Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.255
-2.62%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C
  Başbakan Davutoğlu'nun Yenikapı konuşması

  Başbakan Davutoğlu'nun Yenikapı konuşması

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Yenikapı'da halka seslenerek Türk-Kürt kardeştir dedi.
  • Haber Merkezi
  • 20.09.2015 - 17:21

  Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul Yenikapı'da gerçekleştirilen "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitinginde açıklamalarda bulundu.

  TÜRK'Ü KÜRT'TEN KİMSE AYIRAMAZ

  "Biz Çanakkale'de şehit düşenlerin çocuklarıyız. Bu milleti bölmek isteyen, parçalayarak eti kemikten ayırmak isteyen herkes kahrolsun, kahrolacak inşallah. Söz veriyoruz size onların hak ettikleri cezayı vermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Buradan Hakkari'ye bir kardeşlik mesajı göndermeye hazır mısınız? Türk'ü Kürt'ten kimse ayıramaz demeye hazır mısınız?"

  Başbakan Davutoğlu: Türk'ü Kürt'ten kimse ayıramaz VİDEO

  Başbakan Davutoğlu nun Yenikapı konuşması #1

  Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  BÜTÜNÜYLE ANADOLU ÇOCUKLARI TEK NEFES TEK BİR YÜREK

  "Bu muhteşem kalabalıkta bir kısmınız Meriç'te Rumeli lehçesiyle büyüdünüz, bir kısmınız Karadeniz'de büyüdünüz ama bugün bütünüyle Anadolu çocukları tek bir nefes tek bir yürek.

  Bugün her biriniz 78 milyonu temsil ediyorsunuz. Burada ilahi kelamın ölmez dediği şehitlerin nefesi var. Burada son nefesinde kelime i şehadet getiren şehitlerin son nefesi var, son emaneti var. Bu emanete sahip çıkmaya hazır mısınız? Mehmetçiğin son nefesinin hakkı için kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız?

  Sadece şehitlerimiz değil o mübarek şehitlerimiz Silvan'da ekmek almaya giden Fırat'ın o hainlerce patlamalarla paramparça edilen Fırat'ın 12 yaşındaki o kardeşimizin nefesini hissediyorum.

  KAHROLACAKLAR İNŞALLAH

  Bu milleti bölmek isteyen, parçalayarak eti kemikten ayırmak isteyen herkes kahrolsun, kahrolacak inşallah. Söz veriyoruz ize onların hak ettikleri cezayı vermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Buradan Hakkari'ye bir kardeşlik mesajı göndermeye hazır mısınız? Türk'ü Kürt'ten kimse ayıramaz demeye hazır mısınız?

  Başbakan Davutoğlu nun Yenikapı konuşması #2

  NE SÖZ VERDİYSEK YAPTIK

  Cumhurbaşkanı bir konuşma yaptı yıllar önce. Önce demokratikleşme dedik bütün red politikalarını 12 Eylül ziyhniyetini yere çalan bir konuşmaydı o. O zamandan beri biz ne söz verdiysek hepsini yaptık. Kardeşlik için her şeyi yaptık. Tek bir şeyi hedefledik TC vatandaşlığını taşıyan herkes eşittir. Biz vatandaşımızı gördüğümüzde nerelisin diye sormayız biz herkesi Allah için sevdik Allah için seviyoruz.

  Kürtçülük önündeki yasakları, ayrımcılığı kaldırmak için çalıştığımıza şahit misiniz? Anadolu'nun yaylalarını barış türkülerine açtığımıza şahit misiniz?

  Türkiye'deki herkes fikrini açıkça söyleyebiliyor. Gelin bu silahları bırakın dedik. 2013 yılında bunu ilan etti Cumhurbaşkanımız. Ancak silahlar Türkiye'yi terk etmedi. Çözüm sürecinde ilerlerken dış odaklar Gezi provokasyonlarına başladılar. 17-25 Aralık kumpası kurdular. Hedefleri açıktı. Birlik ve beraberliği yok etmek. Ancak biz her türlü çalışmalarımıza devam ettik. Ama onlar ne yaptı 7 Haziran'dan hemen sonra silahlanma, ayaklanma çağrısı yaptılar.

  TERÖR ÖRGÜTÜNE SIRTIMIZI DAYIYORUZ DİYEN EŞBAŞKANA SESLENİYORUM

  Terör örgütüne dayanıyoruz diyen eşbaşkana sesleniyorum. Biz milletimize sırtımıza vermişiz. Diyarbakır'a Hakkari'ye sırtımızı vermişiz. Sonrasında DHKPC, PKK askerlerimizi şehit etti. Bunları sabırla takip ettik. 22 Temmuz'da 2 askerimiz şehit edildiğinde kararımızı verdik. Madem ki terör örgütü savaş ilan etmiştir hak ettikleri cevabı alacaklar dedik ve 23 temmuz günü çalışmalara başladık.Başbakan Davutoğlu nun Yenikapı konuşması #3

  YERLE BİR ETMEYE KARARLIYIZ

  23 Temmuz sabahından bugüne kadar DEAŞ mevzilerini yerle bir ettik. Kandil'i ve çevresindeki tüm kampları yerle bir ettik ve etmeye de kararlıyız. Buradan sesleniyorum hiçkimse bizim rehavete kapılacağımızı, yavaşlayacağımızı düşünmesin. Bu mücadeleyi silahlar bırakılana kadar, sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız.

  MİLLETE SİLAH ÇEKENLER KARŞISINDA EĞİLMEDİK

  Millete silah çekenler karşısında hiçbir zaman başımızı eğmedik eğmeyeceğiz. 1 Kasım'da çok çalışacaksınız bunları baraj altında bırakacaksınız. Ak Parti'yi tek başına iktidara getireceksiniz. O günden bugüne mücadelemizi yürüttük. Zannettiler ki böyle bir dönemde hızımız kesilir. Bir kez daha söylüyorum bunlardan temizlenene kadar bu mücadele gece ve gündüz aralıksız devam edecek.

  Şunu da ifade edeyim hiçbir sivil vatandaşımız herhangi bir şekilde tereddüt etmesin, devletine güvensin. Onların güvenliği için teröristler dışındaki hiçbir vatandaşımızın zarar görmemesi için güvenliğimizi sağladık.

  Bütün ülkede terörle mücadele yürütülürken vatandaşlarımızın özgürlüğüne saygı gösterilecek. Şimdi biz seçim güvenliğini de sağlayarak demokrasiyi yeniden ayaklarının üstünde sürekli kılacağız inşallah.Başbakan Davutoğlu nun Yenikapı konuşması #4

  TÜRK KÜRT KARDEŞTİR DEYİN

  Kim ne yaparsa yapsın kardeşliğimizi daim kılalım. Kimse birbirine Türk'müsün diye sormasın. Allah'ın sormadığını siz sormayın. Sizler sakın ola ki gördüğünüz Kürt kardeşinizi potansiyel tehdit olarak görmeyin Türk Kürt kardeştir deyin.

  Demokrasi ve özgürlükleri mutlak anlamda yaşatacağız. herkes oyunu kullanacak, kimse oyunu baskı altında vermeyecek. Herkesin oyunu sandıklara gidip mlli iradeyi tecelli edecek şekilde oyunu vermeye davet ediyorum. Ayağa kalkmaya hazır mısınız? Büyük Türkiye'yi inşa etmeye hazır mısınız?"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir