Başbakan Davutoğlu 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı
ensonhaber.com

da

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

SAĞLAM DURUŞ HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR

"Özgüven sadece kendisine güvenmek değil, başkalarının güvenini de kazanmaktır. Başkalarının fikirlerini de dikkate almaktır. Gücümüzün kaynağı budur. Bireysel hayatımızda olduğu gibi, toplum hayatımızda da özgüvenimiz belirleyicidir. İçinde bulunduğumuz durumu gözeterek sağlam duruş her şeyden önemlidir. Özgüven kapasiteni keşfetmektir.

Başbakan Davutoğlu 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı İZLE

KRİZE RAĞMEN 6.5 MİLYON İSTİHDAM SAĞLADIK

Beraber düşünmek, birbirini dinlemek onları istifade edecek şekilde ele almaktır. Ulusal ve küresel krizleri güven duygusuyla aştık. Krize rağmen 6.5 milyon istihdam yaptık. Büyümeye kalkınmaya devam ettik. Kongre turizminden, turizme kadar birçok gelişim gerçekleştirdik. Milletimize güvendik, kendimize güvendik güzel sonuçlar ortaya çıktı.

GÜCÜMÜZÜN FARKINDAYIZ

Biz birlikte Türkiye'yiz. Biz Türkiye'yiz ve gücümüzün farkındayız. Terörün huzurumuzu hedef aldığı bu günlerde huzur için çalışırken reformlarımızı birer birer hayata geçiriyoruz. Terör canımızı yakıyor ama gündem olmasına izin vermiyoruz. Vaatlerimizin yüzde 75'ini, reformlarımızın yüzde 50'sini hayata geçirdik.

TURİZM EYLEM PAKETİ'MİZİ AÇIKLIYORUZ

Daha geçen gün Ar-Ge eylem planımızı hayata geçirdik. Ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışanlara inat Turizm Eylem Paketi'mizi açıklıyoruz. 17. büyük ekonomiyiz, her anlamda dünyayla bütünleşmeye devam ediyoruz. Kimse içe kapanacağımızı düşünmesin, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz. Kimse Türkiye'nin eksenini değiştireceğini düşünmesin. Dünyaya açık bir ülkeyiz daha da açık olacağız.

TURİZME ZARAR VERMEK İSTEYENLER..

Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Türkiye'nin zarar görmesinden medet uman paralel örgütler emellerine ulaşamayacak. Turizme zarar vermek isteyenler özgürlüğe müdahale edebileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Terörün oluşturmaya çalıştığı gündem sizi esir almasın. Türkiye büyük bir devlet, milletimiz büyük bir millet.

40 MİLYON TURİST AĞIRLADIK

Hakedene hakettiği cevabı veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Rusya'yla olan gerilim ve çevre ülkelerle yaşanılan durumlarda bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Turizm günümüzün en yaygın sektörlerinden biridir. 2002'de sadece 13.2 milyonluk rakamlar dünyanın 17. sırasındaydık. Geçtiğimiz yıl 40 milyon turist ağırladık. Dünyanın en fazla turist çeken altıncı ülkesi olduk. Avrupa'nın ise 6. ülkesi olduk. Hedefimiz dünyada ilk 3'e girmek.

Bir süredir sektöre yeni destekler sağlamak için hummalı bir çalışma içindeydik. Bu tedbirlerin hayata geçirilmesinde sivil, merkezi, yerel aktörlerin desteklemesi önemlidir.

A GRUBU SEYAHAT ACENTASINA 6 BİN DOLAR DESTEK VERİLECEK

Birincisi; tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz.

Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya  için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı'nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

KREDİ GARANTİ FONU

İkincisi; Türkiye'ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı getiriyoruz.

Bu destekten yararlanan firmalar için turist getirecek ülke 13'ken 26'ya çıkardık. En az 400 bin turist getiren seyahat acentalarına 100 bin TL'ye kadar kredi kullanma hakkı çıkmıştır.

YENİDEN YAPILANDIRILMAYA GİDİLECEK

İhtiyaç durumunda düzenleme ve denetleme kurulu tarafından kurul kararı alınması olacaktır. Kredilerin geri dönüşünde sorun olursa yeniden yapılandırılmaya gidilecektir.

DENİZ TURİZMİ TESİSLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı'ndan destekliyoruz. Yat limanları, rıhtım iskeleler için yasal düzenlemeyi daha işler hale getiriyoruz. Konaklama tesisleri gibi yararlanacaklar. 

Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler ihracatçı sayılacaklar. 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Ayrıca deniz turizmi tesisleri de yararlanacak. Yurt dışı fuarlara katılım desteğinden istifade edecekler.

Çevreye duyarlı tesislere su, atık su, katı atık bedelleri en düşük tarifeden uygulanacak, aradaki farkı hazine karşılayacak. Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi 3 eşit taksit şekilde ödenmesi şeklinde yardımcı olunacaktır.

KİRA BEDELLERİ ERTELENECEK

Sekincisi ise kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi ve 3 eşit taksitte ödenmesidir. Acil Eylem Planı Destek Paketi hızlıca hayata geçirilecektir. 

Bu destek paketi telafi edilecek tedbirler geçirecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapısal tedbirler üzerine de çalışmaktadır.

Sektörümüze 255 milyon destek sağlıyoruz. 288 milyon TL'lik ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz."