CHP'den 5 yıl sonra şaka gibi 27 Nisan itirafı

CHP'den 5 yıl sonra şaka gibi 27 Nisan itirafı

CHP, 27 Nisan e-muhtırasına sahip çıkan ilk parti oldu. Ancak CHP içinde bazı isimler tepki gösterilmesini istedi. Bunların başında dönemin CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç geliyor. Koç, muhtıraya verilen destek için genel başkan yardımcıları Onur Öymen ve Mustafa Özyürek'i eleştiriyor: "Biz muhtıraya karşı çıkmayı düşündük. Bir açıklama hazırladık. Sorumluluğu olmayanların sürece müdahil olmaları yanlıştır, diyecektik. Ancak Öymen ve Özyürek'in destek açıklamaları geldi. Muhtıradan sonra Deniz Baykal'a da ulaşamadık. Ali Topuz canlı şahididir."

5 YIL ÖNCE E MUHTIRA

CHP, 27 Nisan e-muhtırasına sahip çıkan ilk parti oldu. Muhtıranın verildiği gece CHP adına görüşlerini açıklayan genel başkan yardımcıları Onur Öymen ve Mustafa Özyürek, bildiriden duydukları memnuniyeti dile getirirken, CHP lideri Deniz Baykal, "Türkiye maalesef artık devlet kurumlarının tavır takınma ihtiyacını hissettiği, uyarı yapma gereğini duyduğu bir noktaya sürüklenmiştir." dedi. Ancak parti içinde e-muhtıraya tepki gösterilmesini isteyen bazı isimler de vardı. Bunların başında gelen dönemin CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç, Öymen ve Özyürek'i suçluyor. Kendilerinin grup başkan vekilleri olarak muhtıraya karşı bir açıklama hazırladıklarını dile getiren Koç, ancak Öymen ve Özyürek'in açıklamalarının geldiğini belirtiyor.

DENİZ BAYKAL'A ULAŞAMADIK

Muhtıradan sonra Deniz Baykal'a ulaşamadığını kaydederken, "Biz karşı çıkmayı düşündük. Ancak genel başkanla temasta geç kaldık. Baykal'a ulaşamadık. Ali Topuz da canlı şahididir. Hazırladığımız açıklamada, 'Anamuhalefet partisi olarak o günkü süreç içerisinde üzerimize düşen siyasî sorumluluğu ve çalışmayı yerine getiriyoruz. Tartışılır tartışılmaz, hukukî mücadeleyi de yapıyoruz. Bu konuda sorumluluğu olanlar işi yerine getiriyor. Sorumluluğu olmayanların sürece şekilde müdahil olmaları yanlıştır' şeklinde olacaktı. Ama zaten Meclis hemen kapandı. Seçim süreci başladı. Grup toplantısı dahi olmadı. Tartışamadık bu konuyu." diye konuştu.

MECLİS'E GİRMEMEMİZ YÖNÜNDE BİR TELKİN OLMADI

27 Nisan'a ilişkin Zaman'a konuşan Haluk Koç, Meclis'i boykot etmelerine ilişkin olarak CHP'nin o gün demokratik hakkını kullandığını kaydetti. Koç, "367 tartışması kimilerine göre haklıydı, kimilerine göre haksızdı. Siyasî bir eylem yapıyorsunuz. DYP ve ANAP'ı bilemem ama bize Meclis'e girmemeyle ilgili bir telkin olmadı. Kendi kararlarımızı kendimiz aldık ve kendimiz uyguladık. Artısı eksisi ondan sonraki siyasî bilançoda yansır." ifadelerini kullandı. Muhtıra ve darbe girişiminde bulunanlar ile bu girişimin içindekilerin mutlaka sorgulanması gerektiğini de dile getiren Haluk Koç, ancak yargı ile ilgili şüpheleri olduğunu sözlerine ekledi.