Beşir Atalay'dan Gaziantep saldırısı açıklaması

Beşir Atalay'dan Gaziantep saldırısı açıklaması

Gaziantep'teki bombalı saldırı sonrası, sabah saatlerinde kameraların karşısına geçen Beşir Atalay, son durumla ilgili bilgi verdi.

12 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 9'a yükseldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, otopsi işlemlerinin devam ettiğini kaydetti. Atalay, daha önce bunun gibi bir saldırı olacağına yönelik istihbarat geldiği iddialarını ise yalanladı.

İŞTE ATALAY'IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Bu olayda şu ana kadar 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Biraz önce ağır yaralı bir hastamızdan 12 yaşındaki kız çocuğumuz hayatını kaybetti.

YOĞUN BAKIMDA 4 HASTAMIZ VAR

10 kişiye ayakta müdahale edildi hastaneye. Yoğun bakımda 4 hastamız var. Mübarek ramazan bayramının ikinci günü hayatın yoğun olduğu bir caddede bu olay gerçekleşiyor.

Esad hedef polis noktasıydı.

Başbakanımız başından beri olayı yakından takip ediyor. Bölge milletvekillerimiz ve bakanlarımız da olayın başından beri burada.

ÇEKİCİ OLAY YERİNE 4 DAKİKA ÖNCE GETİRİLİYOR

Çalıntı bir araç var. Aracın içinde güçlendirilmiş patlayıcı. Çekici ile Gaziantep'e getiriliyor. Patlamadan 4 dakika önce getiriliyor olay yerine araç.

Şu anda otopsi çalışmaları yapılıyor. Cenazelerin bugün yetişmeyeceği görülüyor. Bazılarının talepleri var. Yarın Başbakanımız da hayatını kaybeden vatandaşlarımızın uğurlanmasına katılacaklar.

AMAÇ İNSANLARI TERÖRİZE ETMEK

Acı bir olay yaşadık. Şunu ifade etmek istiyorum; büyüyen gelişen bir Türkiye var. Yaşadığımız bir terör olayı var ve mücadelemiz sürecek. Terörün en çok istediği vatandaşı terörize etmek. Duyarlı olan Gaziantepli vatandaşlarımızı itidalli ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Terör örgütü kendi reklamını böyle yapıyor.

2 hafta önce araç ihbarı olmuşta, o araç bulunamamışta. Bu aracın nereden nasıl geldiği yönünde tüm bilgiler elimizde. Spekülatif haberlere ve dedikodulara değer vermeyelim.

Gaziantep güzeide şehirlerimizden birisi. Ağırbaşlı ve itidalli tepkimizi ortaya koyalım. Bu kardeşliği bozmaya kimsenin gücü yetmez.

Hepimiz buradayız. İktidarıyla muhalefetiyle buradayız..

Bölge milletvekillerimize bir uyarı geldiği yönünde iddialar var. Bunlar asılsız. Öyle bir şey yok. Devletin bütün kurumları arasında hiç bir zaman olmadığı kadar paylaşım ve güven var.

Çekicinin şoföründen bilgi alınıyor. Arabanın çalınmasından kullanılan plakalara kadar çeşitli bilgiler var.