Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.327
0.30%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Başbakan Davutoğlu'nun hiç uyumadığı 3 gece

  Başbakan Davutoğlu, üç konuda karar aldığı 3 gece, sorumluluktan hiç uyumadığını söyledi.
  • 08.04.2016 - 08:32
  Başbakan Davutoğlu'nun hiç uyumadığı 3 gece

  Başbakan Davutoğlu nun hiç uyumadığı 3 gece #1

  Başbakan Davutoğlu, Finlandiya gezisinin dönüşünde kendisini takip eden gündeme dair açıklamalarda bulundu. Davutoğlu sorumluluktan hiç uyuyamadığı 3 geceyi anlatırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ters düştükleri iddialarına da yanıt verdi: "Ben bu algının doğru olduğu kanaatinde değilim. Cumhurbaşkanımızla aramızda kararlılık konusunda milim fark yoktur. Her şey istişare edilerek yürütülüyor." Davutoğlu, gazetecilere özetle şu açıklamalarda bulundu:

  "UYUMADIĞIM 3 GECE"

  Üç gece var ki o üç gece sorumluluktan hiç uyuyamadım diyebilirim.

  23 TEMMUZ

  PKK ve DEAŞ noktalarına operasyon kararı verdiğimiz gece. O gece güvenlik toplantısında aldığımız kararlar hakkında Sayın Cumhurbaşkanımıza kriptolu telefonla bilgi verdim. Hayatımın en zor kararı 23 Temmuz'da aldığımız karardır. Geçici hükümet olarak göreve devam ederken, muhalefetle mesafeliyken hukuki sorumluluk omuzlarımdayken terörle mücadele kararı aldık.

  28 AĞUSTOS

  Hükümeti kurmuşuz. Kırsalda yoğun saldırılar sebebiyle Genelkurmay Başkanımızın 'Kapsamlı yetkilendirmeye ihtiyaç var' talebi oldu. 7., 8., 9. kolordulara doğrudan bu mücadelenin içinde yer almaları için talimat yazısı gönderdim.

  14 ARALIK

  Yeni hükümet kurmuşken Cizre, Silopi ve Sur'da barikatlar, sızmalar artınca operasyon talimatını verdim. Bir de Süleyman Şah operasyonunda sabaha kadar Genelkurmay karargahındaydım.

  "HER ŞEY İSTİŞAREYLE YÜRÜTÜLÜYOR"

  Terörle mücadele konusunda benim ifade ettiklerimle sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiklerini yan yana koyarsanız kararlılık bağlamında herhangi bir küçük nüans dahi göremezsiniz. Bu algıyı oluşturmak isteyen iki kesim var. Birincisi AK Parti ile Cumhurbaşkanı arasında görüş ayrılığı varmış gibi davranmak, istismar etmek isteyen HDP ve diğerleri gibi bir de terörle mücadele kararlılığımızdan şüphe uyandırmak isteyen bir kesim de çıktı. Cumhurbaşkanımızla aramızda kararlılık konusunda milim fark yoktur. Her şey istişare edilerek birlikte yürütülüyor. Çözüm sürecine gelince... Eğer tamamıyla silahlı bir mücadele anlayışı terk edilirse, siyasi alanda Türkiye'de her şey konuşulabilir. Yeter ki şiddet, terör olmasın. Silahlı terör faaliyeti bittikten sonra bunlar tartışılabilir anlamında söylediğim sözü, sanki görüş ayrılığı varmış gibi yansıtmaya kalkanlar oldu.

  USUL FARKI HEPİMİZ İÇİN GEÇERLİ

  Son 50 yılın Cumhurbaşkanı - Başbakan ilişkilerine bakın bir de bizim ilişkimize. Türkiye'nin çarpık Anayasal sisteminden kaynaklanan - inşallah bir gün düzelteceğiz- Cumhurbaşkanı, Başbakan ilişkileri, yetki sorumluluk dağılımı bozuk bir sistematiğe dayandığı için sıkıntılı şeyler yaşanmış. Ama benimle Cumhurbaşkanımız arasında neredeyse iki yıla yaklaşacağız devlet işleyişi bakımından bir aksama gördünüz mü? Olabilir, usul farkı, bazen farklı kanaatler hepimiz için geçerlidir. Ama iki şeyi esas alırız. Benim açımdan da, Cumhurbaşkanımız açısından da böyle olduğuna eminim. 1 - Devlet ahlakımız. Devlet işleyişi neyi gerektiriyorsa onu yaparız. 2 - Şahsi ahlakımız, karşılıklı duyduğumuz güven, itimat ve bağlılık. Bunların sarsılmasına izin vermeyiz. Ama farklı kanaatler olabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir