Başbakan Erdoğan'dan cemaate mesaj

Başbakan Erdoğan'dan cemaate mesaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'ndan Trabzon'a dönüş yolunda başta dershaneler olmak üzere, gündemdeki konularla ilgili, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Trabzon'da dersanelere tepki - izle

DİĞER BAKANLARIM YAPAMADI

Başbakan dershane tartışmasına ilişkin, 'Cemaat mensupları, en ileri gelenleri bugüne kadar Tayyip Erdoğan'a ne getirdiler de Tayyip Erdoğan geri gönderdi. Benden geri dönen hiçbir şey yok. Buna Rabbim şahit, hazirana kadar bu işi bitireceğiz. Bunu daha fazla kokutmaya gerek yok' diye konuştu.

Erdoğan, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

'Eğitimde 1980-90'lı yıllardan beri dönüşüme ihtiyaç vardı. Hüseyin Çelik'i Milli Eğitim Bakanlığı'na atadığımda dershanelerle ilgili hemen bir çalışma yap dedim; olmadı. Nimet Hanım'a da Ömer Bey'e de söyledim. Onlarda da olmadı. Artık Nabi Bey döneminde bu olacak. Bu dönüşümü yaparken herhangi bir art niyetimiz olamaz. Dershaneciliği sadece belli bir grup yapmıyor. Ama nedense hedef tahtasına konulurken çok ağır konulduk.

GERİ ADIM YOK

Muhalefetin  daha düne kadar bir tek küfretmedikleri kalmıştı. Okyanus ötesi, bilmemne, filan falan diye... MHP'nin, CHP'nin neler söylediklerine bakın. Ama onlara yem olanlara sormak lazım. Siz niye onlara böyle zemin hazırladınız? Bütün dershane sahiplerine söylüyorum. Hemen okullaşmaya gidin. Her türlü desteği biz verelim. Artık geri adım atmamız diye bir şey yok. Yani ben bu makamda olduğum sürece kimse bizden beklemesin. İlk Bakanlar Kurulu'nda arkadaşlarımızdan tekrar bir sunum alacağız. Sonra da hayırlısıyla tasarımızı getireceğiz.

GAZETE MANŞETLERİ BİZİ ÜZDÜ

(Özel okularda 10 bin burslu öğrenci projesi ile ilgili) Danıştay ret kararı verdiğinde gazeteler ‘İktidar, cemaatin okullarına kaynak aktarmak için bu yasayı çıkardı' başlıkları attı. Oradan bir şamar yedik. Şimdi de maalesef bu yönden de şamar yemek bizi ciddi manada üzdü.

ETÜT MERKEZLERİNE DOKUNULMUYOR

Bir konuda daha saptırma yapıyorlar. Ona da üzülüyoruz ki çok büyük yalandır. Etüt merkezlerini okuma salonlarını kapatmıyoruz. Etüt merkezlerinde ağırlık SODES'indir. Buradaki öğretmenlerin birçoğu da cemaatteki kardeşlerimizden. Oradan projelerle geliyorlar, uygun görülüyor. O öğretmenlerin ücretini de devlet olarak biz ödüyoruz.

YENİ NÜKLEER SANTRALLER YAPILACAK

AB ile Şangay birbirinin alternatifi değil. Ancak ekonomik ilişkilerde seçenekler ne kadar çok olursa iyi olur. Rusya ile 35 milyar dolar dış ticaret hacmimiz var. Stratejik bazı alanlarda da Rusya ile gelişmeler var. Üçüncü ve dördüncü nükleer enerji adımlarını da daha sonra atalım. Şu anda yer hazırlığı çalışmaları yürütülüyor. Mevcut seçim sistemi ile devam Kimseden bir teklif gelmeyince, demek ki mevcut halden memnunlar. O zaman biz mevcut halle yolumuza devam ederiz.

SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞMEYECEK

Kimseden bir teklif gelmeyince, demek ki mevcut halden memnunlar. O zaman biz mevcut halle yolumuza devam ederiz.

FATİH HOCA'YI TEBRİK EDİYORUM

Ben Fatih Terim'i takdir ediyorum. Yapılan eleştirileri de haklı bulmuyorum. Çünkü, işini seven, hücrelerine kadar da yaşayan bir hoca olarak görüyorum. Televizyonlarda bu tür insanlara sürekli vurmak, sürekli bindirmek, çirkin çirkin şeyler söylemek, bunlar hoş şeyler değil.

33 İL ADAYI BELLİ

Fazla geciktirmek istemiyorum. Bölge bölge, hem büyükşehir hem de il belediyelerinin içinde olduğu adayları yakın zamanda açıklayacağız. Şu ana kadar 22 büyükşehir ile 11 il belediye başkan adayımızı belirledik. Bu belediyeler içinde belirlediğimiz fakat tatmin olmadığımız yerler var. Onlarla ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz. 8 Büyük şehirle ilgili de kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Bunların da neticesini gördükten sonra açıklama serisine dahil edeceğiz. Şu anda oyumuz yüzde 50-52 oranında görünüyor. Kabinedeki arkadaşlardan bazı isimleri belediye başkan adayı yapmamız halinde bazı değişiklikler olacaktır.'