Cizre'deki terör operasyonunda sona yaklaşıldı

Cizre'deki terör operasyonunda sona yaklaşıldı

Kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan PKK'lı teröristlere yönelik Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinde 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nda Silopi teröristlerden tamamen arındırılırken, Cizre'de ise operasyonların tamamlanmasına sayılı günler kaldı.

517 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonlarda, güvenlik güçlerince çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklanmış 631 barikat kaldırıldı, 222 çukur kapatıldı, 14 bin 414 ev kontrol edildi. Evlerde tuzaklanan bin 155 patlayıcı etkisiz hale getirildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE AĞIR DARBE

Terör örgütü PKK'nın gerek sözde ilçe yöneticilerinin gerekse dağ kadrosundan gelerek ilçedeki saldırılara katılan mensuplarının ağır darbe aldığı operasyonlarda, örgütün "Agir", "Doktor" ve "Dijvar" kod adlı sözde sorumluları, Kandil'in telsiz çağrılarına yanıt vermedi.

Cizre'deki terör operasyonunda sona yaklaşıldı

Bu terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirildiği ya da ilçeden kaçtığı değerlendirilirken, "Sipan" kod adlı terörist de yaralandı. Terör örgütünün uzantısı YPS'nin (Sivil Savunma Birlikleri) sözde Cizre sorumlusu Rüzgar Y, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirildi, "YPS-Jin"in kuruluş bildirgesini okuyan terörist S.H.K. da kaçmaya çalışırken yakalandı.

Operasyonlarla sıkıştırılan ve teslim olmak isteyen teröristlerin ise infaz edildiği öğrenildi.

TERÖRİSTLER OPERASYONLARLA SIKIŞTIRILDI

Örgüt yöneticilerinin çözülmeyi önlemek için teröristlere uyarıda bulundukları telsiz konuşmalarına da yansıyor. Teröristlerin, telsiz konuşmalarındaki "Bölgenizden ayrılmayın, mevzilerinizi bırakmayın, bombalarınızın başında durun" gibi ifadelerle korku ve panik içinde dağılma noktasına geldikleri anlaşılıyor.

Bodrum katında yaralılar olduğu iddia edilen binanın da bulunduğu Bostancı Sokak'taki bazı evlerde de örgüt üyelerinin gizlendiği, ilçedeki silahlı terörist sayısının ise 70 civarında olduğu tahmin ediliyor. Caddeleri, sokakları ve evleri tuzaklanan patlayıcılardan temizleyen güvenlik güçleri, teröristlerin bulunduğu bölgeye doğru çemberi daraltarak ilerliyor.

ASKER VE POLİSLERE VATANDAŞ DESTEĞİ

İlçedeki operasyonlarda görev alan güvenlik güçlerine en büyük desteği bölgedeki vatandaşlar veriyor. Operasyonlar sırasında karşılaştıkları güvenlik güçlerine dua eden vatandaşlar, zaman zaman ekipleri evlerine çağırarak, çeşitli ikramlarda bulunuyor.

Güvenlik güçlerine farklı illerden, özellikle çocuklar tarafından destek içeren, duygu dolu ifadelerin yer aldığı mektuplar da gönderiliyor.