Petrol
104.14
1.33%
Euro
17.622
0.88%
Dolar
17.2231
1.47%
Altın
978.84
1.66%
Borsa
2379
0.00%
Bitcoin
347.839
3.80%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: MB'de tıkanıklık vardı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'ndaki görev değişimine değindi, "Orada tıkanıklık vardı, bedelini tüm ülke birlikte ödüyorduk" dedi.
  • AA
  • 10.07.2019 - 14:54
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: MB'de tıkanıklık vardı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş Genel Kurulu'na katıldı.

  Burada Merkez Bankası'ndaki görev değişimi ile ilgili konuşan Erdoğan, "Orada tıkanıklık vardı, bedelini tüm ülke birlikte ödüyorduk" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

  "Bolu Belediyesi'nde, genel başkanlarının 'Hiç kimse dışarıya atılmayacak' dediği halde Hak-İş mensubu işçi kardeşlerimin, seçimden hemen sonra kapıya konmasını kınıyorum. Bu sabah başka, akşam başka yalan söyleyenleri de milletime şikayet ediyorum. Bir kapı kapanır bir kapı açılır. Hukuk yoluyla haklarımızı savunacağız. Hak-İş konfederasyon olarak bu işin arkasındadır bizler de yanındayız.

  Milletimizi kandırmaya asla çalışmadık. 82 milyonun hayat seviyesini yükseltecek icraatlar ortaya koyduk. Milletin, emekçinin  yanında yer almak lafla olmaz. Yalanla, sloganla, içi boş vaatle milleti kandırmaya çalışmadık. Zenginliğin tabanını genişlettik. Otomotivden beyaz eşyaya, her alanda üretim ve satış rekorları ortaya koyan ekonomik hareketlilik yarattı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: MB de tıkanıklık vardı #1

  İHRACAT HEDEFİ 200 MİLYAR DOLAR

  Şu anda ihracatta 170 milyar dolardayız. Göreve geldiğimizde 36 milyar dolar. Yıl sonu itibarıyla bunun üzerine çıkacağız. En kısa zamanda da bu rakamı 200 milyar doların üzerine çıkaracağız. Cari açığı, yıllık bazda ve dönemsel olarak hedeflerimize yakın seviyeye çektik.

  Son dönemdeki dalgalanmalarla birlikte işsizlik oranının bir miktar yükseldiğinin farkındayız. İşsizliği yeniden tek haneye düşüreceğimize inanıyoruz. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle borçlanma oranımız bir parça yukarı çıksa da OECD ülkeleri arasına çok iyi bir noktadayız. Göreve geldiğimizde IMF'ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı, borcu sıfırladık. Şimdi bize IMF'yi tavsiye edenler var. Bizim için IMF artık söz konusu değildir.

  Her alanda ihtiyaç duyulan adımları atmak durumundayız. Bu vesileyle ana ormancılık faaliyetleri ve orman yangınlarıyla mücadeleden dolayı ihtiyacın geçici işçiler için 4 ay süre uzatımı talebi yenilendi. Bu talebi Hazine ve Maliye Bakanımız bana iletti. Bu süreci gerçekleştirmiş oluyoruz.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: MB de tıkanıklık vardı #2

  Merkez Bankası'nda (MB) yaptığımız görev değişikliği nedeniyle, özellikle birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmemiz mümkün değil. Bedelini kim ödeyecek, siyasetçi ödeyecek. Mutluluğunu banka başındaki yaşayacak. Yok böyle bir şey. Verilen karara uyacaksın. Yeni yönetim sisteminde başkan bu konulara müdahale yetkisini almıştır. Faiz denilen bu her türlü kötülüğün anası olan, verilen talimatlara uymayan bu arkadaşımızın değişikliğine karar verdik. Bunu hep faizciler savunuyor. Faiz enflasyonun anasıdır.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz enflasyonun anasıdır VİDEO

  Faizi tek haneli rakamlara indirmek zorundayız. Bundan sonra Merkez Bankası ekonomi programımıza çok daha güçlü destek verecektir. Sırf siyasi düşüncesi nedeniyle insanları işten atmak, partizanlığın en sefil ve aşağılık halidir. Hak-İş, bu ideolojik sapkınlıklara zulümlere karşı mücadele ederek bugünlere gelmiştir.

  REFERANDUM TEPKİSİ

  Reform kesintisiz bir süreci ifade eder. Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın güçlü yönlerini destekleyeceğiz. Zaafiyet ortaya çıkan yerlerini de değiştireceğiz. Yeni yönetim sistemini baltalamak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.  Bir yönetim sistemi kuruyorsunuz millete götürüyorsunuz, millet evet diyor. Şimdi çıkıyorsunuz yine referanduma götürelim diyorsunuz. Boyacı küpü mü bu? Milletimizin 16 Nisan halk oylamasında bize teslim ettiği emanete, sonuna kadar sahip çıkacağız.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: MB de tıkanıklık vardı #3

  Birtakım sıkıntılar yaşıyorsak bunun sebebini burada arayacağız. Ehliyete istişareye önem vereceğiz. Arkamızdan kuyumuzu kazan riyakarlar hedefimize ulaşmamıza engel olamayacaklar."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir