Euro
10.1496
-0.11%
Dolar
8.6545
-0.12%
Altın
491.79
0.04%
Borsa
1.392
-0.03%
Bitcoin
377.453
-2.69%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C
  Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

  Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

  CHP’nin seçim vaatleri arasında mazot vaadi dikkat çekmişti. Geçtiğimiz seçimde 1.5 lira olan vaade zam geldi ve 1.8 olarak açıklandı.
  • Haber Merkezi
  • 30.09.2015 - 08:31

  Kılıçdaroğlu CHP nin seçim bildirgesini açıkladı #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım Seçim Bildirgesi’ni bugün ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle kamuoyuna açıkladı.

  MAZOT VAADİNE ZAM GELDİ

  CHP'nin 7 Haziran'daki vaatlerinde mazot fiyatı 1.5 liraydı, 1 Kasım seçimleri öncesi ise çiftçiye mazotu 1.8 liradan vermeyi vaat ettiler, mazot vaadine zam yaptılar.

  Kılıçdaroğlu ATO Colessium'da yaptığı konuşmada "CHP iktidarında, çiftçi kayıt sistemine göre mazotu çiftçiye 1.80 TL'den vereceğiz. Bakın kuruşuna kadar hesaplıyoruz" dedi.

  Kemal Kılıçdaroğlu: Mazot 1.8 lira olacak VİDEO

  "EŞİT YURTTAŞLIK"

  CHP’nin seçim bildirgesinde, partinin bugüne kadar Kürt sorununun çözümü konusunda savunduğu ilkeler tek başlık altında toplandı. “Eşit yurttaşlık” ilkesinin öne çıkarıldığı bildirgede, sorunun “güvenlikçi” tedbirlerle çözülemeyeceği vurgulanarak “CHP, Türkiye’nin sorunlarını eşitlik, özgürlük ve adalet temelinde çözmeyi hedefliyor. Sorunun çözümünde ve kalıcı barışın sağlanmasında tek yol, daha fazla özgürlük, demokrasi ve hukuk devleti anlayışının yerleşmesi olmalıdır. CHP, Kürt sorununun çözümünü de bu bağlamda ele alıyor. Sorunu eşit yurttaşlık ve tam demokrasi anlayışı içinde çözecek yegâne adres CHP’dir” denildi.

  MADDE MADDE KÜRT SORUNU ÇÖZÜMÜ

  Bildirgede, Kürt sorununun çözümü konusunda atılması gereken diğer adımlar ise şöyle sıralandı:

  -Yüzde 10 seçim barajı yüzde 5’e indirilmeli.

  -Sorunun çözümüne ilişkin adımlar şeffaf ve hukuka uygun olmalı.

  -Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları, Uludere başta olmak üzere tüm faili meçhuller ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis Komisyonu kurulmalı.

  -Seçimlerde ve siyasette dil yasakları sona erdirilmeli.

  -Adları değiştirilen yerleşim yerlerinin eski adlarının, yeni adlarıyla birlikte kullanılması sağlanmalı.

  -Dersim arşivleri tarihçilerin erişimine açılmalı.

  -21 Mart, Nevruz Bayramı olmalı.

  -Nefret suçları zaman aşımına uğramamalı ve para cezasına çevrilmemeli.

  Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

  GENÇLERE ADIYORUZ

  "Bu seçim bildirgesini gençlere adıyoruz. Ali İsmaillere Özgecanlara adıyoruz. Teröre kurban verdiğimiz gencecik insanlara adıyoruz bu seçim bildirgesini. Büyüklerin kabahatlarının faturalarını gençlerin ödediği için bu bildirgeyi gençlere adıyoruz. Ülke nüfusunun yarısını genç ve önlerindeki en büyük sorun işsizlik. 13 yıldır iktidar olanlar gençlerin hangi sorununu çözdüler? Sen konuşma dediler.

  "SÖZ KALDIRACAĞIM BU BELAYI"

  Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle maça gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Özgürce maçlara geleceksiniz. Niye getirdiler? Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. İyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek.

  “YÖK BELASINI KALDIRACAĞIZ”

  Üniversite öğrencileri, mezun oluyorsunuz, kaymakam, vali oluyorsunuz. Polis oluyorsunuz, doktor oluyorsunuz. Ama üniversitedeyken sizi yönetimin dışında tutuyorlar. Biz YÖK belasını kaldıracağız ve öğrencilere üniversite yönetiminde söz ve karar imkanı sağlayacağız. Sizin söz hakkınız olacak.

