Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.542
0.44%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Başbakanlık'ta IŞİD zirvesi

  Başbakan Erdoğan başkanlığında resmi konutta güvenlik toplantısı yapıldı.
  • 08.08.2014 - 02:02
  Başbakanlık'ta IŞİD zirvesi

  Başbakanlık ta IŞİD zirvesi #1

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün silahlı gücünü Kuzey Irak'a yöneltmesi, Türkiye sınırında ciddi bir tehdit oluşturması ve buna paralel olarak yeni göç dalgası ihtimalinin gündeme gelmesi, Ankara'nın alarm durumuna geçmesine neden oldu. IŞİD tehditi, bu geceyarısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak güvenlik zirvesinde ele alındı.

  Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

  Toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü.

  IŞİD AMERİKAN SİLAHLARI KULLANIYOR

  Ankara, IŞİD'in Irak'a yönelik saldırılarını ve yaşanan kagaşayı başından beri yakından izliyor. Ancak IŞİD'in son günlerde Kuzey Irak'a yönelik operasyonları ve Türkiye sınırında oluşturduğu tehdit, gelişmelerin yeni bir boyut kazanmasına ve risk değerlendirmelerinin daha ön plana çıkmasına neden oldu. Ankara'daki değerlendirmelere göre; IŞİD örgütü, Musul ve çevresinde Irak ordusunun geride bıraktığı Amerikan menşeli sofistike silahlara sahip oldu. Bu da yeni bir tedirginlik konusu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir