Bozdağ'dan dokunulmazlık açıklaması

Bozdağ'dan dokunulmazlık açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bazı BDP'lilere ait dokunulmazlık dosyalarının TBMM'ye sunulmasına ilişkin, ''Eğer dokunulmazlıkları kaldırılırsa milletvekilliği düşmeyecek. Yargılama ve soruşturma engelleri kalkacak. Bu durum milletvekillerinin yasama faaliyetlerini engellemeyecek'' dedi. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, bazı BDP'lilere ait dokunulmazlık dosyalarının TBMM Adalet Komisyonu ile Anayasa Komisyonu'ndan oluşacak Karma Komisyon'da ele alınacağını söyledi.

"SADECE KALKAN DOSYALARLA İLGİLİ KOVUŞTURMA AÇILACAK"

Bozdağ, ''Karma Komisyon, değerlendirmesini yapar ve dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar verirse, Genel Kurul'a gelecek ve Genel Kurul'da oylanacak. Genel Kurul'un kaldırması halinde, dokunulmazlık da kaldırılmış olacak. Tabi bu durumda, sadece dokunulmazlığı kalkan dosyalarla ilgili soruşturma ve kovuşturma yapılabilecek. Onun dışındaki dosyalarla ilgili soruşturma ve kovuşturma söz konusu olmaz'' diye konuştu.

"VEKİLLİK DÜŞMEZ"

Dokunulmazlığı düşen milletvekilinin yasama faaliyetinin devam edeceğini ifade eden Bozdağ, ''Dokunulmazlığın kaldırılması, milletvekilliğinin düşmesi anlamına gelmez. Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek, sadece yargılama ve soruşturma engeli ortadan kalkar. Kalkan şey, yargılama engelidir'' dedi.

"MECLİS GRUBU DÜŞMEZ"

Bozdağ, dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği düşmeyeceği için ''Meclis grubu da düşer'' şeklindeki yorumların gerçekçi olmadığına işaret etti.