Bursa'da lüks site havuzunda haşema krizi

Bursa'da lüks site havuzunda haşema krizi

Bursa'da bir sitede konut sahiplerinin ortak malı olan havuza haşemalı bayanların girmesine izin verilmiyor. Güzelyalı Mahallesi'ndeki Baysan Sitesi'nde yönetimin aldığı karar nedeniyle havuza mayo ve bikini dışında başka bir kıyafetle girilmiyor. Havuzun tüm bakım ve onarım giderlerine katkı yapan tesettürlü bayanlar, yasağın bir an önce kaldırılmasını istiyor.

Milli Gazete'nin haberine göre, Bursa'nın Mudanya ilçesinde bir sitede haşemayla havuza girilmesinin yasaklanması tepkiye sebep oldu. Oturduğu sitede havuza giren kızının itilip kakıldığını belirten site sakini savcılığa başvurmaya hazırlanıyor. Güzelyalı Mahallesi'ndeki Baysan Sitesi'nde yönetimin aldığı karar nedeniyle havuza mayo ve bikini dışında başka bir kıyafetle girilmiyor. 82 kat malikinin bulunduğu sitede mayo yerine haşama giyerek havuza girenlerin site yönetimi tarafından havuzdan çıkarılmak istendiği belirtildi.

"YÖNETİMİN KARARINI UYGULUYORUM" İDDİASINDA

Sitede ikamet eden İsmail Bilen, ailesindeki kadınların haşemayla havuza girdikleri için havuzdan çıkarılmak istendiğini söyledi. Aynı zamanda yan tarafta bulunan Ordu Mensupları Sitesi'nin de yöneticisi olan astsubay emeklisi Yurdabakan Özdemir'in haşemaya izin vermediğini söyleyen İsmail Bilen, kendilerine hakarete edilerek havuza girme haklarının engellendiğini belirtti. Site yöneticisi Yurdabakan Özdemir ise "site yönetiminin aldığı kararları uyguluyorum" iddiasında.

"GENEL KURUL KARARI ANAYASA'NIN ÜZERNDE OLAMAZ"

Yasak, Mudanya ilçesi Güzelyalı Mahallesi İnciraltı Sokak'taki Baysan Sitesi'nde uygulanıyor. Önceki gün haşema ile yüzmeye kalkan Büşra Tamdan, defalarca uyarılarak dışarı çıkartılmış. Büşra Tamdan'ın babası İsmail Bilen, yönetimin aldığı hukuk dışı kararı mahkemeye taşıyacağını söyledi. İsmail Bilen, 2006 yılında Samsun'da okuyan oğlunun yanına gittiğinde de kızının havuzdan yaka paça çıkartıldığını söyledi. Bilen, yaşanan son olayı şöyle anlattı: "Benim kızımı havuzdan çıkartmak için görevli yolluyorlar, o gidiyor, öbürü geliyor, 'genel kurul kararı var' diyorlar. Hiçbir genel kurul kararı anayasanın üzerinde olamaz. Benim kızımın giyim biçimi, havuza girme biçimi kimseyi ilgilendirmez."

"İNADINA GİRMEDİK"

Genel kurul kararını ileri sürülerek sitedeki bir çok insanın havuza girmesinin engellendiğini belirten İsmail Bilen, "Benim kızım hamile, başına bir şey gelse bunun mesulü kim? Genel kurul kararını da benim oğluma ve bana imzalattırmaya çalıştılar, kabul etmedim. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım, böyle bir kural olamaz. Biz 2006 yılından bu yana havuza girmedik. Kızım da damadım istiyor diye girdi" diye konuştu. Site sakinlerinden Mehmet Güneş, yasağa karşı olduğunu söyledi. Güneş, "Herkes istediği şekilde yaşamını sürdürebilmeli." dedi.

"ÜÇ SENE ÖNCE EŞİMİ HAVUZDAN ÇIKARTTILAR"

Ömür Çamurcoğlu isimli site sakini, üç sene önce haşemalı olduğu gerekçesiyle eşinin havuzdan çıkartıldığını ifade etti. Çamurcuoğlu, şunları söyledi: "3 sene önce eşim haşemalı olduğu için yöneticiler eşimi havuzdan çıkarttı. Bir sene sonra aidat borcum yok diyerek tekrar girdik ama eşim hala giremiyor. Yönetim kurulu karar almış, ben toplantıdaydım böyle bir karar alınmadı ama karar defterine işlenmiş. Biz de yetki mercilere müracaatımızı yapacağız."