Petrol
110.29
1.08%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.465
4.30%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Cemaat HSYK üzerinden meydan okuyor

  Cemaat HSYK üzerinden meydan okuyor

  Paralel yapıyı korumak için bildiriler yayımlayan HSYK Başkanvekili Hamsici, Ağaoğlu'nun parasıyla Dubai'de tatil yapan ve attığı 'tweet'lerle gündemden düşmeyen Savcı Öz'le ilgili şikayetleri sümenaltı ettirdi.
  • 27.08.2014 - 11:02

  hsyk

  17 Aralık darbe girişiminin ardından yargıdaki paralel unsurları himayesine alan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 3. Dairesi Başkanı Ahmet Hamsici, yeni bir yargı müdahalesine imza attı. Yayımladığı 'korsan' bildirilerle gündemden düşmeyen Hamsici, usulsüz dinleme operasyonunu yürüten savcı ve hakimlerle ilgili şikayetleri incelemek için adli tatilde jet hızıyla toplantı kararı aldırdı. Hamsici'nin Hakim Fidan ve Savcı Çiçek ile ilgili inceleme başlatılması ile ilgili aldığı kararı ve gündemi tatildeyken telefonla yazdırdığı öğrenildi.

  Fethullah Gülen meydan okudu İZLE

  TELEFONLA GÜNDEM YAZDIRDI

  HSYK 3. Dairesi dün Ahmet Hamsici başkanlığında toplanarak, tele-kulakçı polisler ile ilgili soruşturma yürüten Savcı İrfan Fidan ile Hakim İslam Çiçek hakkında inceleme kararı verirken, İşadamı Ali Ağaoğlu'nun şirketinin parasıyla Dubai'de 7 yıldızlı tatil yapan ve hergün attığı siyasi içerikli'tweet'lerle gündemden düşmeyen Bolu Savcısı Zekeriya Öz ile ilgili şikayetleri yine sümenaltı etti. Savcı Fidan ve Hakim Çiçek hakkında inceleme yapılabilmesi için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın izin vermesi gerekiyor.

  'YETER SAYI YOK' KOMEDİSİ

  İnceleme istenecek isimler arasında Zekeriya Öz'ü de dahil eden Hamsici'nin dünkü toplantıda Öz'ün dosyasını ertelemesi, Öz toplantı için 'garnitür' olarak mı kullanıldı sorusunu akla getirdi. Toplantı sürerken bir üye dışarı çıktı ve bunun üzerine 'toplantı yeter sayısı sağlanamadı' gibi komik bir gerekçesiyle Öz'le ilgili karar haftaya ertelendi.

  KENDİLERİNİ SİPER EDİYORLAR

  3. Daire, Ergenekon, Balyoz 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten hakim ve savcılar başta olmak üzere paralel yapıya yakın yargı mensupları ile ilgili dosyaları 'çoğunluk sağlanamaması', 'izin ve raporlu üyeler', 'karşı oy yazılarının yazılmaması' gibi nedenlerle yıllardır sümenaltı ediyor.

  SORUŞTURMAYA GÖLGE DÜŞTÜ

  Paralel hakim ve savcılarla ilgili şikayetlere işlem yapmamak için adeta ayak direten 3. Daire'nin telefonla gündem yazdırarak, operasyonun savcısı ve hakimiyle ilgili şikayetleri dikkate alması soruşturmaya gölge düşürmek istediğini gösterdi. Paralel yapının 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerini görmezden gelen 3. Daire, bu yöndeki soruşturmaları da karartmaya çalışıyor.

  TATİLDE BİLE 'HİZMET'TELER

  7 üyesi bulunan HSYK 3. Daire, söz konusu paralelle mücadele eden savcılar olunca adli tatil bile dinlemedi. Daire, 4 üyesiyle toplanarak 22 Temmuz operasyonunu yürüten hakim ve savcılarla ilgili oy birliğiyle inceleme başlatılması kararını aldı.

  ZEKERİYA ÖZ'ÜN DOSYASI SÜMENALTI

  Telefonla gündem yazdıran HSYK 3. Daire Başkanı Ahmet Hamsici'nin gündeme İrfan Fidan ve İslam Çiçek'in yanı sıra savcı Zekeriya Öz'ü de alması dikkat çekti. 3. Daire, sosyal medyada Erdoğan'ı açıkça tehdit eden Öz ile ilgili daha önce inceleme kararı alamamıştı. 'Karar yeter sayısı sağlanamadığı' için adım atmayan dairenin paralel soruşturmayı yürüten savcı ve hakimin isminin yanına Öz'ün dosyasını sıkıştırması dikkat çekici bulundu. Toplantıda İrfan Fidan ve İslam Çiçek hakkında inceleme başlatılmasına rağmen Öz ile ilgili şikayetlerin karara bağlanamadı.

  BİR ÜYE DIŞARI ÇIKTI KARAR ERTELENDİ

  Toplantı sürerken bir üyenin dışarı çıktığı ve bunun üzerine 'toplantı yeter sayısı sağlanamadı' gerekçesiyle savcı Öz'le ilgili kararın ertelendiği öğrenildi. HSYK 3. Daire'nin İrfan Fidan ve İslam Çiçek hakkındaki incelemesi HSYK Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 'olur'una sunulacak. Hakim ve savcıların hakkında inceleme başlayıp başlamayacağını HSYK Başkanı sıfatıyla Bozdağ, karar veriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir