Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.613
-1.64%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor

  Rusya'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında teröristlerin geri çekildiğini, sayının 700-800'e ulaştığını aktardı.
  • AA
  • 22.10.2019 - 11:02
  • Güncelleme : 22.10.2019 - 11:02

  Barış Pınarı Harekatı'nda süre doluyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD heyetine verilen sürenin dolmasına birkaç saat kala, Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye'yi görüşecek.

  Bu ziyaret öncesinde basın mensuplarına değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çekilmenin devam ettiğini duyurdu.

  "BUNLARIN TAMAMI ÇIKACAK"

  Erdoğan, "Çekilme devam ediyor. Şu an itibarıyla 700-800 kadar çekilme söz konusu oldu. Kalan 1.200-1.300 kadar olanın da süratla çıkmaya devam ettiği, çıkacağı söyleniyor. İzini sürüyoruz, bunların tamamı çıkacak." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor ViDEO

  2 BİN 200 KİLOMETRELİK ALAN TERÖRİSTLERDEN ARINDIRILDI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

  "Rusya ile tesis ettiğimiz mekanizmalar sayesinde ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız sürekli temas halindeler. Milli paralarla ticareti kolaylaştıracak mutabakat muhtırasını imzaladık.

  Barış Pınarı Harekatı'nın 2 temel hedefi bulunuyor. İlki 32 kilometre derinliğinde 444 kilometre Irak sınırından Cerablus'a olan bölgede buranın terör örgütlerinden temizlenmesidir. Şimdiye kadar 2 bin 200 kilometrekarelik alan teröristlerden arındırılmış, 160 yerleşim biriminde kontrol sağlanmıştır. ABD ile vardığımız mutabakata göre bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılması için bugün son gün. Saat 22.00 itibarıyla süre bitiyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor #2

  775 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  9 Ekim'den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur.  Amerika'nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz. Güvenli bölgeye 2 milyon kişinin dönmesi için çalışıyoruz. Türkiye ve Rusya, terörün her türlüsü ile mücadele noktasında hemfikirdir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor #3

  PUTİN İLE GÖRÜŞME

  Barış Pınarı Harekatı, Türkiye'nin güvenliğinin yanında Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini de garanti altına alacaktır. Suriye'nin geleceğinde YPG, PKK gibi örgütlere yer yoktur, olmayacaktır.  Putin ile rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki YPG varlığının sonlandırılması konusunda da görüşmelerde bulunacağız.

  YPG'YE VERİLEN SÜRE UZATILACAK MI?

  (Macron'un 'Çatışmasızlık süresi uzatılsın' teklifi üzerine) Macron'dan bana böyle bir teklif gelmedi, kendisi zaten bu tür konuları genellikle teröristlerle görüşmeyi tercih ediyor. Bizim bu konudaki muhatabımız Fransa değil, ABD'dir. Macron zaten bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor.

  Silahların depolandığı yerleri de tespit ettik. Bu silahlar Amerika tarafından buraya gönderildi. Burada bir terör devleti kurulacak bunun kurulmasına Türkiye olarak biz müsaade mi edelim? Bu adımların tamamı Suriye'nin bölünmesine de yöneliktir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor #4

  İRAN'DAN MAALESEF BAZI ÇATLAK SESLER ÇIKIYOR

  İran'dan gelen bazı açıklamalar, bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran kısa süreli 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan'ın, İran ile ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. İran'dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani'den değil. Bunları başta Sayın Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Bu şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı da ciddi manada rahatsız etmektedir. Biz Soçi Mutabakatı'nın 3 taraf ülkesiyiz. Birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Bu yapılanlar yanlıştır. Bu süreçle ilgili olarak kendilerini ciddi manada kınıyorum.

  TERÖRİSTLER SİLAHLARI DA GÖTÜRÜYOR MU?

  Silahları buraya getirmek kolaydı da çıkarmak o kadar kolay değil. Ankara'da yaptığımız Sayın Pence'in, Pompeo'nun falan hepsiyle yapılan görüşmede, bu konular görüşüldü. Götürebildiği silahları götürecekler, kalanlarla da bu yaptığımız taramada bunları toparlayacağız."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çekilme devam ediyor #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir