Euro
9.381
-0.07%
Dolar
7.8663
-0.07%
Altın
458.02
-0.01%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
135.999
-10.29%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Çalıştığı yerde dedikodu yapan işçi tazminat alamadı

  Bursa'da mesai arkadaşlarının dedikodusunu yapan işçi, mahkemenin aldığı kararla tazminat almadan kovuldu.
  • İHA
  • 15.09.2019 - 09:30
  • Güncelleme : 15.09.2019 - 09:30
  Çalıştığı yerde dedikodu yapan işçi tazminat alamadı

  Mahkeme, çalışanlar için emsal bir karar aldı. Yüksek mahkeme, mesai arkadaşlarına iftira atan, onların dedikodusunu yapan işçinin, tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı.

  ÇALIŞTIĞI YERDEN KOVULDU

  Yaklaşık bir buçuk yıldır çalıştığı iş yerinde, Z.T. ve T.Ö. isimli çalışanların dedikodusunu yapmakla suçlanan işçi, kovuldu. İş Mahkemesi'ne dava açan işçi; iş yerinde uyumlu biri olduğunu, iş akdinin İş Kanunu'nun 25/II-d. maddesi gereği feshedildiğini, ancak feshin haksız olduğunu kaydetti.

  Çalıştığı yerde dedikodu yapan işçi tazminat alamadı #1

  KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI İSTEDİ

  İş yerinde konuşmanın dedikodu mahiyetinde olmadığını, iş yeri çalışma barışını bozmadığını, iş yerinde gruplaşmaların ve konuşmaların olmasının insanın doğası gereği olduğunu öne sürdü.

  İş akdinin haksız gerekçelerle feshedildiğini savunan işçi, bu sebeple kendisine kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesini talep etti.

  "AMİRİN YALAKASI, DOST HAYATI YAŞIYORSUNUZ"

  Davalı işveren avukatı ise, davacının, Z.T. ve sorumlu T.Ö. arasında duygusal bir ilişki olduğunu iddia ettiğini, Z.T.’ye hitaben, “Amirin yalakası. Dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor.” demek suretiyle iftira atıp hakaret ettiğini iddia etti.

  Çalıştığı yerde dedikodu yapan işçi tazminat alamadı #2

  KARAR TEMYİZ EDİLDİ

  Mahkeme, olayın geçerli feshe dayanak yapılabileceği, bu sebeple davacının kıdem ve ihbar tazminatı alabileceğine hükmetti. Kararı, davalı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi, emsâl bir karara imza attı.

  TAZMİNAT ALAMAYACAK

  Kararda, ''İşçinin İş Kanunu’nun 25. maddesi kapsamında değerlendirilecek ağır sözleri, işçi, işverenin veya vekilinin tahrikleri sonucu söylemesi, geçerli fesih nedeni sayılmalıdır. Yapıcı ve objektif ölçüler içerisinde belirli bir uzmanlık alanı ile ilgili eleştiri ya da işletmedeki bozukluk ya da uygunsuzluklara ilişkin eleştiri söz konusu olduğunda geçerli fesihten bahsedilemez. Somut uyuşmazlıkta; dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının iş arkadaşı kadın işçi Z.T.'ye 'amirin yalakası, dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor' dediği, bunun ilgili olarak işverene verilen şikâyet dilekçelerinden anlaşılmaktadır. Davacının, evli olan Z.T. ve T.Ö.'nün aralarında dost hayatı yaşadıklarına dâir dedikodular yaptığı ve bu hususun yönetime intikal ettiği anlaşılmaktadır. Davacının bu davranışı, 4857 sayılı yasanın 25/II-D maddesi gereği iş yerinde başka bir işçiye sataşma olup, işverene haklı fesih imkânı vermektedir. İş akdi haklı olarak feshedilen davacının kıdem ihbar tazminatının reddi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın açıklanan sebepten dolayı bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.'' denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir