor.Başbakan Binali Yıldırım dan İsrail açıklaması #1

  TOKİ'NİN GAZZE'DE KONUT PROJESİNİN ÖNÜ DE AÇILMIŞ OLUYOR

  Gazze bölgesi başta olmak üzere elektrik ve su ihtiyacı için çalışmalara başlanacak. Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi'nin hizmete alınması için anlaşılan diğer bir husus. TOKİ'nin Gazze'de konut projesinin önü de açılmış oluyor. Sanayi bölgesinin hızlandırılması için mutabakata varıldı.

  Filistinli kardeşlerimizin nefes almasını bu mutabakatla sağlıyoruz. Türkiye, Filistin'in haklı davasının arkasında olacak. Bu görüşmelerde kurumlarımız çok büyük gayret gösterdi, teşekkür ediyorum. En büyük iradeyi ortaya koyan, Sayın Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz"

  Görüş Bildir