Petrol
97.18
0.13%
Euro
18.4008
-0.08%
Dolar
17.8611
-0.04%
Altın
1.027
-0.21%
Borsa
283
-1.57%
Bitcoin
434.647
4.95%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Can Dündar Türk askerlerini ABD askerlerine benzetti

  Can Dündar Türk askerlerini ABD askerlerine benzetti

  Can Dündar, gece yarısı Süleyman Şah Karakoluna yapılan operasyon sonrası Türk bayrağının yeni bölgede göndere çekildiği fotoğrafı 2. Dünya savaşında çekilen işgalci ABD askerlerinin fotoğrafına benzetti.
  • Haber Merkezi
  • 22.02.2015 - 09:32

  Can Dündar Türk askerlerini ABD askerlerine benzetti #1

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Süleyman Şah Saygı Karakolu'na gece yarısı operasyon düzenledi. Karakolda görev yapan 44 bordo bereli Türkiye’ye getirildi.

  TÜRK BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLDİ

  Genelkurmay'dan türbe ve kutsal emanetlerin kurtarılarak Türkiye sınırı yakınındaki Eşme Köyü'ne nakledilerek buraya Türk bayrağının dikildiği açıklaması yapıldı.

  Can Dündar Türk askerlerini ABD askerlerine benzetti #2

  ULUSALCI GAZETEYİ YÖNETEN CAN DÜNDAR TÜRK ORDUSUNU İŞGALCİ YAPTI

  Ancak Can Dündar yaşanılan olaylara farklı bakış açısıyla yaklaştı. Cumhuriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Dündar, Türk askerlerinin Türk bayrağını diktiği görüntüleri 2. Dünya savaşının sembol fotoğrafısayılan işgalci ABD askerlerinin fotoğrafına benzetti.

  Dündar, "Operasyon fotoğrafı, tipik proraganda çalışması. 2 Dünya Savaşı'nda Amerikalılar denemişti. Ama burada ricatı örtüyor." tweetini paylaştı.

  AMERİKA İŞGALCİYDİ, TSK TÜRK TOPRAĞINA GİRDİ

  Amerikan askerleri 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı'nda, ülkelerinden binlerce kilometre uzaktaki Pasifik savaşlarının kilit noktası olduğu için Japonya yolunun açıldığ Iwo Jima'ya bayrak dikmişti.

  Türk askeri ise, uluslararası anlaşmalara göre "Türk toprağı sayılan" Süleyman Şah Saygı Karakolu'na kurtarma operasyonu düzenledi. Yani bir başka ülke de olsa Suriye içinde yer alan Süleyman Şah Türbesi bir Türk toprağı olarak geçiyor.

  Can Dündar Türk askerlerini ABD askerlerine benzetti #3

  FOTOĞRAF NE İFADE EDİYOR?

  2. Dünya savaşı sırasında çekilen bu fotoğraf, Iwo Jima adlı küçük bir adada Japon İmparatorluğu ile ABD arasında meydana gelen çatışmadan bir görüntüdür. 1945 yılı Şubat ayında Amerikan birlikleri Japon anavatanından sadece 1200 km uzaktaki bir adaya toplanmaştı. Ada, Japon anavatanının istilası için hayati önem taşıyan 2 havaalanına sahipti. İkinci Dünya Savaşı'nın sembol fotoğrafı olan ABD askerlerinin bayraklarını bir tepeye dikmelerini gösteren fotoğraf bu muharebe esnasında çekilmiştir.

  Can Dündar Türk askerlerini ABD askerlerine benzetti #4

  ABD'nin deniz ve hava kuvvetleri üstünlüğü ile kuşattığı adayı Japonlar'a ağır kayıp verdirerek almıştır. Japonlar bu küçücük adaya asker yığmış, tüneller ve mağaralar kazmıştır. Ama hiçbiri ABD deniz güçlerinin açtığı ateşten kurtulamamıştır. Amerikan zayiatının Japon zayiatını geçtiği tek cephe Iwo Jima olmuştur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir