BDP'den PKK'ya silah bırak çağrısı

BDP'den PKK'ya silah bırak çağrısı

Gaziantep'te PKK'nın bombalı aracı infilak ettirmesiyle kent bayram günü kana bulandı, 4'ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. BDP Genel Başkan Yardımcısı avukat Meral Danış Beştaş , ''Biz parti olarak PKK'nın silahları bırakmasını ve siyaset yapmasını istiyoruz'' dedi.

"NEFRETLE KINIYORUZ"

Radikal gazetesi yazarı Oral Çalışlar , BDP Genel Başkan Yardımcısı avukat Meral Danış Beştaş'la Uludere'den dönüş yolunda telefonla konuştu. Beştaş, Gaziantep'teki hain saldırı konusunda, "Nefretle kınıyoruz. Böyle bir vahşetin, böyle bir katliamın gerekçesi olamaz. Devletin suçluları bir an önce yakalaması ve yargıya teslim etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Beştaş, "Kim yapmıştır?" sorusuna, "Kesin bilemem. Ancak bu eylem kimin işine yaramıştır, onu düşünün. Böyle bir eylem Kürtlerin de Türklerin de canını yakar, barış ortamını yok eder. Son dönemde yükselen, yükseltilen şiddet ortamından kim yarar sağlayabilir?" diye karşılık verdi.

"PKK SİLAH BIRAKSIN, SİYASET YAPSIN"

Beştaş, PKK 'lı teröristlerle BDP yöneticilerinin Şemdinli yolundaki karşılaşmasına ilişkin ise şunları söyledi: "Partimize karşı tehlikeli ve kışkırtıcı bir dil kullanılıyor. BDP bu şekilde ötekileştirilmek isteniyor. Hep bir ağızdan bir nefret söylemi geliştiriliyor. Orada olan, halkın çocuklarıyla kucaklaşması. Hep cenazelerini gördükleri, cenazelerine gittikleri çocukları canlı olarak görünce böyle bir tepkiyi gösteriyorlar. Biz parti olarak PKK'nın silahları bırakmasını ve siyaset yapmasını istiyoruz. Bu karşılaşmaya gösterilen sert ve saldırgan dil, barışı getirebilir mi? Sanki bir düğmeye basıldı ve herkes partimizi hedef aldı. Umarız bu dilin devamı gelmez..."