Beştepe'de, Güvenlik Değerlendirme Toplantısı

Toplantının ana gündem maddesi Zeytin Dalı Operasyonu oldu. Operasyon kapsamında gelinen aşama ve izlenecek yol haritası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı toplantıda masaya yatırıldı.

Beştepe'de, Güvenlik Değerlendirme Toplantısı

Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ ile Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay da katıldı.

1 SAAT 15 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen toplantı 1 saat 15 dakika sürdü.

Beştepe'de, Güvenlik Değerlendirme Toplantısı

KIRMIZI DOSYA MASADA

Zirveyle ilgili paylaşılan fotoğrafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önündeki kırmızı dosya dikkat çekti.

Ayrıca, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın büyük bir siyah çanta ile geldiği ve Başbakan Yıldırım'ın toplantı sırasında Erdoğan'a bir not verdiği dikkat çekti.

Beştepe'de, Güvenlik Değerlendirme Toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı.

Yazılı açıklama şu şekilde:

" BİRLİKLER GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İLERLEYİŞLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR"

"Toplantıda, bugün dördüncü gününe giren Zeytin Dalı Operasyonundaki son gelişmeler değerlendirilmiştir.  Operasyon planlandığı şekilde başarıyla yürümektedir.  Özgür Suriye Ordusu unsurları ve onlara destek veren Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait birlikler, Afrin'de tespit edilen bölücü terör örgütüne ait hedefleri imha edilerek, güvenli bir şekilde ilerleyişlerini sürdürmektedir.  Terörist unsurlarla sivil halkı ayırt etme konusundaki hassasiyetimiz, her operasyonumuzda olduğu gibi burada da en üst düzeydedir.

Operasyonun askeri boyutuna ilave olarak, bölgede yaşayan sivillere yönelik insani yardım çalışmaları da devam etmektedir.  Aynı şekilde uluslararası toplumu ve uluslararası kuruluşları bilgilendirme çalışmaları da kesintisiz olarak sürdürülmektedir.  Yürüttüğümüz yoğun diplomasiyle, izlediğimiz politikanın haklılığı uluslararası topluma her düzeyde anlatılmıştır.  Güvenlik Toplantımızda da altı çizilerek vurgulandığı şekilde, Türkiye'nin öncelikli amacı sınırlarının güvenliğini, vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamaktır.

"OPERASYON SADECE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YAPILMAKTADIR"

"Suriye'nin toprak bütünlüğüne olan saygımız da, bu operasyonun önemli gerekçeleri arasındadır.  Bu ülkedeki Arap, Türkmen, Kürt kardeşlerimizin huzur, güven ve refah içinde bir Suriye'de yaşayabilmeleri için üzerimize düşenleri yapmayı, komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun gereği olarak görüyoruz.  Zeytin Dalı Operasyonu, herhangi bir etnik gruba değil, sadece terör örgütlerine karşı yapılmaktadır.  Türkiye, bugüne kadar benzer operasyonlarla gittiği hiçbir yere zulüm, kan, gözyaşı, kötülük götürmemiştir.

Tam tersine, ülkemizin ayak bastığı her yerde insanlar barış ve esenlik içinde hayatlarını sürdürmektedir.  Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi, bunun en somut örneğidir.  İdlib'teki çalışmalarımızı tamamladığımızda, bu bölge de huzur ve güven yuvası haline gelecektir.

Afrin'i bölücü terör örgütü mensuplarından temizlediğimizde, en büyük teşekkürü bu bölgede yaşayan kardeşlerimizden alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

"MORAL ÜSTÜNLÜĞÜ EN BÜYÜK GÜCÜMÜZDÜR"

Bu açık gerçeklere rağmen, geçmişte pek çok örneğini gördüğümüz dezenformasyon faaliyetlerinin, Zeytin Dalı Operasyonunda da tekrarlandığını üzüntüyle müşahede ediyoruz.  Medyamız başta olmak üzere, tüm kamuoyumuzu bu tür yalan, yanlış, çarpıtma mahiyetindeki provokatif haberlere, görüntülere, dedikodulara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.  Adli ve idari birimlerimiz, bu tür dezenformasyon faaliyetlerini yakından takip ederek, gerekli müdahaleleri hukuk çerçevesinde süratle ve kararlılıkla yapacaklardır.  Bu vesileyle, Zeytin Dalı Operasyonunda görev alan tüm askerlerimizin, Özgür Suriye Ordusu bünyesinde mücadele eden kardeşlerimizin Rabbim yar ve yardımcısı olsun diyoruz.  Şehitlerimize Allah'tan rahmet, milletimize, silah arkadaşlarına ve ailelerine başsağlığı diliyoruz.

"Ölürsem şehit, dönersem gazi olurum" diyerek cepheye giden askerlerimizdeki ve Özgür Suriye Ordusu mensubu kardeşlerimizdeki moral üstünlüğü en büyük gücümüzdür.  Bölücü terör örgütü bölgeden tamamen temizlenene, Suriye'nin asli sahipleri olan ve 3,5 milyona yakını halen ülkemizde yaşayan kardeşlerimiz güvenle evlerine dönene kadar operasyonlarımız sürecektir."