Euro
15.2230
-0.05%
Dolar
13.6464
-0.03%
Altın
788.7790
0.09%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
514.778
3.67%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Başbakan Davutoğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar

  Başbakan Davutoğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar

  Başbakan Davutoğlu olası bir seçim hükümetine ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 23.08.2015 - 14:30

  Başbakan Davutoğlu ndan gündeme ilişkin açıklamalar #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim hükümetine sayılı günler kala açıklamalarda bulundu. 3 dönem kuralıyla ilgili değişiklik olduğuna ilişkin konuşan Davutoğlu, "Tüzüğümüzde sadece 3 dönem değil başka değişiklik de olacak" dedi.

  3 DÖNEM KURALI

  "Felsefi yaklaşım itibarıyla doğru bir ilke olduğunu hep kabullendik ama bu sefer özel bir durum hasıl oldu. Çok kısa bir sürede 2 ayda, 3-4 ayda bir dönem bitmiş oldu. Bunu dönem olarak saymak, bazı arkadaşların tam da siyasete girmiş ve 2 dönemdir tecrübe edinmiş arkadaşların birikimlerini kullanmak bakımından zorluklar doğurur. Dönem olarak saymamak da bu sefer 3 dönemi doldurmuş olan arkadaşların hakları bakımından yanlışlık olur. Bir heyet oluşturduk, bir tüzük heyeti, son MYK'da. Tüzük heyetinde bu konuda çalışma talimatı verdim ama tüzüğümüzde sadece bu değil, başka değişikliklerin olmasını da planlıyoruz."

  Başbakan Davutoğlu: 3 Dönem kuralını kaldırıyoruz VİDEO

  Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları;

  "ANAYASA NE DİYORSA ONU YAPACAĞIM"

  "MHP ile de görüşmeler yaptık ama sonuç alınamayınca görevi Cumhurbaşkanı'na devrettim. Olağandışı bir görünüm verilmeye çalışılan her anda olağan davranmak lazım. Görevin bana verilmesi halinde yine anayasa ne diyorsa onu yapacağım ne eksik ne fazla..

  Böyle bir durum söz konusu olduğunda meclis başkanı bana sayıları verdiğinde uygun isimlere teklif götürürüm, bakan olarak hizmet etmek büyük bir onurdur. Bu milli bir vazifedir benim için de. Böyle bir teklif geldiğinde hayır denmemesi gerektiğini düşünüyorum.

  BAKANLIK TEKLİFİNİ KABUL ETMEZLERSE

  Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye yeniden çağrıda bulunmuştum biraraya gelelim birlikte bir hükümet kuralım diye. Keşke böyle olmasaydı.

  Bakanlık teklifi götürdüğümüz isimler bunu kabul etmemeleri halinde uygun gördüğüm, kendi güvendiğim işin ehli bakanları atar, isimleride Cumhurbaşkanlığı'na sunarım. Kılıçdaroğlu'na görev vermemesi Cumhurbaşkanı'nın takdiri.."


  Görüş Bildir