Petrol
95.58
-1.11%
Euro
18.2798
-0.10%
Dolar
17.8849
-0.36%
Altın
1.032
0.14%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
416.670
-3.36%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  CHP'li Loğoğlu: Hükümet oyları güvence altına almalı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında kullanılacak oyların Türkiye'de sayılacak olmasına tepki gösterdi.
  • 28.04.2014 - 13:04
  CHP'li Loğoğlu: Hükümet oyları güvence altına almalı

  Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, toplantının başında Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu kutladı. Fenerbahçe yönetimini tebrik eden Loğoğlu, Ali İsmail Korkmaz’ı da andı.

  CHP li Loğoğlu: Hükümet oyları güvence altına almalı #1

  IRAK'TAKİ SEÇİMLER IRAK'IN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ

  Irak’ta seçimlerin yaklaştığını ve terör olaylarının arttığını ifade eden Loğoğlu, demokrasinin filizlenmeye başlamadığı Irak’ta seçimlerin Irak’ın geleceği bakımından önem taşıdığını söyledi.

  ''VATANDAŞLAR KAYGI İÇİNDE''

  Münih’te CHP birlik başkanlarının düzenlediği bir toplantıya katıldığını belirten Loğoğlu, toplantıda Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin görüş alış verişinde bulunduğunu, yurtdışında bulunan vatandaşların kaygı içinde olduklarını ifade etti.

  ''YURTDIŞINDA KULLANILACAK OYLARIN DEĞERİ BÜYÜK''

  2.7 milyon seçmenin 56 ülkede 2 bin 400 sandıkta oy kullanacağını açıklayan Loğoğlu, “Yurtdışında kullanılacak oyların değeri büyük. Kaygılar şu noktada; yurtdışında kullanılacak oylar, oyların kullanıldığı yerlerde değil Türkiye’de sayılacak. Bu oyların güvence altına alınması, bu oylara müdahale edilmemesi konusunda özellikle CHP’den beklentiler var. Bu iktidarın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde temiz, dürüst bir performans içinde olacağını beklemiyoruz. Hükümete ve iktidar partisine çağrı yapıyoruz, bu yurtdışında kullanılacak oyları güvence altına alacaksınız, bu sizin göreviniz” dedi.

  ''GÜVENCE ALTINA ALINMALI''

  CHP’nin bu konudaki önerilerini anlatan Loğoğlu, “Torbalanıp mühürlenecek oyların sandık kurulu üyeleri tarafından ıslak imzaya bağlanması bir önlem. Bu oylar uçaklarla taşınacağı için, torbaların yükleneceği konteynırların mühürlenmesi, ıslak imza alınması, getirildiği yerde belli bir yöntemle güvence altına alınması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

  ''BEN HAZMEDEMİYORUM''

  1 Mayıs kutlamalarında Taksim tartışmalarına değinen Loğoğlu, “Aklı selim hakim olsun, hükümetin meydan okumalarını ben hazmedemiyorum. Adına layık bir şekilde, olaysız bir şekilde 1 Mayıs emekçiler tarafından kutlansın” şeklinde konuştu.

  ''DAVUTOĞLU'NUN BİRAZ UTANMASI LAZIM''

  Suriye’de Süleyman Şah Türbesi’ne bir askeri konvoyun gittiğini söyleyen Loğoğlu, “Bu konvoy İŞİD’in bayraklarının dalgalandığı koridordan geçerek Süleyman Şah Türbesi’ne gitti. İzlenen Suriye politikası nedeniyle Türkiye birlikleri Türkiye’ye meydan okuyan bir terör örgütünün bayrakları arısından geçti, hadise çıkmadı. Davutoğlu’nun oturup biraz düşünmesi ve utanması lazım. Bu utanç tablosunun hesabını bu hükümetten tarih mutlaka soracak ama bizde sorma fırsatını yakalayacağız” ifadelerini kullandı.

  ''PARTİMİZ UMARIM ERKENDEN KARAR VERİR''

  CHP’nin Cumhurbaşkanı adayları içinde bazı isimlerin geçtiği yönündeki sorulara cevap veren Loğoğlu, “Partimiz umarım bu noktada erkenden bir karar verir” ifadelerini kullanırken, kendisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığının söz konusu olup olmadığı yönündeki soruyu, “Öyle bir niyetim yok, öyle bir şey olabileceğini sanmıyorum, çok daha layık ve seçilme şansı çok daha yüksek olan insanlar var” diye cevapladı.

  İDAM CEZALARINI ELEŞTİRDİ

  Mısır’da alınan son idam kararlarına ilişkin olarak, “İdam cezasına karşı olan bir partiyiz” ifadelerini kullanan Loğoğlu, idam cezalarının Mısır’a barış getirmeyeceğine işaret etti.

  ''ONLARIN DA GOCUNACAĞI ŞEYLER VAR DEMEYE Mİ GETİRİYOR''

  Başbakan Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin dinlendiğine yönelik açıklamalarının sorulması üzerine Loğoğlu, ”Sayın Erdoğan kasetler ve karanlıklar üzerinden siyaset yapmayı bir marifet olarak görüyor. Ne demek ‘Anayasa Mahkemesi de dinleniyor.’ ‘Onların da gocunacağı şeyler var’ demeye mi getiriyor. O kasetleri kendisi görmüş dinlemiş mi? Anayasa Mahkemesi Başkanı yargı bağımsızlığını vurgulayan bir konuşma yaptı, bana göre geç kaldı. Türkiye’nin gündeminin bu konuşma etrafında dönüyor olması bana göre yanlış” açıklamasında bulundu.

  ''TAZİYENİN YADIRGANACAK BİR YANI YOK''

  Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Ermeni olaylarına ilişkin yaptığı başsağlığı açıklamasına yönelik olarak CHP’nin bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine, “Taziyenin yadırganacak bir yanı yok. Ama neden 2014 yılında, neden sadece Ermenilere dilendi, bunu sorgulamak lazım” dedi ve daha sonra özrün gelebileceği yönündeki yorumlara katılmadıklarını fakat kaygı duyduklarını belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir