Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.799
-0.03%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Başbakan Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı konuşması - izle

  Başbakan Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı konuşması - izle

  Başbakan Erdoğan dünya üzerindeki tüm Türk büyükelçilerine seslenerek gündeme dair gündeme oturacak mesajlar verdi.
  • 15.01.2014 - 14:31

  Büyükelçiler Konferansı'ndaki konuşmasında Başbakan Erdoğan, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunu ''darbe operasyonu'' olarak niteledi. Operasyonu gerçekleşleştirenler için de 'çete' ifadesini kullanan Erdoğan, "Operasyon milli hükümete, 76 milyona yapılan bir operasyondur. Burda nasıl oyunu bozduysak dışarda da siz bozacaksınız. Siz bunları anlatacaksınız. Ne gerekiyorsa yapacaksınız. Taktikleri farklı. Örneğin; Bazı AB ülkelerinde HSYK hakkında açıklama yapılmış. Bu kimsenin haddi değil. Biz tüm ülkeleri inceledik çoğu Meclis'in seçtiği kişiler. Size büyük görev düşüyor. Bunun bir yolsuzluk operasyonu değil. Bir darbe girişimi olduğunu anlatmanız gerekmektedir." dedi.

  Başbakan Erdoğan ın Büyükelçiler Konferansı konuşması - izle #1

  Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı konuşması - izle

  '2015'E HAZIRLANMAMIZ GEREKİYOR'

  "Sizler Osmanlı bakiyesi olan bir ülkenin büyükelçisisiniz. Önümüzdeki yıl Ermeni olaylarının yüzüncü yılı olacak. Ermeni diasporası bunun için kara progpagandaya başlayacak. Bu nedenle 2015'e iyi hazırlanmamız gerekiyor.

  Bir millet kendi tarihinden koparılırsa yaşayamaz. Bir ülke bir millet tarihinden koparılırsa ayakta duramaz. Tarih farklı şekilde yazılmak, öğretilmek çoğu zaman da unutturulmak istenmiştir. Yakın tarihi unutturmak adeta cinayettir.

  'SURİYE'YE SIRTIMIZI DÖNMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

  Dünya üzerindeki her devletin egemenlik sınırlarına sonsuz saygımız var. Şehitliklerimiz olduğu Myammar'a duyarsız kalmış bir Türkiye düşünülemez. Suriye'ye sırtımızı dönmememiz mümkün değil. En yakınımızdan en uzağa kadar aktif ve cesur dış politika anlayışımızı sürdürmek zorundayız. Biz bir kasaba devleri değiliz.

  '1.DÜNYA SAVAŞI'NI İYİ İDRAK EDEMEYEN BUGÜNÜ DEĞERLENDİREMEZ'

  1. Dünya Savaşı'nın 100. yılını idrak edeceğiz. 1914'te başlayan savaş 1918'de bitmiştir. Bu savaş sonunda Osmanlı Devleti en ağır toprak ve insan kaybına uğramıştı. 100. yıl dönümünde bunu çok önemsiyorum. Bu etkinliklere katılıp Osmanlı'nın bakiyesi olduğunu unutmamanız ve ona göre bizi temsil etmeniz gerekmektedir. 1915'te Sarıkamış Şehitleri'mizin 100. yılı. Bir de 1915 olayları var. Bu yüzden bunlara karşı hazırlıklı olmalıyız. Diasparo'nun 1915 olaylarını siyasi bir alana çekmek istemesini biz de çok iyi karşılamalıyız. Tarihi bilmeden bugünü okuyamayız. 1. Dünya Savaşı'nı iyi idrak edemeyen bugünü değerlendiremez.

  '100 YIL ÖNCE YAŞADIĞIMIZ İNSANLARA SIRT ÇEVİREBİLİR MİYİZ?'

  Bizim dış politikada 1914'ü es geçmemiz mümkün değil. Bizim asırlara sığan bir tarihimiz var. Yakın tarihi unutturmak adeta cinayettir. Yakın tarihi inkar ederek bugünkü meselelere çıkış yolu bulamazsınız. Falih Rıfkı'nın şu önemli cümlelerine bakın: Bizden Belgrad'ı aldıkları zaman Niş kasabasını da istemişlerdi. Babalarımız için Niş, İstanbul'a o kadar yakındı.Biz eğer Vardar'ı, Trablus'u, Girit'i ve Medine'yi bırakırsak, Türk milleti yaşayamaz sanıyorduk. Çocuklarımızın Avrupası Marmara ve Meriç'te bitiyor.." Fiziki sınırlara dış politikayı hapsedemeyiz. Yemen'i düşünmeyen bir dış politika düşünülemez. Mynammar'ı görmezden gelen bir Türkiye olamaz. Biz ecdad yadigarı olan her yere gideceğiz. O yüzden 1. Dünya savaşını bilmeden bugünü değerlendiremezsiniz. Gazze'yle, Filistin'le, Suriye'yle, Mısır'la neden bu kadar ilgilisiniz? diyorlar. Bu söylenebilir mi? 100 yıl önce beraber yaşadığımız insanlara sırt çevirebilir miyiz?

