Dolar
6.8013
-0.1937%
Euro
7.4081
-0.2934%
Altın
1728.99
-0.328%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
378.124
-0.5363%
Bitcoin
59771.58
-5.0904%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'ya yük almaya geliyoruz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyaretleri kapsamında Egmont Enstitüsü'nde konuştu.
  • AA
  • 05.10.2015 - 23:29

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'ya yük almaya geliyoruz

  erdoğan

  Erdoğan açıklamalarında Türkiye'nin AB üyeliği sürecini değerlendirerek "Türkiye'yi içine alan Avrupa Birliği uyumun göstergesi olacaktır. Avrupa'ya Türkiye'nin vereceği katkıları başka ülke veremez. Türkiye, Avrupa Birliği'ne yük olmaya değil yük almaya geliyor" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

  "DÜNYA, MİNİK AYLAN'IN FOTOĞRAFIYLA UYANDI"

  "Avrupa'yı harap eden 2. Dünya Savaşı'nın ardından yarım asır geçti. Bugün ders almış Avrupa'da farklı şeyler konuşmak isterdim. Ama ne yazık ki iyimser bir tablo yok. Akdeniz, kan ve can denizine dönmüş durumda. Dünya, minik Aylan'ın fotoğrafıyla uyandı. Miniy Aylan'ın yitip gitmesi ne ilk ne de son oldu. Türkiye, çaresizlik içindeki Suriyelilere yardım etti."

  "AB DEĞERLERİNİ, BİRLİK ÜLKELERİNDEN DAHA NET YAŞATIYORUZ"

  "Türkiye, çaresizlik içindeki 2.2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptı. Bunun yanında 300 bin kişi de Irak'tan kabul etmiş durumdayız, toplamda 2.5 milyon. Hiçbir dini ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin kapılarımızı açtığımız bu insanların tüm ihtiyaçlarını kendi imkanlarımızla gidermeye çalışıyoruz. Suriye'den gelenler için yaptığımız harcamalar şu anda 7.5 milyar doları aştı. Dışarıdan gelen yardımların toplam tutarı ise 417 milyon doları ancak buldu. Bu tablo sürdürülebilir değildir. Avrupa Birliği değerlerini, Birlik içindeki ülkelerden daha net yaşatıyoruz. 60 bin Suriyeli bebek doğdu bu olaylar sonrasında. Geçtiğimiz hafta okullar açıldı. 600 bin civarında Suriyeli çocuk var okuması gereken. Ama yalnız 3'te 1'i okuyor."

  "GEÇİŞ HÜKÜMETİ BİR AN ÖNCE KURULMALI"

  "Avrupa'ya geçmek için hayatlarını Akdeniz'de riske atan Suriyelilerin dramı her geçen gün ağırlaşıyor. 1 Ocak 2015'ten itibaren 60 bine yakın kişi kurtardık. Bırakın ölsün demedik. Bu rakam krizin katlanarak büyüdüğüne işaret ediyor.Biz dünya 5'ten büyüktür itirazımızı her platformda dile getirmeyi sürdürüyoruz. Tekrar altını çiziyorum, Suriye'de karşılaştığımız bu insani durumun bertaraf edilmesi sorunun köküne inmekle mümkün olacaktır. Rejimin değişmesini sağlayacak bir kontrollü geçiş süreci gerekli. Bu rejim DAEŞ'le ortak hareket edip, terörün önünü açtı. Suriye'de terör ve aşırıcılıkla mücadeleyi farklı hükümet verebilir. Bunlar bir terör devletinin yöneticileridir.Türkiye'nin çağrılarının ne kadar doğru olduğu bir kez daha görüldü. Suriye'de yaşananlar eğer bir an önce çözüm yolu açılmazsa, tüm bölge tüm dünya için ciddi bir tehdit oluşturma konumundadır. Geçiş hükümeti bir an önce kurulmalıdır."

  "Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazırdır.Türkiye, terör belasıyla yıllarca uğraştı. Terörü terör, teröristi terörist diye anmak yeter. Başına bir şey eklemeye gerek yok. DAEŞ en büyük zararı İslam dini mensuplarına olmuştur. Türkiye bu örgütü 2005 yılında terör örgütü olarak tanımıştır."

  "ÇÖZÜM SÜRECİNİ BOZAN PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

  "Önce Suruç'ta ardından Ceylanpınar'da terör örgütlerinden hain saldırılar gerçekleştirildi. Çözüm sürecini bozan PKK terörüdür. Tıpkı diğer terör örgütleri ile olduğu gibi mücadele hakkımız vardır.Gelişen ve en az gelişmiş ülkeler arasındaki uçurum gittikçe artıyor. Biz bu süreçte köprü olamaya çalışıyoruz. Biz çoklukta birlik anlayışını koruyan bir kültürle var. Bu noktada Avrupa'yı bir barış sürecine sokmada önemli katkıda bulanacaktır."

  "TÜRKİYE, AVRUPA'YA YÜK ALMAYA GELİYOR"

  "Türkiye'yi içine alan Avrupa Birliği uyumun göstergesi olacaktır. Avrupa'ya Türkiye'nin vereceği katkıları başka ülke veremez. Türkiye, Avrupa Birliği'ne yük olmaya değil yük almaya geliyor."

  Görüş Bildir