Petrol
87.78
-0.31%
Euro
17.9886
-0.17%
Dolar
18.5298
0.06%
Altın
984.67
-0.29%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
365.184
4.54%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
  Başbakan Davutoğlu'nun Amasya konuşması

  Başbakan Davutoğlu'nun Amasya konuşması

  Başbakan Davutoğlu Amasya'da toplu açılış töreninde konuştu.
  • 18.10.2014 - 14:40

  Başbakan Davutoğlu nun Amasya konuşması #1

  Başbakan Davutoğlu, Amasya'da toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Kobani olayları karşısında ve Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye gelmesi konusunda takındığı tavrı eleştirdi;

  ''ESAD'IMA DOKUNMA DİYOR''

  ''3,5 yıldır Esad Halep'i yerle bir etti. Peki Kılıçdaroğlu'ndan bir merhamet çağrısı duydunuz mu? Aksine en yakın adamlarını Esad'ın yanına gönderdi. Diyor ki Esad'ıma dokunmayın. IŞİD'e dokunabilirsiniz ama ona da sadece Kobani'de dokunun.''

  Davutoğlu: Kılıçdaroğlu Esad'ıma dokunmayın diyor İZLE

  İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

  ŞİMDİ HDP'NİN, CHP'NİN CEVAP VERME VAKTİDİR

  ''Gezide ve 17 Aralık'ta yapamadıklarını Kobani provokasyonu ile yapmaya çalıştılar. Türk'ü Kürt'e kırdırmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Şimdi HDP'nin, CHP'nin hesap verme vaktidir.

  ÇÖZÜM SÜRECİNİ TAHRİP EDEMEYECEKLER

  Kobani bahanesiyle Yasin Börü'yü ve Hüseyin Hatipoğlu'nu katlettiler. Onlar bizim şehidimizdir. Ne yaparlarsa yapsınlar çözüm sürecini, kardeşliğimizi tahrip edemeyecekler. Milli birliği, dirliği, kamu düzenini en güçlü şekilde ikdas edeceğiz. Türkiye'nin düzeni söz konusu olduğunda her türlü tedbirleri çekinmeden alırız. Biz bazı tedbirler alınca hemen bazı çevrelerden tepkiler yükselmeye başladı.

  YASİN VE HÜSEYİN'İN ÖLDÜRÜLMELERİNE NEDEN SESSİZ KALDINIZ?

  Peki, Yasin Börü'nün, Hüseyin Hatipoğlu'nun hunharca öldürülmelerine niye sessiz kaldınız. Bunlar yakıp yıktılar. 214 tane okulu yakarak bu ülkenin geleceğini yakmak istediler.

  'BİZ ÜLKENİN HER TARAFINDA SİYASET YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

  Bu binaların içinde AK Parti binaları da var. Demek istediler ki 'bu bölgede sadece biz siyaset yaparız' Biz de diyoruz ki 'siz ne yaparsanız yapın, biz ülkenin her tarafında siyaset yapmaya devam edeceğiz'

  İnsanları katledecekler, üçüncü kattan atacaklar ve biz de onların cezasını kesmek istediğimizde itiraz edecekler. Biz bu ülkeyi ilini ilçesini vandalizme teslim etmeyiz.

  MASKELER İNECEK

  Siz buraya geliyorsunuz. Ama iyi niyetle geliyorsunuz. Peki neden maske takmıyorsunuz? Onlar sokağa çıkarken niyetleri kötü. Onların da CHP'nin de maskesini indireceğiz. Bu maskeler inecek.

  Şimdi biz diyoruz ki; kimse özgürlük, gösteri ve toplantı özgürlüğünü kullanırken, maske takmayacak. Aslında bu yolla CHP'nin de HDP'nin de ve onların takipçilerinin de maskelerini indiriyoruz, maskelerini. Çünkü onlar siyaseti de maske takarak yapıyorlar, sokağa Vandalları da maske takarak sürüklüyorlar. Maskeler düşmüştür. 'Barış ve demokrasi' diye partisinin adını koyduktan sonra insanları şiddete ve nefrete çağıranların maskesi düşmüştür.

