Petrol
110.75
0.05%
Euro
17.3972
0.58%
Dolar
16.3218
1.53%
Altın
967.8
0.16%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
485.468
2.02%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Can Dündar'dan AB'ye: İlkelerinizi feda etmeyin

  Can Dündar'dan AB'ye: İlkelerinizi feda etmeyin

  Can Dündar, Fransız Le Monde için kaleme aldığı yazıda "Batı, gündelik çıkarları uğruna, tarihi ilkelerini feda ediyor" ifadelerini kullandı
  • Haber Merkezi
  • 18.03.2016 - 13:07

  Dündar, ‘Avrupa, Türk demokratları hayal kırıklığına uğrattı' başlıklı yazısında, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ‘mülteci pazarlığını' eleştirdi.

  "AB ERDOĞAN İÇİN DEĞERLERİNİ TERK ETTİ"

  Yazısının bir bölümünde Erdoğan'ın 20 yıl önce 1996'da gazeteci Nilgün Cerrahoğlu'na verdiği söyleşideki "Demokrasi bir tramvaydır. Gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz" sözünü anımsatan Dündar, "Şimdi 20 yıl sonra Erdoğan'ın indiği tramvaya Avrupa liderlerinin doluşmak için seferber olmasını, buna karşın kendi değerlerine inananları raylar üzerine yatırmasını ibretle izliyoruz" diye yazdı.

  Can Dündar dan AB ye: İlkelerinizi feda etmeyin #1

  Can Dündar Avrupa'yı hem uyaran hem de önemli mesajlar içeren yazısını şöyle noktaladı:

  "Batı, gündelik çıkarları uğruna, tarihsel ilkelerini feda ediyor. Ve bu ikiyüzlülüğüyle diğer kıtalardaki müttefiklerini kaybediyor. ‘Mültecileri bizden uzak tutun da, içerde ne yaparsanız yapın' diyerek Avrupa sınırlarından uzakta bir toplama kampı kiralamak ve kampın gönüllü bekçisinin zulmüne göz yummak, sadece Batı için değil, insanlık için utanç vericidir.

  AÇIK AÇIK "TÜRKİYE İÇİN DEĞMEZ" DEDİ

  Bu mücadele, Batı ile Doğu arasında değil. Avrupa ile Türkiye arasında da değil. Bu mücadele, Batı'da ve Doğu'da insan haklarına, basın özgürlüğüne ve demokrasiye inananlarla, her iki cenahta bu değerleri ayaklar altına alanlar arasında. Eğer birinciler kaybederse, yenilen sadece Türkiye'deki demokratlar değil, laiklikten kadın-erkek eşitliğine, düşünce özgürlüğünden yargı bağımsızlığına kadar bir dizi evrensel değer olacaktır.

  "AB ERDOĞAN GİBİ ZORBADAN KENDİNİ KORUYAMAZ"

  Avrupa, asıl bu yenilgi sonrası, sınırlarını, kendi eliyle büyüttüğü zorbaların baskısından korumakta zorlanacaktır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir