Euro
10.345
-0.85%
Dolar
8.834
-0.36%
Altın
498.74
-0.06%
Borsa
1.387
0.17%
Bitcoin
385.190
-0.13%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD basınına yazdı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Uluslararası toplumun gerekli adımları atmadığı sonucuna vardığımızda, Suriye’nin kuzeyi için bir plan geliştirdik" dedi.
  • İHA
  • 15.10.2019 - 10:27
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD basınına yazdı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD merkezli The Wall Street Journal Gazetesi'nde Barış Pınarı Harekatı ile ilgili makale kaleme aldı.

  "40 MİLYAR DOLAR HARCADIK"

  Suriye'de iç savaşı sonucu yaşanan insani krizin acılarını diğer ülkelerin Türkiye kadar hissetmediğine ve Suriyeli sığınmacılara karşı sorumluluklarını yerine getirmediğine değinen Erdoğan, "Suriye iç savaşı 2011 yılında başladığından beri hiçbir ülke, yaşanan insani krizin acılarını Türkiye kadar net hissetmemiştir. 40 milyar dolar harcadık. Ancak bir noktada Türkiye yapabileceklerinin sınırına ulaştı. Uluslararası finansal destek olmaksızın mültecilerin Batı’ya gidişini durduramayacağımız yönünde uyarıları defalarca yaptık. Sorumluluklarından kaçmak isteyen devletler, sonuçsuz kalan uyarılarımızı gerçeklerin bir ifadesi değil, birer tehdit olarak yansıttı." dedi.

  "SIĞINMACILARI KABUL ETMEYE BAŞLAMAK DURUMUNDADIR"

  Uluslararası bir adımın atılmamasından dolayı tüm bu gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, "Uluslararası toplumun gerekli adımları atmadığı sonucuna vardığımızda ise Suriye’nin kuzeyi için bir plan geliştirdik. Bu planı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda geçtiğimiz ay dünya liderleriyle paylaştım. Türkiye, bu plan uyarınca insani krizi sonlandırmak, düzensiz göçün temelinde yatan şiddet ve istikrarsızlığı nihayete erdirmek için geçtiğimiz hafta Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı. Mülteci krizini bitirmek için bir alternatif plan olmadığını düşünürsek, uluslararası toplum ya ülkemizin çabalarına destek olmak ya da sığınmacıları kabul etmeye başlamak durumundadır." ifadelerini kullandı.

  "ETNİK VE DİNİ TOPLULUKLA SORUNUMUZ YOK"

  Barış Pınarı Harekatı ile ilgili konuşan Erdoğan, "Barış Pınarı Harekâtı kapsamında askerlerimiz, Suriye Ulusal Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan terörist unsurları etkisiz hâle getirecektir. Bu teröristler, aralarında 300 bin Kürt'ün de bulunduğu Suriyeli sığınmacıların evlerine dönmesine engel olmaktadır. Aynı zamanda PKK terör örgütü ve Suriye uzantıları ile DEAŞ terör örgütüyle de mücadele etmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin hiçbir etnik veya dini toplulukla bir sorunu yoktur. Suriye Arap Cumhuriyeti’nin teröre bulaşmamış tüm vatandaşları, bizim nazarımızda eşittir. Bilhassa, Suriyeli Kürtlerin PKK terör örgütüyle bir tutulmasına itiraz ediyoruz. Aynı şekilde Türkiye, binlerce masum insanı katleden DEAŞ terör örgütünün İslam diniyle bir tutulmasına karşı çıkmaktadır. Hiçbir DEAŞ militanının Suriye’nin kuzeydoğusunu terk etmemesini sağlayacağız. Yabancı terörist savaşçıların eşleri ve çocuklarının rehabilitasyonu noktasında da kaynak ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğine hazırız." ifadelerine yer verdi.

  "FRANSA ERKEN UYARILARI NEDEN GÖZ ARDI ETTİ?"

  2014-2015 yıllarında yabancı terörist savaşçıları durdurmakta başarısız olan ve bugün Türkiye’ye DEAŞ ile mücadelenin önemini anlatan ülkelere değinen Erdoğan, "Belki de ismini vermek istemediğim bir Avrupa ülkesi, bir vatandaşının 2014 yılında İstanbul’a giden bir uçağa, bavulunda mühimmatla nasıl binebildiğini izah edecektir. Aynı şekilde bugün ülkemize silah satışını engellemeye çalışan Fransa, Türkiye’nin terör saldırıları öncesinde verdiği erken uyarıları neden göz ardı etmiştir?" dedi.

  "AVRUPA BİRLİĞİ VE DÜNYA TÜRKİYE'NİN ÇALIŞMALARINI DESTEKLEMELİDİR"

  Erdoğan, makalesini şu sözleriyle sonlandırdı:

  "Son olarak Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonu ‘işgal’ olarak tanımlayan Arap Birliği'nin, bazı sorulara yanıt vermesi gerekir. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları vatanlarına kavuşturma çabalarından bu kadar rahatsızlık duyan bu ülkeler, kaç savaş mağduruna kapılarını açmıştır? Suriye’de yaşanan insani krizin sona erdirilmesi için ne tür katkılarda bulunmuşlardır? İç savaşı bitirmek için hangi siyasi girişimleri desteklemişlerdir? Açıklamaları Arap halkının gerçek görüş ve duygularını yansıtmayan Arap Baharı, artık meşruiyetini tamamen kaybetmiştir. Uluslararası toplum, Suriye krizinin tüm bölgeyi bir istikrarsızlık girdabının içine çekmesini engelleme fırsatını kaçırmıştır. Birçok ülke, bu ihtilafın düzensiz göç ve artan terör saldırıları gibi olumsuz yan etkilerini tecrübe etmiştir. Barış Pınarı Harekâtı, uluslararası topluma, Suriye’deki vekalet savaşlarının bitirilmesi ve bölgede barış ve istikrarın yeniden hakim kılınması için Türkiye’ye destek verme fırsatını bir kez daha sunmaktadır. Avrupa Birliği ve dünya, Türkiye’nin çalışmalarını desteklemelidir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir