Euro
15.2179
-0.08%
Dolar
13.6392
-0.08%
Altın
788.3890
0.04%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
513.437
3.08%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Başbakan Erdoğan'dan NATO füzelerine tepki

  Başbakan Erdoğan'dan NATO füzelerine tepki

  Başbakan Erdoğan, Reuters'in Suriye sınırına NATO füzelerinin konuşlandırılacağı haberine Endonezya'dan yanıt verdi.
  • 08.11.2012 - 07:33

  Başbakan Erdoğan dan NATO füzelerine tepki #1

  Reuters'ın verdiği "Türkiye; NATO'dan, Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirmesini isteyecek" haberini Endonezya'da bulunan Başbakan Erdoğan "Sağır duymaz uydurur" diyerek yalanlarken, Brüksel'deki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bunun ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

  SURİYE SINIRINA "NATO ŞEMSİYELİ" FÜZE

  Yabancı ajansların verdiği, "Türkiye; NATO'dan, Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirmesini isteyecek" haberlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yalanlarken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bunun ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı. Reuters; üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayanarak dün öğle saatlerinde bir haber yayınladı. Haberde, Ankara'nın füzelerin konuşlandırılması için kısa süre içinde NATO'ya resmi teklif sunacağı belirtildi.

  Associated Press'in haberine göre de, bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, sınıra Patriot füzesi yerleştirilmesi konusunun, Suriye'deki rejim güçlerinin muhalefet ve siviller üzerine gerçekleştirdiği saldırıları durdurmak için ele alınan senaryolardan biri olduğunu söyledi. Türk yetkili, söz konusu planının ABD'deki seçimler yüzünden askıya alındığını, ancak Barack Obama'nın tekrar başkanlığa seçilmesinin ardından yeniden gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk yetkili, füzelerin sınıra yerleştirilmesi durumunda, bunun "NATO şemsiyesi" altında yapılacağını ifade etti.

  ERDOĞAN: "SAĞIR DUYMAZ UYDURUR"

  Bu haberin ardından Endonezya 'da bulunan Başbakan Erdoğan, "NATO'dan sınıra füze talebimiz olmadı. Bu iddialar asılsız. Bu füzeyi alma konusunda karar verecek merci biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Bu Dışişleri kim? Böyle bir şeyden haberimiz yok. 'Sağır duymaz uydurur' cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. Bizim böyle bir talebimiz olmamıştır" dedi. Erdoğan'ın bu açıklamayı yaptığı saatlerde Brüksel'de açıklama yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "İhtimal planlamaları çerçevesinde NATO'da her şey konuşulur. Patriot kelimesi sihirli bir kelime mi? Sonuçta bu bir hava savuma sistemi." sözleriyle füze meselesinin gündemdeki seçeneklerden biri olduğunu söyledi.

  RASMUSSEN "TALEP GELİRSE" DEMİŞTİ

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen hafta başında Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füze rampaları yerleştirilmesi konusunda Ankara'dan bir talep gelmesi halinde, ittifaka üye ülkelerin bunu değerlendirmek zorunda olduğunu söylemişti.


  Görüş Bildir