Euro
15.3344
0.11%
Dolar
13.5393
0.07%
Altın
788.6070
-0.11%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.894
0.58%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ruhani'yle telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü.
  • AA
  • 05.08.2015 - 23:43
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ruhani'yle telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ruhani yle telefonda görüştü #1

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre görüşmede, Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD ve PKK başta olmak üzere terörizme karşı düzenlediği son operasyonlar hakkında Ruhani'ye bilgi verdi.

  TERÖR OLAYLARINA KAYITSIZ KALAMAYACAĞINI SÖYLEDİ

  Erdoğan, Suriye ve Irak'taki istikrarsızlık ve kaos ortamının komşu ülkeleri olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehditlerine karşı kayıtsız kalamayacağını vurguladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, terör saldırıları karşısında, Türkiye'nin 24 Temmuz'da BM Şartı'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını kullandığını ifade ederek, atılan adımlar hakkında BM Güvenlik Konseyi üyelerinin ve NATO Konseyinin de bilgilendirildiğini belirtti.

  RUHANİ TÜRK HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin de terör saldırılarında hayatını kaybedenler nedeniyle derin üzüntü duyduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şahsında Türkiye halkına başsağlığı dileklerini ilettiği öğrenildi.

  İki lider, görüşme vesilesiyle, bölgesel konular hakkında da görüş alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İranlı mevkidaşına Esad görevde olduğu sürece Suriye'ye istikrarın gelmeyeceğini hatırlattığı, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin ise bazı konulardaki görüş ayrılıkları söz konusu olsa da ikili ilişkileri güçlendirmeye büyük önem verdiklerini vurguladığı kaydedildi.


  Görüş Bildir