Euro
15.301
0.55%
Dolar
13.5286
0.29%
Altın
778.57
0.54%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
706.832
-2.39%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Çinli yazardan itiraf: İnsandan insana bulaşmadığını söylediler

  Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde internet üzerinden günlük tutan Fang Fang, yetkililerin ‘virüsün insandan insana bulaşmadığı’ yalanını söylediğini ifade etti.
  • DHA
  • 18.05.2020 - 11:47
  Çinli yazardan itiraf: İnsandan insana bulaşmadığını söylediler

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ortaya çıktığı kent olan Vuhan’da yaşayan ve internet üzerinden salgına ilişkin gördüklerini ve duyduklarını yazan Çinli yazar Fang Fang, salgının başladığı dönemlerde yetkililerin, virüsün ‘insandan insana bulaşmadığını’ söylediğini öne sürdü.

  İngiliz medyasına konuşan Fang, salgının bulaşıcı olduğunu ilk olarak Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretmen olan kardeşinin söylediğini ifade etti.

  İLK OLARAK KARDEŞİ SÖYLEDİ

  Fang Fang, “Şimdi geçmişi düşündüğümde, virüsün bulaşıcı olduğunu ilk olarak bana en büyük kardeşim söyledi. Kendisi Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretmen. Bana, ‘Vuhan'da Bilinmeyen Kökenli Virüs Şüphesi’ başlıklı bir makale yolladı.” dedi.

  “YALAN SÖYLEDİLER”

  Makaleyi okumadan önce yetkililerin, virüse ilişkin, “İnsanlar arasında bulaşıcı değil. Kontrol edilebilir ve önlenebilir” dediğini belirten Fang, “Bunu duyduğumuzda rahat bir nefes almıştık. Ancak bize yalan söylediler.” ifadelerini kullandı.

  Çinli yazardan itiraf: İnsandan insana bulaşmadığını söylediler #1

  “ÇİN DİĞER ÜLKELERDEN FARKSIZ DURUMDA”

  Çinli göğüs hastalıkları uzmanı ve eski Çin Tabipler Birliği Başkanı Dr. Zhong Nanshan, ABD medyasına yaptığı açıklamada, “Şu anda Çinlilerin çoğunluğu hala bağışıklık eksikliği nedeniyle koronavirüs enfeksiyonuna karşı hassas. Büyük bir sorunla karşı karşıyayız, şu anda yabancı ülkelerden daha iyi durumda olduğumuzu düşünmüyorum. Her şey göstermelik.” dedi.

  FANG’İN GÜNLÜĞÜ ENGELLENDİ

  Nankin kentinde doğan ve 2 yaşında Vuhan’a taşınan Fang, günlüğünü, Çin’de yaygın olarak kullanılan sosyal medya ağları Weibo ve WeChat’te paylaştı. Ancak, söz konusu günlük silindi. Fang, sahip olduğu diğer sosyal medya hesaplarının silindiğini; Weibo’daki hesabının ise karantina sürecinde 2 ay boyunda askıya alındığını aktardı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir