Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.498
-0.88%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  CHP'den ihraç edilen Süheyl Batum'dan ilk açıklama

  CHP'den ihraç edilen Süheyl Batum'dan ilk açıklama

  CHP'den ihraç edilen Süheyl Batum mahkemeye gideceğini duyurdu.
  • 11.12.2014 - 15:57

  CHP den ihraç edilen Süheyl Batum dan ilk açıklama #1

  CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un, partiden ihracına karar verdi.

  İPTAL VE TAZMİNAT DAVASI AÇACAK

  CHP Yüksek Disiplin Kurulunun (YDK) partiden ihracına karar verdiği Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, "Muhakkak mahkemeye gideceğim, bu karar açıkça hukuka aykıdır" dedi.

  Batum, yaptığı açıklamada, kararın ve gerekçesinin henüz kendisine tebliğ edilmediğini söyledi ve ''İhraç için iptal davası açacağım. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dahil tüm MYK üyelerine tazminat davası açacağım.'' diye konuştu.

  ''NE YAPMIŞIM?''

  Hukuka aykırı olarak gördüğü bu karar için muhakkak mahkemeye gideceğini belirten Batum, "Ne yapmışım ben de partiden ihraç edilmişim? Hırsızlık mı yapmışım, hakaret mi etmişim, ne yapmışım? Başkanı eleştirmek veya birini eleştirmek bir partiden ihraç sebebi olabilir mi, hele hele CHP'den? Hayır. O zaman ne yapmışım? Kararda o yok, bana isnat edilen sözleri hiç söylemediğimi de söyledim. İspatımı da verdim. 'Gazetecilerle de konuşun' dedim.  Dolayısıyla öğrenmem lazım, neye istinaden?" diye konuştu.

  Süheyl Batum: Ne yapmışım ben de partiden ihraç edilmişim İZLE

  ''MYK BU KARARI ALAMAZ''

  Batum, Merkez Yönetim Kurulunun (MYK) bir milletvekilini "kesin ihraç istemiyle" YDK'ya sevk edemeyeceğini de savundu. Bu kararı ancak Parti Meclisinin (PM) alabileceğini ifade eden Batum, bunun bugüne kadar ikinci bir örneğinin de olmadığını dile getirdi.

  "Bu kararı yüzde 100 PM'nin alması gerekir. Yani 99.9 bile değil, yüzde 100" diyen Batum, "Bugüne kadar ki uygulamalara da bakın. 2001'de bu tüzük değişti. 2001'den, 2002'den bugüne MYK kararıyla atılan bir tane milletvekili varsa, ben de ikinci olayım. Fikri Sağlar, Mustafa Sarıgül, Genel Sekreter Yardımcısı Eşref Erdem hepsi PM kararıyla atıldı" diye konuştu.

  CHP Kayseri Milletvekili Kulkuloğlu ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun (YDK) Batum'un partiden ihracına yönelik kararını eleştirdi.

  "GENEL BAŞKAN ATATÜRKÇÜLERE NE MESAJ VERİYOR"

  CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu Batum'un ihraç kararını büyük bir üzüntü ve endişe ile karşıladığını, ülkeye demokrasiyi, çoğulcu siyaseti getiren CHP de olanlara anlam vermenin olanaksız hale geldiğini kaydetti.

  Kulkuloğlu, sosyal medyadaki hesapları aracılığıyla da paylaştığı, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu süreçle Sayın Genel Başkanımız Atatürkçülere, cumhuriyet ve demokrasi sevdalılarına, ulus devleti ve üniter yapıyı savunanlara ne mesaj veriyor? İnanıyorum bu hukuk dışı karar mutlaka yargıya taşınacaktır ve sonunda adalet yerini bulacaktır. Parti MYK'sının ve YDK'nın iç hukuki düzenlemeleri ihlal ederek parti üyelerini ihraç kararı alması tehlikeli ve endişe veren bir uygulamadır."

  "BİZİM AÇIMIZDAN YOK HÜKMÜNDE"

  CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un CHP'den ihracına ilişkin, "CHP'ye, parti içi hukuk ve demokrasisine zarar verdi. Ama daha da önemlisi bu Türkiye parlamenter demokrasisine zarar verdi. Bu nedenle son derece talihsiz bir karar. Bizim açımızdan hukuki boşluk nedeniyle yok hükmündedir" dedi.

  CHP den ihraç edilen Süheyl Batum dan ilk açıklama #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir