Başbakan Erdoğan'ın Van'daki konuşması

Başbakan Erdoğan'ın Van'daki konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van depreminin birinci yıl dönümünde Van'daydı. Erciş'te TOKİ'nin yaptığı deprem konutlarının açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, BDP ve PKK'ya sert sözlerle yüklenerek, Van halkına terörle arasına mesafe koyması çağrısında bulundu. Erdoğan, Van'daki 'Okul yakma, hastanede polis şehit etme, deprem yardımını PKK'ya aktarma, deprem günü askere saldırı' olaylarını hatırlatarak 'Ondan sonra kalkıp, özgürlük ve demokrasi diyeceksiniz. Bunun neresi özgürlük neresi demokrasi' diye konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Depremde 644 kardeşimizi kaybettik. Böyle bir felaket yaşadık ve yaşamamız gerekiyormuş. O gün söz verdik ve en kısa sürede yıkılan konutları yapacağız dedik. Daha işimiz bitmedi çok işimiz var. Şu ana kadar 3.5 katrilyon harcadık ve harcanacak rakam 5 katrilyonu aşacak.

Vatandaşlarımızı çadır kentlerde tutamazdık.. Anında konteyner kentler inşaa ettik. Onları taşımakla da yetinmedik hemen mobil konutları da hayata geçirdik. Bu inşaatlar bittiğinde mobil ve konteyner kentleri buraya taşıyacağız.

DEPREMİ HABER ALDIĞIMIZ GÜNÜN GECESİ VAN'DAYDIK

Bütün bu adımlar dünyaya da örnek oldu. Gelenler bu işi nasıl bu kadar hızlı bitirdiğimizi soruyor. 40 bin hane kullanılmaz hale geldi. Kış aylarının yaklaştığı bir dönemde binlerce vatandaşımız evsiz kaldı. Depremi haber aldığımız o gece buradaydık. Depremden sonraki ilk 6 saatte arama kurtarma elemanı sayısı binleri aştı. O gece hemen Van Erciş'e geldik. O kadar yardım gelmişti ki yaya olarak yürümek bile mümkün değildi. Araç gereçler iş yapamaz durumdaydı.

18 GÜNDE 75 BİN ÇADIR KURDUK

Sivil toplum örgütleri Vanlı kardeşlerimize yardım için koştu. Bir yandan enkaz kaldırılırken bir yanda da barınma sorunlarını çözmek için adımlar attık büyük bir seferberlik başlattık. Sıkıntılarımızı gidermek için ilgili bütün kurumlarını seferber ettik. Kalbimiz Van'la birlikte attı. Deprem bölgesiyle irtibatımızı kesmedik. 18 gün içinde tam 75 bin çadır kurarak hizmete sunduk. Bakan arkadaşlarım sürekli buraya gelip gittiler. Oluşturduğumuz 13 çadır kentte su elektrik kanalizasyon eğitim kurumlarıyla her türlü hizmeti verdik. Van ve Erciş'te iki odası mutfağı banyosu olan 30 bin konteyner ev kurduk. 15 Ocak'ta Erciş'teki çadırkenti kapatarak bütün vatandaşlarımızı konteyner kentlere ulaştırdık. Elektrik ve su ihtiyacını ücretsiz karşıladık. Bugüne kadar çadır ve konteyner kentte kalan vatandaşlarımızın faturası Başbakanlık tarafından ödenmiştir. Erciş'te aş evinde sıcak yemek dağıtıldı. Yemek firmalarından temin edilen yemek 35 okulda vatandaşlarımıza dağıtıldı. Kızılay'a çok çok teşekkür ediyorum.

50 BİN VATANDAŞIMIZ KAMU KONUTLARINDA BARINDI

43 bin vatandaşımızın giyim ihtiyacını karşıladık. Esnaf ve sanatkarlarımızı desteklemek için 4 bin 500 işletmemizin 344 trilyon faizsiz kredi kullanmasını sağladık.

