Başbakan Davutoğlu: CHP için bir skandal
Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu Erzincan İl Danışma Meclisi'nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Burada CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin ile Sezgin Tanrıkulu'nun, Londra'da PYD hakkında "terör örgütü değil" savunmasına değinen Davutoğlu, "CHP adına bu bir skandaldır" dedi.

Başbakan Davutoğlu: CHP için bir skandal VİDEO

"BU BİR SKANDAL"

"Biz HDP'nin bu tavrına alıştık. CHP ve MHP de algılar üzerine siyaset yapıyorlar. CHP vekilleri İngiltere'de PYD'nin terör örgütü olmadığını ispatlamaya çalıştılar. İki vekil yurt dışında uzun uzun PYD'nin terör örgütü olmadığını söylüyor. PYD kendi hayatını korumaya çalışan bir örgüttür diyor. Demek istiyor ki DEAŞ saldırıyor, PYD toprağını koruyor.

Bu sözler HDP'lilerin ağzına yakışır ama anamuhalefet partisi vekillerine yakışır mı? Bu CHP adına bir skandaldır."

Başbakan Davutoğlu: CHP için bir skandal

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

ECDADIMIZI YAD EDİYORUZ

"Bugün iki önemli gerekçe ile Erzincan'dayız. İlk olarak doğu ve güneydoğu illerine ziyaret gerçekleştirme kararı almıştık. Erzincan yüzden 57 oy oranı ile bir teşekkürü ziyadesiyle hak etti.

Bugün Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü. Erzincanlı dirençli, güçlü, merttir. Bütün bir milli mücadele boyunca şehit olan, yaralanan fedakar ecdadımızı da yad ediyoruz. Birçok cesaret üzerine bu ülke hürriyetine kavuştu. Her imtihandan Allah'ın yardımıyla yüzünün akıyla çıkmıştır. Hiç kimse bizi zelil kılmadı. Bu millet değerlerine karşı ne zaman hareket görse aynı tutumu göstermiştir.

OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

100 yıl önce planlarını başaramayanlar, bu son kaleyi düşmana hiçbir zaman teslim etmeyeceğiz. Doğu ve güneydoğu bölgelerimizdeki bazı şehirlerimizde yürütülen kapsamlı operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor. Her canı hedef alan bu caniler asla hedeflerine ulaşamayacaklar. Allah'a şükür gün gün hayırlı neticiler alıyoruz. Operasyonu bitirdiğimiz, bitirmek üzere olduğumuz yerler var.

ÇUKURLARI KAPATIP GÜLİSTAN YAPACAĞIZ

Terör örgütünün şehirlerimizi yaşanmaz hale getirdiği çukurları, barikatları tek tek yıkıyoruz. Biz bu çukurları kapatıp, gülistan yapacağız diyoruz. Silopi'den sonra Cizre'de de bir tek çukur, barikat, mayın kalmadı. Cizre sokakları emniyete, huzura kavuşmuştur.

Etrafta kriz olduğunda herkes etnik ve mezhep ayrımı görmeden yönünü Türkiye'ye dönüyor. Burada huzur bulacaklarını biliyorlar. Burada bağrını açan kardeşleri olduklarını biliyorlar.

Birlik, Demokrasi ve Huzur Planımızı açıkladık. Bölgede hayatı normalleştirip, terörün izini sileceğiz. Bizim tek hedefimiz terörü ortadan kaldırmaktır. Halkımıza bu terör örgütünün çağrılarına kulak asmadıkları için teşekkür ediyoruz. Baskılara, zulme uğrayan insanları huzura ulaştıracağız. Teröre karşı mücadelenin yol ve yöntemlerini gösteriyoruz. AK Parti bu alanlarda ülkeyi çok daha iyi noktalara taşımış bir siyasi harekettir. Kimse bu konuda bize hesap soramaz. Bizim tek derdimiz milletin huzuru, güveni ve geleceğidir. 78 milyon vatandaşımıza bakışımız birdir.

Siyasi odaklarının üzerindeki vesayetleri bir bir temizleyerek bu günlere geldik. Sizden aldığımız emaneti kimseyle paylaşmadık, paylaşmayacağız. Üzerimize eski 28 Şubat kalıntısı yaklaşımlarla geldiler. Paralel çetelerle geldiler, onları da saf dışı edeceğiz. Yetmedi üzerine terör çeteleriyle geliyorlar. Bu terör çetelerinin haddini bildirmek boynumuzun borcudur.

GAZETELERE SALDIRILAR

Yalan haberler üretiyorlar. Özellikle sosyal medya üzerinde Cizre'de diye gösterdikleri görüntüler yıllar öncesinde başka ülkelerde çekilmiş görüntüler. Yeni Akit ve Yeni Şafak gazetelerine saldırılar düzenleniyor. Bu gazeteleri hedef gösterip ellerinde salladığını unutmuyoruz. Bu eş başkan açıkça hedef göstermiş ve gazeteyi yere fırlatmıştı. Bugün miting meydanlarında hedef gösterdiği bu gazetelere saldırıdan herhangi bir sorumluluk üstlenmiyor. Hamdolsun herhangi bir yaralanma olmadı.

