Euro
10.9721
-1.48%
Dolar
9.4364
-1.55%
Altın
547.02
-1.78%
Borsa
1.51
1.17%
Bitcoin
592.957
-2.63%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C
  CHP'nin seçim teması belli oldu

  CHP'nin seçim teması belli oldu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında olağanüstü toplanan CHP MYK’da 2015 seçim stratejisi masaya yatırıldı ve 4 ana başlık belirlendi.
  • 26.01.2015 - 10:03

  Halka dokunacak sosyal projelere ağırlık verilmesi kararının alındığı MYK’da, seçim stratejisinin “Aş, iş, özgürlük” ilkesi üzerine kurulması eğilimi ağırlık kazandı. 4 saat süren toplantıda MYK üyelerinin yanı sıra CHP Lideri’nin baş danışmanları da hazır bulundu.

  HAYDAR BAŞ'IN SLOGANI

  CHP'nin seçim için seçtiği "aş, iş, özgürlük" ilkelerine dayanan slogan ise Haydar Baş'ın sloganını hatırlattı. Haydar Baş da bir dönem seçimler için "İş aş Haydar Baş" şeklinde bir sloganı kullanmıştı.

  Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre, toplantıda seçim bildirgesinin 4 ana başlık üzerinde kurulması fikri ağırlık kazandı. Bu başlıklar şöyle sıralanıyor:

  CHP nin seçim teması belli oldu #1

  1- AİLE SİGORTASI GENİŞLEYECEK

  CHP’nin bir önceki seçimlerde ana silahı olarak öne çıkan aile sigortasının 2015 seçimlerinde de sosyal yardımları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kullanılması kararı alındı. Bu çerçevede TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlara çok ucuz konut üretmesi, dar gelirli vatandaşlardan birçok alanda vergi alınmaması, kömür yerine doğalgaz yardımı yapılması gibi seçenekler masaya yatırıldı.

  2- İŞSİZLİĞİ ÖNLEYECEK PROJELER

  Seçim bildirgesinde öne çıkan ikinci başlığı “işsizliği önleyecek projelere ağırlık verilmesi” oluşturdu. Ayrıca madenciler, emekliler, engelliler, üniversite öğrencileri ve mezunlarının sorunları ve çözüm önerileri de bildirgede yer bulacak.

  3- ÖZGÜRLÜK CHP İLE GELECEK

  CHP’de seçim bildirgesi için ana omurgalardan birini ise ‘yaşamın her alanında özgürlük’ oluşturacak. Bu çerçevede iş yaşamından eğitim yaşamına, Kürt sorunundan azınlıkların yaşadığı sorunlara, hemen her konuda özgürlük ve demokrasi vurgusuna dikkat çekilecek.

  4- YOLSUZLUK VE ŞEFFAF YÖNETİM

  Seçim bildirgesinin dördüncü ana omurgasını yolsuzluklarla mücadele ve şeffaf yönetim oluşturacak. CHP, milletvekili aday adaylarının tümüne etik sözleşme imzalatacak. Ayrıca iktidara gelinmesi durumunda yolsuzluklarla mücadele konusunda atılacak adımlar sıralanacak.

  NİSAN AYINDA AÇIKLANACAK

  Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda, seçim bildirgesine alınacak konuların başlıkları belirlenecek. CHP seçim bildirgesinin nisan ayının ilk haftasında açıklanması planlanıyor.

  Kemal Kılıçdaroğlu Haydar Baş ile görüştü İZLE

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir