Euro
15.1288
-0.75%
Dolar
13.3273
-0.73%
Altın
787.9270
-0.99%
Borsa
2,057.05
0.73%
Bitcoin
566.049
-1.54%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C
  Başbakanlık: Suriye'deki hedefleri vurduk

  Başbakanlık: Suriye'deki hedefleri vurduk

  Akçakale'ye düşen top mermileriyle ilgili Başbakanlık'tan açıklama yapıldı.
  • 03.10.2012 - 21:32

  Başbakanlık: Suriye deki hedefleri vurduk #1

  Suriye'den ateşlenen ağır silah mermilerinin Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.

  Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kurallar çerçevesinde anında karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur" denildi.

  "TOP ATIŞLARIYLA VURDUK"

  Şanlıurfa Akçakale'deki Suriye saldırısının hatırlatıldığı Başbakanlık açıklamasında angajman kurallarına dikkat çekildi. "Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur." denildi.

  Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

  Olayla ilgili olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır. Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır. Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

  Başbakanlık: Suriye deki hedefleri vurduk #2


  Görüş Bildir