  “TAŞERON İŞÇİLERİN TAMAMI KADRO ALACAK”

  800 bin taşeron işçi var. Bunların yüzde 80’i genç. İş güvenceleri yok. Ömür boyu asgari ücrete mahkum. Geçen seçim bildirgesinde de söylemiştim. Sözümün kapı gibi arkasındayım. Taşeron işçilerin tamamı kadro alacak. Sendikalı olacak.

  “ASGARİ ÜCRET CHP İKTİDARINDA NET 1500 LİRA OLACAK”

  Yine işçilerin yüzde 80’i asgari ücretle çalışıyor. Şu anda mevcut asgari ücretle çalışanların yüzde 80’i genç. 1054 liraya çalışıyorlar, aldıkları para bu. Söz verdim, sevgili gençler size sözüm söz. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Bunun yeterli olmadığını ben de biliyorum. Ama bir adım atıyoruz. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz. Herkes rahat yaşayacak, bir nefes alacak. Bin liradan 1500 liraya çıkması rahat nefes almanızı sağlayacak.

  “İŞ BULDUKTAN SONRA PARAYI SİZDEN İSTEYECEĞİZ”

  Burada bitmiyor, daha devamı var. Üniversitede okurken öğrenim için kredi alıyor. Mezun olunca devlet yakasına yapışıyor. Borcunu öde… İyi de işi yok. İcraya veriyor. Sevgili gençler CHP iktidarında iş buluncaya kadar bu borçların tahsili engellenecek. İş bulduktan sonra parayı sizden isteyeceğiz, faizler de silinecek.

  “CHP İKTİDARINDA BÜTÜN MEYDANLAR SİZİN OLACAK”

  Ve sevgili gençler, bir ülkede diktatöre diz çöktüren sevgili gençler sizinle gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Meydanlarda özgürce gezeceksiniz. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak. Çünkü biz düşünceden korkmuyoruz. Yasaklar, yasaklar da kalkacak. Gençler özgür bir ülkede olmanın havasını teneffüs edecekler.

  "MAZOT ÇİFTÇİYE 1 LİRA 80 KURUŞ"

  Mazotu çiftçiye; çiftçi kayıt sistemi ile 1 lira 80 kuruştan vereceğiz. Orman köylüsü toplumun en yoksul kesimidir. Orman köylüsüne sigorta yaptıracağız.

  Türkiye nasıl rekabetçi bir ülke olacak? Yanıtı basit; katma değeri yüksek ürün üretmesi gerekiyor.

  "KOBİ VE ESNAFA FAİZSİZ KREDİ"

  Sigorta, prim borcu olmayan KOBİ'lere ve esnafa ödediği vergi kadar faizsiz kredi açacağız.

  "ÖĞRETMENLERİ 1. SINIF YURTTAŞ YAPACAĞIM"

  12 yılda 13 kez eğitim politikası değişmişse millilikte bir problem var demektir. Bugünkü milli eğitim milli olmaktan çıkmıştır. Hiçbir anne ve baba bu eğitim sisteminden memnun değil. Çocuklarını hangi okula göndereceklerini bilemiyorlar. Bu mudur Milli Eğitim? Eğitim bir ülkenin geleceği demektir. Öğretmenleri bu ükenin 1. sınıf yurttaşı yapacağım.

  "ANKARA'DAKİ BEYLER ÖĞLE YEMEĞİ YER, TAŞRADAKİ ÖĞRETMENE YASAK"

  Siyaseti bulaştırdıkları için Türkiye eğitimde kan kaybediyor. Siyasilerin değil, eğitimcilerin belirlediği yeni bir eğitim politikası belirleyeceğiz. Taşımalı eğitime son vereceğiz. Tam gün eğitim yapacağız. Ankara'daki beyler öğle yemeği yer taşradaki öğretmene öğle yemeği yasak. Neden yasak? Bunu kaldıracağız. Okul aile birliklerinin tamamını yasal statüye ulaştıracağız.

  "İMAM HATİP OKULLARINI AÇAN PARTİ CHP'DİR"

  İmam Hatip Okullarını açan parti CHP'dir. Orada okuyan çocuklar b,izim çocuklarımızdır. Hiçbir okulun bir partinin arka baçesine dönüşmesini asla kabul etmeyiz. Bir okulun diğerinden üstünlüğü yoktur. Bizim İmam Hatip'leri kapatma gibi bir fikrimiz asla ve asla yoktur."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir