Euro
10.0382
0.59%
Dolar
8.466
0.73%
Altın
493.39
0.89%
Borsa
1.417
0.6%
Bitcoin
329.298
1.23%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C
  Çankaya'da devir-teslim günü

  Çankaya'da devir-teslim günü

  Çankaya Köşkü bugün Cumhurbaşkanlığı devir-teslim törenine ev sahipliği yapacak.
  • 28.08.2014 - 09:14

  Çankaya da devir-teslim günü #1

  11. Cumhurbaşkanlığı görevini 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den törensiz devralan Abdullah Gül, halefi 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için görkemli bir tören hazırladı. Erdoğan güne TBMM’de başlayacak.

  MAZBATA TESLİM EDİLECEK ANT İÇECEK

  Cumhurbaşkanlığı Başyaveri eşliğinde evinden TBMM’ye fors ve bayrağı kapalı Cumhurbaşkanlığı makam aracıyla geçecek. Saat 14.10’da TBMM Genel Kurul Salonu’na girmesinin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek mazbatasını teslim edecek. Erdoğan daha sonra ant içecek. Forsu TBMM gönderine çekilecek; makam aracındaki fors açılacak.

  GÜL A TİPİ ASKERİ TÖRENLE UĞURLANACAK

  Ankara’da ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı yapılacak. Erdoğan, genel kurula hitabının ardından TBMM’den askeri törenle uğurlanacak. Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesine çelenk koyacak ve saat 16.30’da Çankaya Köşkü’ne geçecek. Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde atlı tören birliği tarafından karşılanacak. Gül ve eşi de Çankaya’dan A tipi askeri törenle uğurlanacak.

  KÖŞK'E ÇIKARKEN KULLANACAĞI GÜZERGAH

  Recep Tayyip Erdoğan, Köşk'e çıkarken, "Anıtkabir 1 no'lu kapı, Gençlik Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafa Caddesi, Meclis Kavşağı - İnönü Bulvarı, Atatürk Bulvarı - Cinnah Caddesi, Çankaya Caddesi - Köşk Kapı" güzargahını kullanacak.

  İLK KARARI GÜL'E ŞEREF MADALYASI OLACAK

  11. Cumhurbaşkanı Gül bugün düzenlenecek törenle görevine veda ederken, kendisine Devlet Şeref Madalyası takdim edilecek. Bu uygulama Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen devir-teslim törenleri için bir ilk olacak. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Şeref Madalyası’na sahip tek Cumhurbaşkanı. Demirel’in madalyası, görevini Ahmet Necdet Sezer’e devretmesinden 1 ay sonra takdim edilmişti. Altın kaplama madalya, Bakanlar Kurulu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın tevcihi ile veriliyor. Erdoğan görevi devralırken bu prosedür hızla işletilecek ve madalya devir-teslimin sonuna yetiştirilecek.

  90 ÜLKEDEN DAVETLİ

  Devir-teslim töreni ve resepsiyonda 15 ülkenin cumhurbaşkanı, 6 ülkenin meclis başkanı, 12 ülkenin başbakanı, 3 ülkenin cumhurbaşkanı yardımcısı, 7 ülkenin başbakan yardımcısı, 40 civarında ülkenin bakan düzeyinde temsil edilmesi bekleniyor. Erdoğan, devlet ve hükümet başkanları onuruna resepsiyon sonrasında bir akşam yemeği de verecek.

  TÖRENE KATILACAK DEVLET BAŞKANLARI

  * Törene devlet başkanı seviyesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Benin Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi, Ukrayna Devlet Başkanı Pedro Poroşenko, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Togo Devlet Başkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı (Devlet Başkanı seviyesinde) Aguila Saleh Issa Quaider katılım sağlayacak.

  * Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al-Thani ’nin katılacağı devir teslim törenine Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujor Nishani, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Mahmud, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Gambiya Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Isatau Nije Saidy, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç de katılacak.

  * Azerbaycan Meclis Başkanı Otkay Esedov ve Fildişi Sahili Millet Meclisi Başkanı Guillaume Kigbafori Soro ’nun ülkelerini temsil edecekleri törende Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdelkader Bensalah ve Gana Devlet Başkan Yardımcısı Kwesi Amissah Arthur da hazır bulunacak.

  * Törende Romanya Başbakanı Victor Ponta, Belarus Başbakanı Mikhail V. Miyasnikovich, Gabon Başbakanı Dainel Ona Ondo, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Tacikistan Başbakanı Qohir Rasulzoda, Nijer Başbakanı Brigi Rafini ve Fas Hükümet Başkanı Abdelilah Benkirane de ülkelerini hükümet başkanı seviyesinde temsil edecek.

  BAKAN SEVİYESİNDE KATILACAKLAR

  Devir teslim töreninde ülkelerini bakan seviyesinde temsil edecekler ise şöyle;

  “Almanya İçişleri Bakanı Karl Ernst Thomas de Maiziere, Singapur Başbakan Yardımcısı Teo Chee Hean, Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Shahriar Alam, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, İran Dışişleri Bakanı Mohammed Javad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov, Burkina Faso Dışişleri Bakanı Djibril Bassole, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alawi, Güney Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Barnaba Marial Benjamin, Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Tibor Navracsics, Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nizar Bin Obaid Madani, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Khafizovich Kamilov, Komolar Dış İlişkiler ve İşbirliği Bakanı El-Anrif Said Hassane, Tunus Cumhurbaşkanlığı Bakanı Adnen Manser, Maldivler İslam İşleri Bakanı Mohammed Shaheem Ali Saeed, Venezuella Ulaştırma Bakanı Haiman El Tourdi, Cibuti Eğitim Bakanı Djama Elmi Okieh, Endo"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir