Bayılan Bakan Masonların onur konuğu

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Türkiye Büyük Locası, bugün yeni büyük üstadını seçiyor. Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak konvanda (masonik genel kurul), mevcut Büyük Üstat Prof. Dr. Remzi Sanver yeniden aday olmayacak.Bayılan Bakan Masonların onur konuğu

ESKİ ÜSTADIN KOLTUĞUNA 5 TALİP VAR

Yerine 5 isim talip. Bunlar; işadamı Rint Akyüz, Avukat Ahmet Erman, emekli bürokrat Cevad Gürer, Avukat Ömer Köker ve yüksek mühendis Nezih Onat. Seçilecek isim aynı zamanda locanın 33. büyük üstadı olacak. 19 Haziran 2010 olağanüstü genel kurulunda büyük üstatlığa seçilen Prof. Sanver, fiilî olarak ikiye bölünen ve yolsuzluk iddiaları yüzünden derin bir çatlak yaşayan locayı tekrar birleştirmişti.

İŞTE O ADAYLAR

Zaman'ın haberine göre; 1949 Ankara doğumlu Rint Akyüz, Robert Kolej ve ODTÜ İşletme'yi bitirdi. Türkiye'nin ilk ihracatçılarından. Ahmet Erman ise 1944 İstanbul doğumlu. Türkiye'nin önde gelen masonlarından Sahir Erman'ın oğlu. İkizi Prof. Dr. Hasan Erman da şu anda 33 dereceli masonların bulunduğu Yüksek Şûra'nın başında. 1943 Ankara doğumlu Cevad Gürer, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi. Sayıştay'dan 2004'te emekli oldu. 1977 yılında Ahiler Locası'nda mason olan Gürer, Özgürlük, Yunus Emre ve Mozaik localarında görev yaptı.

1948 Çanakkale doğumlu Ömer Köker, İstanbul Hukuk mezunu. Köker, eski büyük üstat Kaya Paşakay ve yardımcıları Sait Sevgener ile Koray Darga'nın yolsuzluk gerekçesiyle masonluktan ihraç edilmesi sonrası açılan davada, dönemin büyük üstadı Asım Akin'in avukatlığını üstlenmişti. Şu anda İstanbul'daki locaların başkanlığını da yaptığı için en büyük delege desteğine o sahip. 1947 Ankara doğumlu Nezih Onat İTÜ'den yüksek mühendis olarak mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Türkiye'de otomotiv sanayiinde önde gelen holdinglerde üst düzey yöneticilik yaptı. 1988 yılında ise kendi firmasını kurdu.

BURKİNA FASOLU BAKAN DA DAVETLİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ortak basın toplantısı düzenlerken baygınlık geçiren Burkina Faso Dışişleri Bakanı Djibrill Yipene Bassole'nin de ülkesindeki mason locasının büyük üstadı olduğu öğrenildi. Bakan Bassole, basın toplantısının ardından Ankara'daki loca binasını ziyaret ederek 'biraderleri' ile buluşacaktı. Fakat hastaneye kaldırılınca program iptal edildi. Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Üstadı Prof. Dr. Remzi Sanver, İstanbul'dan gelerek kendisini, tedavi gördüğü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti. Taburcu edilen Bassole'nin, bugün İstanbul'da mason locasının yeni büyük üstadının seçileceği genel kurula onur konuğu olarak katılacağı belirtildi.

Bayılan Bakan Masonların onur konuğu