Petrol
110.87
0.08%
Euro
17.3258
1.70%
Dolar
16.1129
1.18%
Altın
967.4
1.96%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.000
1.41%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C
  Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

  Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

  DAEŞ'li teröristlerin kimlikleri belli oldu. Teröristlerin daha önce Türkiye'de yakalandığı ancak Brüksel'in serbest bıraktığı anlaşıldı.
  • Ajanslar
  • 24.03.2016 - 09:06

  Zaventem Havaalanı ve Maalbeek Metro İstasyonu’ndaki intihar saldırılarını gerçekleştiren DAEŞ’li teröristlerinden 2’sinin kimliğini açıklayan Savcı Leeuw, 2 kardeş olan sadırganlardan İbrahim el-Bakraoui’nin (29) Zaventem Havaalanı’nı, Khalid el-Bakraoui’ni (27) ise Maalbeek Metro İstasyonu’nu hedef aldığını söyledi.

  Brüksel saldırganı Gaziantep te yakalanmıştı #1

  KİMLİKLER NETLEŞTİ

  Saldırılarda Bakraoui kardeşlerle birlikte, DAEŞ’in ‘bomba mühendisi’ listesinde yer alan ve patlamalardan önce kaçtığı zannedilip aranan Belçika vatandaşı 24 yaşındaki Najim Laachraoui’nin de öldüğü ortaya çıktı. Polis kaynakları, Laachraoui’nin havalimanındaki ikinci saldırıda kendisini patlattığını doğruladı.

  Brüksel saldırganı Gaziantep te yakalanmıştı #2

  ERDOĞAN BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLAMIŞTI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Romanya Cumhurbaşkanıyla ortak basın toplantısında sözünü ettiği yabancı teröristin, Brüksel saldırılarının faillerinden biri olduğundan şüphelenilen İbrahim El Bakraoi olduğu öğrenildi.

  El Bakraoi geçen Haziran ayında Gaziantep'te yakalanarak Temmuz ayında, idari kararla kendi talebi doğrultusunda Hollanda'ya sınır dışı edildi.

  Brüksel saldırganı Gaziantep te yakalanmıştı #3

  TÜRKİYE UYARMIŞTI

  Türkiye'nin sınır dışı işlemini gerçekleştirme sırasında, El Bakroi'nin yabancı terörist savaşçı olduğu yolundaki uyarısını birer notayla hem Hollanda'ya hem de Belçika'ya bildirmiş olduğu da kaydedildi.

  BELÇİKA SERBEST BIRAKTI

  Ancak müteakip süreçte ise ilgili kişinin Belçika makamları tarafından "terörizmle bağlantısı tespit edilemediği için" serbest bırakıldığı öğrenildi.

  DAEŞ’İN ‘BOMBA MÜHENDİSİ’

  Zaventem Havaalanı kameralarına yakalanan ve havalimanındaki ikinci saldırıda kendisini patlattığı ortaya çıkan 24 yaşındaki Najim Laachraoui, DAEŞ’in ‘bomba mühendisleri’ arasında yer alıyor.

  Brüksel’de “Türk mahallesi” olarak bilinen Schaerbeek semtinde yaşayan Laachraoui, elektrik mühendisliği eğitimi aldı. Belçika’da henüz 18 yaşındayken cihatçı gruplara katıldı. Adı, 2009’da Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 yaşındaki bir Fransız gencin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı kapalıçarşı saldırısına karıştı.

  Brüksel saldırganı Gaziantep te yakalanmıştı #4

  ABDESLAM İLE GÖRÜLMÜŞTÜ

  2013’te Suriye’ye giderek DAEŞ saflarına katılan Laachraoui, Şubat 2015’te Belçika’ya döndü. Laachraoui’nin DNA’sına Paris’te 13 Kasım’daki kanlı terör saldırısında kullanılan bomba kimyasallarında rastlanmıştı. O günden beri Fransız ve Belçika güvenlik güçlerince aranıyordu.

  Laachraoui, Paris saldırılarının firari ismi Salah Abdeslam ile Macaristan’da görülmüştü. Laachraoui’nin, “Soufiane Kayal” adına düzenlenmiş sahte bir kimlik taşıdığı belirlenmişti. Laachraoui’nin DAEŞ saflarındaki isminin ise “Ebu İdris” olduğu belirtiliyor.

  Brüksel saldırganı Gaziantep te yakalanmıştı #5

  'İNTİHAR NOTU BIRAKTI' İDDİASI

  Brüksel’de “Türk mahallesi” olarak anılan Schaerbeek semtinde bir evde yapılan aramada, çöp tenekesine atılmış dizüstü bir bilgisayar bulundu.

  Yapılan incelemede, bilgisayarda İbrahim el-Bakraoui’nin ‘intihar notu’nun kayıtlı olduğu tespit edildi. Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, ‘intihar notu’nda İbrahim el-Bakraoui’nin “Sürekli kaçıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Her yerde aranıyoruz. Hiçbir yerde güvende değiliz. Beklersem tek başıma bir hücrede çürüyeceğim” ifadesini kullandığını aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir