Bu karar Türkiye'de çığır açacak

Bu karar Türkiye'de çığır açacak

Kemal Sunal filmlerinin telifi için tazminat davası açan Sunal ailesi hukuk mücadelesini kazandı. Artık Sunal ailesi Kemal Sunal filmlerinin yeni gösterimlerinden telif alacak. Ailenin avukatı Uğur Güven çıkan kararın diğer davalara da emsal olacağını söyledi.

Ünlü sinema sanatçısı Kemal Sunal 'ın ailesi yıllardır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Kemal Sunal 'ın ailesi televizyonda tekrar tekrar gösterilen filmler için telif alacak. Konu ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sunal ailesinin avukatı Uğur Güven, yaklaşık beş yıl süren bir emeğin sonucunda bu hakkın kazanıldığını belirtti.

KEMAL SUNAL'IN HAYALİ GERÇEK OLDU

Güven, “5 yıllık bir emeğin ürünü 5 yıl önce müvekkiller adına maddi manevi tazminat istemi rahmetli Kemal Sunal 'ın oynamış olduğu filmlerde icracı oyuncu sıfatını kazanmasından dolayı bu eserlere ilişkin hak sahiplerine ödenmeyen telif bedellerinin ödenmesi istemiyle açıldı. Yaklaşık 5 yıl gibi bir zamanı aldı. Bu zaman içerisinde Yargıtay bir karar verdi. Bu karar ile birlikte Türkiye'de bir çığır açıldı. Bundan sonra artık icracı oyuncu sıfatını taşıyan yani oynamış olduğu rolle ve göstermiş olduğu performansla sinema eserine bütünlük kazandıran kendi şahsi imzasını atan oyunculara oynamış olduğu oyundan ötürü artık bir yaratıcı eser çalışması olarak bakılacak ve bu yaratıcı eser çalışmasından dolayı hak sahibi olacak. Esre sahibi statüsüne kavuştular diye biliriz. Aile rahmetlinin görmek istediği bir tablo olduğu için ihtiyatlı yaklaştılar süreci adım adım takip ettiler. Rahmetlinin özlem duyduğu her zaman dediği gibi böyle bir Türkiye hayal ediyordu. Oyuncuların oynamış olduğu oyunlardan eserlerden teliflerini alabildikleri bir Türkiye hayal ediyordu. Rahmetlinin hayalinin gerçekleşmesi nedeniyle ailesi de çok mutlu. Çıkan karar diğer davalarda emsal olacak. Bundan sonra icracı oyunlarını ispatlayarak maddi manevi hak sahibi olacaklardır” dedi.