ANA MUHALEFETE YAKIŞIYOR DA..

Hatırlarsanız Merkel ile yaptığımız basın toplantısında Almanca konuşarak şov yapmaya kalkan gazeteciye o gün cevap vermiştim. Türkiye demokratik hukuk kurallarını en iyi şekilde sürdürecek terörle mücadeleye de devam edecek. Biz HDP'nin bu tavrına alıştık ancak, CHP'de de böyle hareketler oluyor. İki vekil yurt dışında uzun uzun PYD'nin terör örgütü olmadığını söylüyor. PYD kendi hayatını korumaya çalışan bir örgüttür. Demek istiyor ki DEAŞ saldırıyor, PYD toprağını koruyor. Hadi HDP'ye yakışır da ana muhalefete bu laf yakışır mı?

O günlerde seslerini çıkaranlar bu saldırılar karşısında sükut etti. Kimse bu algı operasyonlarına inanmasın. Biz HDP'nin bu tavrına alıştık. CHP ve MHP de algılar üzerine siyaset yapıyorlar. CHP vekilleri İngiltere'de PYD'nin terör örgütü olmadığını ispatlamaya çalıştılar. DAEŞ saldırıyor, PYD topraklarını savunuyor diyor. Bu ağır HDP'lilerin ağzına yakışır ama anamuhalefet partisi vekillerine yakışır mı?

EĞİTİMLERİNİ KANDİL'DE ALIYORLAR

PYD militanları eğtimlerini Kandil'de alıyorlar, Türkiye'ye bir takım silahlar sokulmasına çalışıyorlar. Moskova'da ofislerini görmüyorlar. CHP bu aymazlığı yaptığı gibi benzer yaklaşımlar müttefiklerden de geliyor. Bu küresel güce bu evrakları en kısa sürede göndereceğim. PYD, PKK'nın uzantısıdır. PKK ve PYD'nin ideolojisi ve yönetim kadrosu aynıdır. Bunların terör örgütü olmadığı söyleyen varsa ya art niyetlidir, ya da bölgeden haberi yoktur.

SAFLARINI BELİRLESİNLER

Saflarını belirlesinler ya PKK-PYD safında olacaklar ya da Türkiye'nin safında olacaklar. Sayın Kılıçdaroğlu'na açık ve net tutumda bulunmasını istiyorum. Kılıçdaroğlu, maalesef uzun yıllar olayları hiç takip etmemiş gibi geriden geliyor. Bizim istihbarat birimlerimiz Türkiye'nin çıkarı gereği bu örgütlere ultimatom vermek için görüşür ama tavrından taviz vermez.

BİZ MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ

Terör örgütlerinin kimin eli kimin cebinde biliyoruz. DAEŞ, DHKP-C ve PKK üç gün vatandaşlarımıza yönelik saldırı yaptığında terör operasyonları başlattığımızda, Türkiye Cumhuriyeti topraklarını bu terör örgütlerinden arındıracaksını talimatını verdik. Bu talimatımız bugün de geçerlidir. Bütün her köşede tek bir silah kalmayana kadar sürecektir. Biz milletimizin yanındayız.

PKK DA PYD DE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Siyasi menfaat hesaplarıyla asla gaflete düşmeyiz. PKK da PYD de terör örgütüdür. Biz ABD yönetiminin PYD tutumunu eleştirirken, CHP destek veriyor. PYD hem Suriye hem Rusya rejimi ile işbirliği halinde. Kendisi gibi düşünmeyenlere saldırıyor ve savaş suçu işliyor. Biz müttefik olduğuna inandığımız ABD yönetimine bu insanlık kıyımına karşı açık ve net tavır bekliyoruz. Irak'tan Türkiye'ye yönelik tehditleri Suriye için de alırız. Dost ve müttefik ülkelerden de yanımızda olmalarını isteriz.

RUS BOMBARDIMANI SÜRÜYOR

Bir tarafta Cenevre'de taraflar barış için toplanıyor, diğer tarafta Rus bombardımanı sürüyor. Çok büyük sivil kayıp ortaya çıkıyor. Erzincan'dan Halep'e bir selam iletmek istiyorum. Rus işgalciler Erzincan'a uzun süre kalmak için geldiler ama kahraman Erzincalılar buna izin vermedi. Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Gaziantep de aynı cevabı verdi. Haleplilere sesleniyorum, inanıyorsanız zafer mutlaka sizindir. Halepliler de inşallah Rusya'ya karşı onurlu direnişi zaferle sonuçlandıracaktır. "

Başbakan Davutoğlu: CHP için bir skandal