Petrol
98.2
-1.41%
Euro
18.4165
-0.63%
Dolar
17.9456
0.04%
Altın
1.038
0.57%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
433.555
-0.36%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  CHP yurt dışına açılıyor

  CHP'de Yurt Dışı Seçim Çevresi oluşturulacak. Bu çevreden seçilecek milletvekilleri ‘Yurtdışı Milletvekili’ sıfatını taşıyacak
  • 05.02.2015 - 11:15
  CHP yurt dışına açılıyor

  CHP yurt dışına açılıyor #1

  Seçim hazırlıklarını sürdüren CHP’de gözler yurtdışında yaşayan 2 milyon 780 bin civarındaki seçmenin oyuna çevrildi. Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün başkanlığında tüm dünyadan CHP yurtdışı birlik başkanlarının katılımıyla İstanbul’da yapılan toplantıda, partinin yurtdışında izleyeceği seçim stratejisinin ana hatları belirlendi.

  GURBETÇİLERE VAATLER

  Habertürk'ün haberine göre; Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının sorunları ve çözüm önerilerini kapsayan ‘Göç Raporu’ değerlendirildi. Raporda, CHP’nin gurbetçilere yönelik şu vaatlerine yer verildi:

  YURT DIŞI SEÇİM ÇEVRESİ

  -Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlilere seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkı da sağlanacak. Bunun için Yurt Dışı Seçim Çevresi oluşturulacak. Bu çevreden seçilecek milletvekilleri ‘Yurtdışı Milletvekili’ sıfatını taşıyacak.

  -‘Göç ve Göçmen Sorunları Bakanlığı’ kurulacak.

  -Konsolosluk hizmetleri iyileştirilecek ve Avrupa’daki öğrenciler ile işsizlik yardımı,sosyal yardım ve emekli aylığı alan yurttaşlardan pasaport ve konsolosluk işlem harçlarının yarısı alınacak.

  BEDEL UYGULAMASINA SON

  -Gurbetçi gençlerden 1 aylık bedelli askerlik için 6 bin Euro alınıyor. Bedel uygulamasına son verilecek. Bu gençlerin Türkiye’yi ve Türk kültürünü daha yakından tanıması için bir program uygulanacak.

  -Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, ırkçılık ve İslamofobiye karşı, sol,sosyal demokrat, yeşiller ve sosyalist partilerle laiklik temelinde ortak mücadele alanları oluşturulacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir