Euro
10.113
0.07%
Dolar
8.5529
0.01%
Altın
494.62
0.06%
Borsa
1.349
-0.18%
Bitcoin
318.691
5.11%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Başbakan Erdoğan yeni dönemin şifrelerini verdi

  Ak Parti'nin 13. kuruluş resepsiyonunda Erdoğan, yeni Türkiye'nin şifrelerini verdi.
  • 15.08.2014 - 10:33
  Başbakan Erdoğan yeni dönemin şifrelerini verdi

  Başbakan Erdoğan yeni dönemin şifrelerini verdi #1

  Ak Parti, kuruluşunun 13. yıldönümünü Genel Merkezde verilen bir resepsiyon ile kutladı. Resepsiyon, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan'a da veda gecesi niteliğindeydi. Köşk'e çıkarken Genel Başkanlık koltuğunu devrecek olan Erdoğan, yeni Başbakan, yeni Genel Başkan ve yeni Türkiye'yi anlattı. 

  Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar

  ORTAK İSİM OLARAK KİM ÇIKIYORSA...

  Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından merakla beklenen yeni Başbakan'ın kim olacağı sorusuna verdiği cevapta, "Şu an kapalı zarflarla isimleri alıyoruz. Perşembe günü MYK'yı toplayacağız. MYK toplantısında bu konuyu yine aramızda müzakere edeceğiz. MYK toplantısından sonra da artık Partimizin bütün kurullarının ortak ismi olarak ne çıkıyorsa onu açıklarız." diye konuştu. 

  "BUNLAR KONUŞACAKSA GELMEM"

  Daha önce Danıştay töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu7nun konuşmasını çok uzun tutması üzerine yaşanan gerginliğin ardından Erdoğan'ın Danıştay açılış törenine katılıp katılmayacağı da merak konusuydu. Erdoğan, konu ile ilgili soruya, "Eğer Yargıtay, Baro Başkanını çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanını dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanını ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim" cevabını verdi. 

  ÇALIŞMALARINDA NEREYİ KULLANACAK?

  Atatürk Orman Çiftliği'nde yeni yapılan binayı kimin kullanacağı sorulmasını üzerine Erdoğan şöyle konuştu:  "Şimdi inşallah bu konuyu yeni başbakanımızla beraber, genel başkanımızla beraber bunların değerlendirmesini yapacağız. Ona göre nihai kararı vereceğiz. Burası mı olur, öbür taraf mı olur konuşacağız, ona göre de adımımız atacağız."

  ERDOĞAN NEREDE OTURACAK?

  Erdoğan, cumhurbaşkanlığı görevine başlamasıyla birlikte nerede oturacağı sorusuna da şöyle yanıt verdi: Ev konusunda da herhalde Subayevleri olmaz. Çünkü artık gelenimizle gidenimizle olay farklı bir yerde. Bu Türkiye'nin vizyonudur, burada temsil söz konusu. Mevcut yerde eşim sürekli görüşmelerini resmi konutta yapmıştır, biz de orayı kullanmadık ama bütün resepsiyonlarımızı dar şartlar altında orada verdik. Bundan sonraki süreçte olay farklı olacak. Gerek başbakanın şartları, gerek cumhurbaşkanının şartları daha farklı olması lazım. Çünkü bu Türkiye'nin vizyonudur. Türkiye bir yerlere mesajını verirken şunu unutmayalım ki bu duruş, bu vizyon bütün dünyada, ülkelerde farklı bir cazibe oluşturmaktadır. Onun için önümüzdeki süreci 2023'e kadar çok iyi işlememiz lazım. Türkiye'nin belirlediği 2023 vizyonuna da ulaşması lazım.

  CUMHURBAŞKANI SIFATI İLE İLK ZİYARET

  Erdoğan, cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra ilk yurt dışı seyahatlerini Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapacağını söyledi.

  SEÇİM SONRASI MUHALEFET

  CHP ve MHP'ye ilişkin açıklamalarının anımsatılarak, "Yeni Türkiye'de yeni muhalefet çıkar mı?" sorusu üzerine gülen Erdoğan, "yeni Türkiye'ye yeni muhalefet" ifadesinin literatüre girmesinden dolayı sevinçli olduğunu söyledi. Erdoğan, "Yeni Türkiye'ye yeni bir muhalefet lazım ama bu yeni muhalefet alışılmışlar üzerine bina edilen değil, kendini renove eden, restore eden bir yeni muhalefet olması lazım. Bu olursa bundan Türkiye kazanır, aynı zamanda kendileri kazanır, bunu açık ve net ortaya koymamız lazım" diye konuştu. Sözleri üzerine bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili "Devlet Bahçeli pek niyetli değil" demesi üzerine de Erdoğan, "O hiçbir zaman niyetli değil zaten, 16-17 sene geçti. Onların niyetli olmadığı yerde partinin kendi mensuplarının bu işte niyetli olması lazım. Demek ki onlar da halinden memnunlar, mevcut aldıkları oylardan razılar ve o şekilde yolla devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.

  KÖŞK-MUHALEFET İLİŞKİLERİ

  Cumhurbaşkanı görevine başladıktan sonra muhalefetle ilişkilerinin nasıl olacağı ve muhalefet liderleriyle haftada ya da 15 günde bir görüşmeyi düşünüp düşünmediği sorusu üzerine Erdoğan, muhalefet liderleriyle bu kadar sık görüşmeye vakti olmayacağını, fakat görüşmek durumda olması halinde davetini yapacağını söyledi. Erdoğan, "Davetlerimize toplumsal barış çerçevesinde icabet ettikleri süre içerisinde biz de 1 kere, 2 kere davetlerimizi yaparız. Bundan önce yaşanan bazı örnekler var ki bu davetlerde 1 kere, 2 kere davet edersiniz. Eğer bu davete icabet edilmezse ondan sonra cumhurbaşkanlığı makamının mehabetini de korumak durumundayız. Ondan sonra da davet edecek halimiz yok, bunu peşinen söylemek zorundayız" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir