Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.163
-0.03%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Çevik Bir'den Erbakan'a: Zam yapın yoksa..

  DYP eski Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci'nin Çevik Bir ve Erbakan iddiası.
  • 29.05.2013 - 09:02
  Çevik Bir'den Erbakan'a: Zam yapın yoksa..

  Çevik Bir den Erbakan a: Zam yapın yoksa.. #1

  DYP eski Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci'nin 28 Şubat postmodern darbesine ilişkin soruşturma kapsamında savcılığa ifade verdiği ifadeye ulaşıldı. Ekinci'nin yanı sıra 28 Şubat sürecinde hükümetin iki ortağı olan RP Lideri Necmettin Erbakan ve DYP Başkanı Tansu Çiller'in o dönem yaşadıkları da Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen belgeler arasında yer aldı. Belgelere göre; dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Erbakan'a "Askere zam yapın yoksa bildiri yayınlarız" uyarısında bulunuyor.

  ERBAKAN'I BAŞBAKAN YAPTINIZ SİZİN YAKANIZA YAPIŞACAĞIZ

  Taraf Gazetesi'nin haberine göre, Hasan Ekinci, savcılık ifadesinde 28 Şubat sürecinde yaşananları şöyle anlattı: "Erbakan ülkedeki tansiyonu düşürmek, demokrasi içerisinde bir değişim yapmak için istifasını Demirel'e sundu. Cumhurbaşkanı Demirel, Refahyolu kuran partiler arasındaki protokolden haberi olmasına rağmen RP, DYP ve DTP'den oluşan 282 milletvekili olduğu halde DYP Genel Başkanı'na hükümeti kurma yetkisini vermedi. Güvenoyu çoğunluğu olmayan ANAP Genel Başkanı'na kurma görevi verildi. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hükümeti kurmak için partileri dolaştı. Biz de kendisini Genel Başkanımız Tansu Çiller ile birlikte karşıladık. Mesut Yılmaz, Tansu hanıma 'Benim Başkanlık konusunda ısrarım yoktur. Ama bizim hükümet kurmamız isteniyor' dedi. Tansu hanım 'Kimler istiyor' diye sorunca, Yılmaz, elleri ile kendi omuzlarını göstererek 'Askerler' diye cevap verdi. Tansu Çiller ise 'Milletin olmadığı bir hükümette biz yer almayız hele silahların gölgesinde ne Başbakanlığı ne de hükümette yer almayı kesinlikle düşünmeyiz' dedi. Başka bir toplantıda üst düzey askerle yaptığımız konuşmada, DYP'nin üzerine neden gelindiğini sorduk. Cevaben, 'Siz Erbakan'ı başbakan yaptınız. Bunun için sizin yakanıza yapışacağız' dediler. Nitekim hedef Çiller ve DYP oldu."

  DURUMDAN VAZİFE ÇIKARIYORUZ

  Soruşturma kapsamında Necmettin Erbakan'ın 26 mayıs YAŞ toplantısı ve 31 mayıs toplantısında söylediği sözler bir sayfalık belgede yer aldı. Söz konusu belge, hazırlanan 28 Şubat iddianamesinde de yer aldı. Söz konusu belgede Erbakan'ın "Genelkurmay Başkanlığı'nın dini istihbarat raporları istihbarata değil yönlendirmeye dönük raporlardır... Genelkurmay'ın tehdit tesbiti konusunda yetkisi yoktur. Buna rağmen tehdit tespiti yapıyorsunuz... Tehdit tespiti konusunda yetkili Anayasa'ya göre Bakanlar Kurulu'nun... Bu açık hükümler karşısında sizin kendi kendinize iç tehdit demeye hakkınız yok... Bu açıklamalardan sonra orgeneral rütbesi dışında kalan generaller çay molası denilerek salondan çıkarıldılar. Toplantıya Şûra üyesi orgeneraller ile devam edildi. Teoman Koman söz aldı. 'Dedikleriniz doğru sayın Erbakan, yetki elbette Bakanlar Kurulu'nun. Ancak Bakanlar Kurulu görevini yapmayınca biz durumdan vazife çıkarıyoruz' dedi."

  ZAM YAPIN YOKSA BİLDİRİ YAYINLARIZ

  Erbakan ile ilgili belgeler arasında Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in Erbakan ile görüşmeleri de yer aldı. Söz konusu görüşmede, Bir'in karargâhta bulunduğu bir esnada, Erbakan'ı arayarak, "Askere zam yok yapın, yoksa bildiri yayınlarız" sözleri yansıdı. Bir'in bu konuşmasının ardından hükümetin iki gün sonra talep edilen zammı orduya ve diğer kamu memurlarına yaptığı ifade edildi.


  Görüş Bildir