  KILIÇDAROĞLU'NDAN MERHAMET ÇAĞRISI DUYDUNUZ MU

  3,5 yıldır Esad Halep'i yerle bir etti. Peki Kılıçdaroğlu'ndan bir merhamet çağrısı duydunuz mu? Aksine en yakın adamlarını Esad'ın yanına gönderdi. Diyorlar ki Esad'ıma dokunmayın. IŞİD'e dokunabilirsiniz ama ona da sadece Kobani'de dokunun.

  Televizyon'da Kobani'nin nerede olduğunu bile bilmiyor. Biz Humus'u, Rakka'yı, Lazkiye'yi, Halep'i, Şam'ı biliriz.

  ŞEHİRLERİMİZDE FETRET YAŞAMAK İSTEDİLER

  Biz yeni Türkiye aşkıyla Ferhat'ın Şirin'e aşkı gibi, Yeşilırmak'ın Amasya'ya aşkı gibi bu ülkeye aşkla yola çıktığımız günlerde, 40 gün içinde bir çok önemli ve hepimizi güldüren, hepimizi mutlu eden olaylar yaşanmışken -rehinelerimizin kurtarılması gibi- Kurban Bayramı'nda bayram sevincini zehir etmek istercesine eşkiyalar, vandallar, teröristler şehirlerimizde fetret yaşatmak istediler.

  BİZ BU ÜLKENİN HİÇBİR SEMTİNİ VANDALİZME TESLİM ETMEYİZ

  O binaları, ambulansları yakanlar yıkanlar bunları yapabilecekler, siyaset özgürlüğünü yok edecekler, insanlarımızın, vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü yok ederek, yolları kesecekler, fikir özgürlüğünü yok ederek kendileri dışında düşünenleri 3. katlardan atıp katledecekler... Bütün bu özgürlükler yok edilirken susanlar, şimdi biz bunların hesabını sormak için tedbir aldığımızda seslerini yükseltecekler. Yok öyle yağma. Biz bu ülkenin hiçbir semtini, mahallesini, köyünü, kasabasını, ilçesini, ilini, eşkıyaya, teröristlere, vandalizme teslim etmeyiz, mağdur etmeyiz.

  ASIL SENİN YAPTIĞIN İNSANLIĞA İHANETTİR

  Kılıçdaroğlu '1,5 milyon Suriyeliyi topraklarımıza almak ihanettir' diyor. Asıl senin yaptığın insanlığa ihanettir. O bacılarımızı, karadeşlerimizi Esad'ın, şebbihaların ellerine bıraksaydınız diyor. İşte Kılıçdaroğlu'nun ahlakı da, mantığı da bu kadar.

  Biz Esad zalimini de, IŞİD zalimini de en güçlü kelimelerle lanetliyoruz. Halep'e girmeyelim diyorlar. Neden biliyor musunuz? Çünkü orada Esad var. Çünkü Esad Suriye Baas'ı. CHP Türkiye Baas'ı, HDP de Kürt Baası'dır.

  KATLİAM GELENEĞİNİ TENKİT EDEMEYEN ESED'İ DE TENKİT EDEMEZ

  Muharrem ayı yaklaşırken şehidimiz Hüseyin Hatipoğlu da vatandaşımız bu anlamda şehidimiz Yasin Börü de sembol olarak Hazreti Hüseyin'in makamına yükseldiler. Muharrem ayı yaklaşırken Kerbela'da nasıl Hazreti Hüseyin şehit olmuşsa bu kardeşlerimiz de eşkıyaların ve fetret çıkartmak, kardeşi kardeşe düşman etmek isteyenlerin ellerinde şehit oldular. Şimdi HDP'nin de CHP'nin de Demirtaş'ın da Kılıçdaroğlu'nun da hesap verme vaktidir.

  Kılıçdaroğlu, bu topraklara ekilen merhamet tohumunu bilmez. Kılıçdaroğlu'nun bildiği tek şey CHP geleneğinden gelen, baskıcı, diktacı zihniyettir. Dersim katliamını yapanların geleneğini tenkit edemeyen birisi, tabii ki Esed'i de tenkit etmez.''


  Görüş Bildir