Petrol
83.56
-1.73%
Euro
17.8766
0.18%
Dolar
18.4452
0.17%
Altın
972.38
-0.08%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
350.070
-0.78%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  Boris Johnson İngiliz basınında eleştirilerin odağı oldu

  Boris Johnson İngiliz basınında eleştirilerin odağı oldu

  Brexit referandumundan önce Türkiye'nin AB üyeliğini istemeyen Johnson'ın Ankara'da tam tersi yönde açıklamalar yapması İngilizleri kızdırdı
  • Ajanslar
  • 28.09.2016 - 11:31

  İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar İngiliz basınında geniş yer buldu. Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da yapılan Brexit referandumu öncesi başını çektiği kampanyada Türkiye'nin AB üyeliğine sert dille karşı çıkan Johnson'ın Ankara'daki temasları sırasında aksi yönde açıklamalarda bulunması İngilizlerce "ikiyüzlülük" olarak adlandırıldı.

  Boris Johnson İngiliz basınında eleştirilerin odağı oldu #1

  TÜRKİYE'DE "DESTEKLİYORUZ" DEDİ

  İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Ankara'da AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Birleşik Krallık'ın 23 Haziran'daki referandumda Avrupa Birliği'nden ayrılma yönünde aldığı karara atıfta bulunarak şöyle dedi:

  "Biz AB'den ayrılıyoruz, ama Avrupa'dan ayrılmıyoruz. Türkiye'nin ve Türkiye'nin hedeflerinin güçlü destekçisi olmaya devam edeceğimizin bilinmesi önemli."

  "TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ HAYATİ"

  İngiltere’nin Türkiye’ye Avrupa Birliği üyeliği konusunda destek olmaya devam edeceğini belirten Johnson, Türkiye’nin AB üyeliğinin, Birliğin geleceği açısından hayati olduğunu sözlerine ekledi.

  Johnson, Çankaya Köşkü'ndeki kabulünde de Başbakan Binali Yıldırım'a, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermeye devam edeceklerini iletti.

  Boris Johnson İngiliz basınında eleştirilerin odağı oldu #2

  İNGİLİZ BASININDA ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU

  Ancak Johnson'un Türkiye'deki bu açıklamaları İngiliz basınında eleştiri konusu oldu.

  Referandumdan önceki açıklamalarında, Türkiye'nin AB'ye girmesi halinde milyonlarca Türk'ün İngiltere'ye göç edeceğini öne süren ve bu yüzden Birleşik Krallık'ın bir an önce AB'den çıkması gerektiğini savunan Johnson, Ankara ziyareti sırasında 180 derece dönüş yapmakla suçlandı.

  Boris Johnson Anıtkabir'i ziyaret etti VİDEO

  TELEGRAPH

  Telegraph gazetesi, "Ankara'nın üyelik ihtimalini referandumu kazanmak için kullanan Boris Johnson, şimdi İngiltere'nin Türkiye'ye üyelik için yardım edeceğini söylüyor" başlığını attı.

  DAİLY MAİL

  Daily Mail gazetesi ise Johnson'ın Ankara ziyaretiyle ilgili haberini, "Boris: Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyeceğim (Madem ki biz çıktık)" başlığıyla duyurdu.

  İKİYÜZLÜLÜK

  "i" gazetesine konuşan Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron ise "Bu, Boris Johnson'dan olimpik düzeyde bir ikiyüzlülük" dedi.

  Liberal Demokrat Parti, 23 Haziran'daki referandumda Birleşik Krallık'ın AB'de kalmasını savunuyordu.

  TİMES: TÜRKİYE'DE MAHCUP OLDU

  Times gazetesi, Spectator dergisinin Mayıs ayında açtığı "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden şiir yarışması"nda birinci olan Johnson'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile el sıkışırken mahcup bir gülümseme takındığını belirtti.


  Görüş Bildir