  'HİÇ KUŞKUSUZ BU BİR DARBEDİR'

  Kim ne derse desin. Büyük bir ülkenin büyükelçileri olarak gurur duymalısınız. Gizlimiz saklımız yok. Herkes bunu şöyle bilsin. Dost olana dostuz. Son dönemde ülke içinde yaşanalara baktığımız zaman 17 Aralık rüşvet kılıfı adı altında hükümete yönelik bir darbe girişimidir. Yaptırdığımız anketler halkımızın büyük bir çoğunluğu bu işin bir darbe girşimi olduğunu düşünüyor. Hiç kuşkusuz bu bir darbedir.

  '17 ARALIK'TAN BERİ O MALUM ÖRGÜT VE MEDYA UZANTILARI...'

  17 Aralık'tan beri o malum örgüt ve medya uzantıları ülkenin ekonomisine darbe vurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Türkiye'nin demokrasi yürüyüşünü engellemek istiyorlar. Bu çabalar hainlikten başka bir şey değil. Burda operasyon milli hükümete, 76 milyona yapılan bir operasyondur. Burda nasıl oyunu bozduysak dışarda da siz bozacakasınız. Siz bunları anlatacaksınız. Ne gerekiyorsa yapacaksınız. Taktikleri farklı. Örneğin; Bazı AB ülkelerinde HSYK hakkında açıklama yapılmış. Bu kimsenin haddi değil. Biz tüm ülkeleri inceledik çoğu Meclis'in seçtiği kişiler. Size büyük görev düşüyor. Bunun bir yolsuzluk operasyonu değil. Bir darbe girişimi olduğunu anlatmanız gerekmektedir.

  'DİYORLAR Kİ BİZ SİZİN ÖNÜNÜZÜ KESERİZ'

  Siz bunları anlatacaksınız. Ne gerekiyorsa yapacaksınız. Taktikleri farklı. Örneğin; Bazı AB ülkelerinde HSYK hakkında açıklama yapılmış. Bu kimsenin haddi değil. Biz tüm ülkeleri inceledik çoğu Meclis'in seçtiği kişiler. Size büyük görev düşüyor. Bunun bir yolsuzluk operasyonu değil. Bir darbe girişimi olduğunu anlatmanız gerekmektedir. Yolsuzlukların olduğu bir hükümet 230 milyardan 800 milyar dolara gelir çıkarabilir mi? 79 senede 6 bin bölünmüşlük yol yapılmış. Biz 10 yılda 17 bin km yaptık. Bu operasyon 3. köprüye ve onun kullanıcılarına yapıldı. Diyorlar ki; biz sizin önünüzü keseriz.

  'İNGİLİZCE METİNLERDEKİ DEZANFORMASYONU SİZ BOZACAKSINIZ'

  Hükümetimizin yargıda yaptığı değişiklik yapılanmış bir örgüte yöneliktir. Başta Emniyet ve Yargı'da örgütlenerek yapılan bu korku imparatorluğunu siz dışarıda anlatacaksınız. İngilizce yazılan metinlerle yapılan dezanformasyonu sizler bozacaksınız.

  'TÜRKİYE'NİN ENERJİ POLİTİKALARINI SABOTE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR'

  Daha da çıkacak yalnız onu da söyleyeyim. Daha da bitmedi. Adeta düğmeye basılmış gibi içerde ve dışarda operasyona destek veren kesimler var. Gerek o malum örgüt ve müttefikleri şunu yapıyorlar. Ekonomiye ağır darbe vurmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin enerji politikalarını sabote etmeye çalışıyorlar. Dış politikada elimizi zayıflatmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin demokrasi yürüyüşünü engellemek istiyorlar.

  'HEDEF HÜKÜMET DEĞİL TÜRKİYE'

  Bu operasyonda hedef parti hükümet değil bir ülkedir. Hedef hükümet ya da parti değil Türkiye'dir. Burada hiçbir arkadaşımın ihmalkar davranmaması gerekir. İlgili tüm mercilere bunları anlatmanız gerekir. Çünkü yaklaşım tarzları farklı.

  'BİZE YUTTURACAKLARI BİRŞEY DEĞİL'

  Oturmuş bir şey varsa ha bunu bilelim. Ama biz çalışmamızı yaparken A'dan Z'ye inceledik. Bir bakıyoruz ki oralarda seçilmişin ciddi manada etkisi var. AB'nin müktesebatına dair tespitler kusura bakmasınlar bize yutturacakları bir şey değil. Biraz okuma yazma biliyoruz. Türkiye'deki gerçek manzarayı muhataplarınıza doğruları anlatmanızı, bu ihanet operasyonunu bozmak için daha fazla gayret sarf etmenizi bekliyoruz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir