BDP meydan okudu: İstedikleri kadar ceza verebilirler

BDP meydan okudu: İstedikleri kadar ceza verebilirler

Van Cumhuriyet Başsavcılığı PKK'nın Şemdinli'deki yol kesme olayı ile ilgili inceleme başlatırken, Yüksekova'da bulunan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, savcılık incelemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Şemdinli'nin ardından geceyi Yüksekova'da geçiren BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak ve milletvekilleri, belediyeye ait bir parkta sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldi. Kışanak ve milletvekilleri, ardından da Yüksekova'nın Dağlıca yolu üzerinde bulunan Bostancı Köyü'ne gitmek üzere yola çıktı. Ancak askerler güvenlik gerekçesi ile Kışanak ve milletvekillerine izin vermedi. Bunu üzerine geri dönen Kışanak ve Tuğluk, Kamışlı Jandarma Karakolu yakınında başlatılan savcılık incelemesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

SORUN, MAHKEME KORİDORLARINDA ÇÖZÜLMEZ

Kışanak, Kürt sorununun mahkeme koridorlarında çözebilecek bir sorun olmadığını belirterek, "Kürt sorunu adaletle, vicdanla demokrasi ile çözülebilecek bir sorundur. Her ne vesileyle konuşsak mahkeme açıyorlar, halkla buluşsak mahkeme açıyorlar. Bu ülkenin savaş gerçeği kamuoyuna doğru yansıdı diye dava açıyorlar. Kürt sorununu mahkeme koridorlarında boğmaya çalışıyorlar. Ama bu bir çare değil. Bu ülkenin artık gerçek, kesin, hakiki bir çözüme ihtiyacı var. Herkes bu işi sağa sola havale etmekte. Biri karakola havale ediyor, biri mahkemeye havale ediyor. Havale etmekten vazgeçsinler. Bu konunun özeti, siyaseti, politik olarak bir çözüm bulunmalıdır. Dünkü sorunu, oraya buraya havale eden, mahkeme koridorlarında boğmaya çalışan bir yaklaşım olarak görüyorum. Hiç bir faydası yok, bugüne kadar faydası olmamıştır" dedi.

TUĞLUK: KARŞILAŞMADAN MUTLUYUZ

Tuğluk ise yaptıkları her faaliyetten soruşturma başlatıldığını söyledi. Tuğluk, "Başlatabilirler bizim de söyleyeceğimiz şeyler var. Bizim yaşadığımız, yasa dışı bir şey değil. Son derece doğal, son derece gerçek bir durumla karşılaştık. Bunların farkında değilse, bu onların sorunu. Biz o karşılaşmadan mutluyuz. En azında onları dinlemek, onların hangi koşullarda, nasıl bir mücadele verdikleri, bizim açımızdan anlamlıydı, önemliydi. O yüzden istedikleri kadar soruşturma ve ceza verebilirler" diye konuştu.