Van, Muradiye, Gürpınar ve Erciş'te binlerce vatandaşımıza 9 ay süreyle geçici istihdam sağladık. 50 bin vatandaşımıza kamu tesislerinde barınma imkanı sağladık. Dönüşler başladı. Biz Van'ı hiçbir zaman tek başına bırakmadık. Bu kardeşlik hukukumuzun bir gereğidir. Ev sahibi olan kardeşlerimiz konutlarına yerleşti. Bir de kiracı durumunda olan kardeşlerimiz var. Şu anda elimizde 3 bin civarında yapılmış ve yapılmakta olan konut var. Bunların 2 bin kadarı kamu kurumlarındaki vatandaşlarımıza tahsis edilecek. Kura çekimiyle bunları kiracı olan kardeşlerimize inşallah satacağız. Aslında maliyet olarak bu konutların fiyatları 110 bin TL. Ancak biz burada Başbakan'ın yetkisinde olan yüzde 30 indirime sahibiz. Bu fiyatı 75 bin TL'ye indirdik. Bununla da kalmadık 2 yıl ödemesiz olacak. 18 yıl ödeme yapılacak. Toplam 20 yılda böylece ödemesini bitireceğiz. Faiz yok enflasyon yok. Yaklaşık aylık taksidi 345 TL. Şu anda bu konutlar bitmek üzere. Bir ay, 3 ay, 4 ayda biter diyor. Durmadan arttırıyorsun sen de ya.

JAPONYA VATANDAŞLARINI DEPREM BÖLGESİNDE YANLIZ BIRAKTI

Biz Vanlı kardeşlerimizi sıkıntıyla başbaşa bırakmadık. Japonya'da en son nükleer bir patlama meydana geldi. Orada depremzedeleri adeta kendi başlarına bıraktılar, ama biz bırakamazdık. Kardeşlik hukukunu, büyük millet olmanın, bin yıllık kardeşlik bilincinin gereğini yerine getiriyoruz. Dedik ki biz Van'ı bir yıl içinde inşaa edeceğiz. Ağustostan itibaren teslime başlayacağız dedik. Geldiğim gece nasıl bir Erciş vardı. İkinci gelişimi hatırlıyorum, şimdi ki gelişime de bakıyorum hamdolsun. Depremin 39. gününde kalıcı konutların temeli atıldı. 15 bin 341 konutun açılış töreni için buradayız.

Ve Rabbim bizi bu tür afetlerle imtihan etmesin diyorum.

9 BİN 500 KÖY EVİNİ İNŞAA EDECEĞİZ

Bir örnek vermek istiyorum. Marmara depreminden bir gün sonra insanlar çadırlarda yaşam mücadelesi veriyordu. Biz birinci yılda söz verdiğimiz konutları yaptık. Yollarını belediye yapması gerekirken TOKİ olarak biz yaptık. Köylerimizdeki yapıların yüzde 80'ini yeniden yapıyoruz. 9 bin 500 köy evinin 3 bin 750 hayvan barınağının yeniden inşaa çalışmaları devam ediyor. Van'a 2 bin 613 yeni derslik kazandırdık.

PKK VAN'DA HEP SALDIRDI

Van depremi duyulduğu andan itibaren Edirne'den Hatay'dan Samsun'dan eller uzandı. Eller buradaki insanlar için kalktı. Gözlerden yaşlar süzüldü. 1000 yıllık kardeşliği yıkmaya inat bir olup birlik olup Van'a sahip çıktı. Dünyanın 35 ülkesinden Van'a el uzatıldı. Biz elimizi uzatıp Van'ı ayağa kaldırmak üzereyken terör örgütü Van'da Erciş'te hemen öbür tarafta Başkale'de güvenlik güçlerimize saldırmakla meşguldü. Biz çadırkent kurarken, onlar görevi başındaki polislerimize saldırdılar. Biz hastanelerde derman olmak için çırpınırken polisimize arkadan yaklaşıp haince alçakça arkasından vurdular. Belediye Başkanı teröristler için yas tutuyordu. Biz çocuklarımız eğitimlerinden mahrum kalmasınlar diye uğraşırken onların yoluburalara sadece okullarımızı yakmak için yolu buraya uğruyorlar. Biz Vanlı çocuklarımızı sıcak bir yuvaya kavuşmaları için uğraşırken onlar gelen yardımları bölücü örgüt mensuplarını veriyorlardı. Dünyanın başka bölgelerindeVan için para toplayıpparayı bölücü örgüte veriyorlardı.

