Euro
15.4374
0.06%
Dolar
13.5150
-0.03%
Altın
791.3720
0.22%
Borsa
2,097.70
1.19%
Bitcoin
581.499
-0.48%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Bekir Bozdağ'dan af açıklaması

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, terör örgütü üyelerine yönelik herhangi bir af düşünceleri olmadığını söyledi.
  • 26.11.2014 - 05:13
  Bekir Bozdağ'dan af açıklaması

  Bekir Bozdağ dan af açıklaması #1

  Kamuoyunda "yargı paketi" olarak bilinen Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerindeki görüşmelerde konuşan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın yaptığı açıklamaya değinerek, 34 daire başkanının düzenlemeyle ilgili 59 sayfalık görüşünün olduğunu söyledi.

  Özel, "Duruyorsunuz, duruyorsunuz, Genel Kurul'a geleceğinin arifesinde açıklamada bulunmak, adli yıl açılış törenlerini kaldırmamızın ne kadar haklı olduğunu gösteriyor" dedi.

  "ADLİ YIL AÇILIŞINDA YARGITAY TEKELİ BİTİYOR"

  CHP'li bazı milletvekilleri, Özel'e, "Kaldırdınız yani, hani kaldırmamıştınız? Kaldırmadık diyor Bakan" diye laf attı.

  Bölüm üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, adli yıl açılış törenine ilişkin düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasının, törenleri yasaklamadığını ifade etti. Bozdağ, "Bu alanda, yasayla Yargıtay'a verilmiş tekel sona ermekte. Adli yıl törenlerinin yapılmasında tam özgürlük getirilmektedir. Gerek barolar gerek adliyeler açılış törenleri yapıyorlar" diye konuştu.

  "17-25 ARALIK'LA İLGİLİ GÖREV YERİ DEĞİŞEN SAVCI VEYA HAKİM YOK"

  Bozdağ, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüttüğü gerekçesiyle yeri değiştirilen hakim ya da savcı olmadığını belirterek, mazeret kararnameleri çıkarıldığını ve bazı yer değiştirmeler yapıldığını kaydetti. Soruşturmayı yürüten Muammer Akkaş'ın bildiri dağıttığı için hizmet gereği yerinin değiştirildiğini anlatan Bozdağ, mazeret kararnamesinin aynı döneme rastladığı için yer değiştirmelerin soruşturmayla irtibatlıymış gibi lanse edildiğini söyledi.

  "TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNE AF YOK"

  Bozdağ, başka bir soru üzerine, terör örgütü üyeleriyle ilgili herhangi bir af düşüncelerinin olmadığını bildirdi.

  Bekir Bozdağ, 300 terör örgütü üyesini serbest bırakacakları yönünde bir açıklaması olmadığını da ifade ederek, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sağlık sorunları nedeniyle cezaevlerinde tek başına yaşayamayacak durumda olanların sayısının sorulduğunu ve buna cevap verdiğini belirtti.


  Görüş Bildir