CHP'li vekilden cami ve cemevi çıkışı

CHP'li vekilden cami ve cemevi çıkışı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın 2013 yılı bütçelerinin görüşmeleri sırasında zaman zaman gerilim yaşandı.

BAŞBAKAN DA O GAZI YER İNŞALLAH

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, kendisinin biber gazı yediğini belirterek, ''Başbakan da o gazı yer inşallah'' ifadesini kullandı. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, Özkes'e ''Komisyon salonunda olmayan biri hakkında bu şekilde sözler sarf etmenin yakışmadığı'' uyarısında bulundu.

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Kırım Tatarlarının ülkelerine dönebilmeleri için Özbekistan ile Türkiye'nin ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini söyledi. Kurt, akraba topluluklara demokrasi ve laiklik ekseninde yaklaşmak gerektiğini ifade etti.

ALEVİLER HAKKINI HELAL ETMEZSE CAMİDE NAMAZ KILAMAZSINIZ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Alevi kesime bu bütçeden pay ayrılmadığını öne sürerek, şöyle konuştu:

''Bu haramdır. İslam'a göre kul hakkı affedilmeyecektir. Yarın bu ülkede genel bütçeye katkı yapan, Sünni kesimin dışındaki kesimler, 'biz bu hakkımızı helal etmiyoruz' dedikleri andan itibaren bu camilerde ibadet edemezsiniz, o imamların arkasında namaz kılamazsınız, o suyla abdest alamazsınız. Çünkü haramdır, kul hakkıdır.''

PERŞEMBE GÜNLERİ KOCATEPE'DE CEM EDECEĞİZ

İslam'ın tek ibadet yerinin cami olduğunun söylendiğini belirten Özgündüz, ''O zaman perşembe günleri açın Kocatepe'yi cem yapmaya geleceğiz. Camide cem olur mu, cami zaten cem olunan yerdir. Bu iş buraya gider'' diye konuştu.

DİYANET SİYASET ÜSTÜ OLMALI

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyaset üstü olması gerektiğini vurgulayarak, ''Siyasi projelerin uygulayıcısı durumuna düşmemelidir'' dedi. Kalaycı, Atina'da cami yapılmasına karşılık Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması pazarlığının yapılıp yapılmadığını sordu. Kalaycı, ''Bir defa hangi yetkiyle, neye göre böyle bir pazarlığa giriliyor? Hep bürokratları öne atan bir Hükümet var'' ifadelerini kullandı.

AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, TİKA'nın son 10 yılda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini ve başarılı projelere imza attığını kaydetti.

GERİCİLİK BU DÜNYAYA TESLİM OLMAKTIR

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, ''Gericilik bu dünyaya teslim olmaktır. Devletin olanaklarıyla hacca gitmektir mesela. Kızının oğlunun düğününü şatafatlı otellerde yapmaktır'' yorumunu yaptı.

İranlı düşünür Ali Şeriati'nin ''Sizi rahatsız etmeye geldim'' sözünü hatırlatan Sarı, Şeriati'nin bu sözüyle bahsi geçen zümreyi hedef aldığını söyledi. Sarı, Ali Şeriati'nin ''Dine Karşı Din'' adlı kitabında ''dinin temsil edilebilir bir şey olmadığını'' ifade ettiğini de anlattı.