Biz sağlık personelimizle canla başla hizmet verirken gelip doktorumuza saldırdılar. Biz sizi Vanlı olduğunuz için değil, farklı olduğunuz için değil Kürt olduğunuz için değil sadece Allah'tan ötürü seviyoruz. Yaradılanları yaradandan ötürü seviyoruz.

HİZMET ETSİN DİYE POLİS GÖNDERİYORUZ POLİSİMİZİ ŞEHİT ETTİLER

Biz hizmet etsin diye öğretmen polis gönderiyoruz onlar bu görevlileri öldürmenin planını yapıyor. Öğretmeni kaçırmakla sen ne kazanıyorsun? AK Parti'nin il başkanlarını kaçıracaksın ondan sonrada biz özgürlük demokrasi istiyoruz diyeceksiniz. Bunun neresi özgürlük bunun neresi demokrasi? Bunlar sadece benim Kürt kardeşimi kandırma derdinde. Kendilerine saltanat düzeni kurma derdindeler. Bizler yatırımla hizmetle halkı kucaklama derdindeyiz.

TERÖRLE ARANIZA MESAFE KOYUN

Benim Kürt kardeşim bunlarla arasında duvar örmeli. Buraları teşvik uygulaması içine aldık. Vergi muhafiyeti getirdik. Ama buna rağmen korkuyor buna rağmen gelmiyor. Yatırıma düşman olan sadece ve sadece insana düşmandır. Her şeyi çok iyi görüyor ve anlıyorsunuz. Van'daki tüm depremzede kardeşlerime diyorum ki bakınız bu bölgede BDP'nin belediyeleri var bu belediyeler halka hizmet noktasında ne yaptı? Suyunu bile kendisi getirmesi gerekirken biz getiriyoruz. O getirmiyor diye biz sessiz kalamayız. Bunun hesabını da onlara sormanız lazım. Bunlara ideolojik yaklaşmamak lazım. Hizmete prim vermemiz lazım. Biz sizlere efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

Bizim derdimiz 81 vilayetimizle ülkemizi top yekün kalkındırmak. Bütün vatandaşlarımızın daha geniş özgürlük sahibi olmalarını sağlamak. 780 bin km'lik vatan toprağında huzurlu bir hayat yaşamayı arzuluyoruz.

MARMARA DEPREMİNDE VATANDAŞA 1 YIL ÇADIR VEREMEDİLER

1999 Marmara depreminde 1 yılda vatandaşına çadır veremeyen bir devletten bir yılda konutları teslim eden bir ülke haline geldik. Yasakların esas özgürlüklerin istisna olduğu bir ülkeden, yasakların istisna olduğu bir ülkeye kavuştuk. Ekonominin ve siyasetin kırılganlığı yüzünden hasta adam gibi gösterilen Türkiye'den, gücüyle parmakla gösterilen bir Türkiye'ye ulaştık. Bütün bunları terör örgütünün sabotaj çalışmalarına rağmen sizlerin desteğinizle başardık. Bu BDP'liler kendi partilerinin kapatılmasına engel olacak düzenlemeye sahip olmayacak bir zihniyete sahip. Benim aziz milletimin artık bunların yalanlarına karnı tok. Sürekli insanları tahrik edip güvenlik güçleriyle karşı karşıya kalmaktan başka bir dertleri yok. Bir siyasi muhatap aradıkça onlar başkalarını işaret ettiler. Başka odakların güdümünde hareket ettiler. Kendi iradesine ipotek koyanlar milletin iradesine sahip çıkamaz. Eli kanlı teröristle kucaklaşan demokratik siyasete inanmış bir siyasetçi olamaz.

El ele vereceğiz omuz omuza vereceğiz? Sizler daha güzel bir Erciş istemiyor musunuz? Şu anda gördüğünüz bu güzelliklerin Erciş'in tamamında olmasını istemiyor musunuz? Van'da da aynı güzellikleri istemiyor musunuz? Biz diyoruz ki İstanbul ne ise Van o olmalı. Van'ın ortasından geniş yollar geçiyorsa bu yolları belediye yapmadı biz yaptık.

Önümüzde Kurban Bayramı var. İnşallah Suriye'deki kardeşlerimizin de kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum. Biz birliğimizi beraberliğimizi kimseye kaptırmayalım. Ben hanım kardeşlerimdeki coşkuyu erkeklerde göremiyorum. Ama kale içten feth edilir.