Euro
15.2229
-0.42%
Dolar
13.6240
0.25%
Altın
793.3130
-0.16%
Borsa
1968
0.87%
Bitcoin
504.975
-2.65%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Başbakan Davutoğlu Aksaray Yenikapı metro açılışında İZLE

  Başbakan Davutoğlu Aksaray Yenikapı metro açılışında konuştu.
  • 09.11.2014 - 12:38
  Başbakan Davutoğlu Aksaray Yenikapı metro açılışında İZLE

  Başbakan Davutoğlu Aksaray Yenikapı metro açılışında İZLE #1

  İstanbullular, yeni bir metro hattına daha kavuşuyor. Aksaray- Yenikapı metro hattı bugün hizmete açılıyor. Başbakan Davutoğlu, Kartal- Atatürk Havalimanı arasını 81 dakikaya indirecek olan yeni hattın açılışında açıklamalarda bulundu.

  Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  ''İstanbul'un sokaklarında Kudüs vardır. Ne biz Kudüs'ü unuturuz ne Kudüs bizi unutur. Bizim için Kabe ile Mescid-i Aksa arasında fark yoktur. Onları korumak bizim ilahi görevimizdir. Sabah saatlerinde Halid Meşal ile görüştüm. Kudüs'ün Mescid-i Aksa'nın yanındayız dedim.

  Davutoğlu: Bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında fark yoktur İZLE

  BU HAT ÖZEL BİR YERE SAHİP

  Bugün devreye girecek olan hat özel bir yere sahip. Eskiler Aksaray'ı bilirler. Aksaray'da İstanbul'un her bir köşesine minibüsler kalkardı. İnsanların üstüste istiflenmiş halde gittiği, oturacak yerin bulunmadığı minibüsler. Minibüs bulmak bir sıkıntı, otobüs bulmak bir sıkıntıydı. İçine binince seyahat ayrı bir iskenceydi.

  SON 10 YILDA 141 KİLOMETRE METRO İNŞA EDİLDİ

  AK Parti iktidarında bunlar değişti. Hem yerin altında hem yerin üstünde ulaşımı kolaylaştıracak hatlar kuruldu. Son 10 yılda 141 kilometre metro inşa edildi.

  Tarihte her zaman Asya ile Avrupa nasıl bir araya getirilir diye düşünülmüştür. İşte bu hayal bizim zamanımızda gerçeğe dönüşmüştür. Bu çok büyük bir devrim. Bütün bunlar İstanbullu'nun rahat ulaşım sağlayabilmesi için.

  Bu inşaat faaliyetleri aşamasında 50 bin parça arkeolojik eser ortaya çıktı. Kimse bu çalışmalardan rahatsız olmamalı aksine destek vermeli. Bu çalışmalarla biz tarihi korumayı da hedefliyoruz. İstanbul bir kültür ve tarih başkentidir, öyle de kalacaktır.

  ''KILIÇDAROĞLU, ASYALILAR İLE AVRUPALILAR'IN TEDİRGİNLİĞİNİ ANLATIYOR''

  İstanbullular bu büyük hamleyi izlerken Kılıçdaroğlu Asyalılar ile Avrupalılar'ın Türkiye'yi tedirginlikle izlediğini söylüyor. Ben Kılıçdaroğlu'nun bir Asyalı ile konuştuğunu hiç görmedim. Bence kendi aynada kendisi ile konuşuyor. Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunuyorum birgün gel de Marmarayı kullanan bize de teşekkür et. Kılıçdaroğlu bunları bilmez. O sadece kendi mahallesinde konuşur. Kendi çevresinde itibar görür.

  ''BAHÇELİ BENİM ÖZÜR DİLEMEMİ İSTEMİŞ''

  Dünkü hitabımdan sonra Sayın Bahçeli, rahatsız olmuş ve bir açıklama yapmış. Benim özür dilememi istemiş. Dersim'de yapılan zulüm dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız özür dilediği için. Ben de onu Hacıbektaş'ta dile getirdim. Tek parti döneminin zulümlerine sahip çıkmak, sizin için bir zillettir. Sayın Bahçeli, tek parti dönemine sahip çıkmak sizin göreviniz midir? Bırakın CHP sahip çıksın.

  ''ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN KEMİKLERİ SIZLAR''

  Sahip çıkıyorsa CHP sahip çıksın. Siz sahip çıkmayın. Bunu yaparsanız, en başta rahmetli Alparslan Türkeş'in kemikleri sızlar. Çünkü tek parti zihniyeti, başta Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız olmak üzere MHP'lilerin önde gelen isşmlerini tabutluklara soktular. Ey Bahçeli, ister zulüm Dersim'de yapılsın, ister senin öncü bildiklerine tabutluklarda yapılsın, biz karşı çıkarız. Ey Bahçeli asıl sizin Türkeş'ten özür dilemeniz gerekir. O sizin bu yaptığınızı görseydi, size aynı şeyi söylerdi. Kur'an kurslarını kapatan tek parti zulümüne sahip çıkmak, MHP'ye yakışmaz.

  Biz dünyanın neresinde bir zulüm varsa ona karşı çıkarız. Türkiye artık bütün dünyada insanlık vicdanıyla anılıyor. Dünyanın her yerinde kendi bayraklarıyla birlikte bu al bayrakları da dalgalandırıyorlar.


  Görüş Bildir