Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.830
1.10%
4ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 4 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin, Endonezya ve Pakistan ziyareti dönüşü uçakta gezisini takip eden basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
  • Haber Merkezi
  • 03.08.2015 - 08:20

  Artan terör eylemleri ve akabinde ordunun operasyonları, “90’lara mı dönülüyor?” tartışması da başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin olarak "Artık o dönemlere yer yok. Bizim Yeni Türkiye’yi kararlılıkla inşa etmeyi başarmamız lazım" dedi. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti;

  "90’LARA DÖNÜŞ YOK"

  "90'lara dönüş olduğu düşüncesine katılmıyorum. Öyle bir şeyin olması zaten mümkün de değil. O ifadeleri kullananların zihinsel yapısı, aslında 90’ların çok daha gerisinde. Belki de 90’lar öncesine bir tür özlem duyuyorlar. Ama Türkiye o dönemleri çoktan geride bıraktı. Artık o dönemlere yer yok. Bizim Yeni Türkiye’yi kararlılıkla inşa etmeyi başarmamız lazım. Bunu başardığımızda onların tuzakları boşa çıkacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 90'lara dönüş yok VİDEO

  "PKK VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI"

  Biliyorsunuz, bize 2013’te silahları bırakma sözü vermişlerdi. Ama sözlerini tutmadıkları gibi, terör saldırılarına tekrar başladılar. Son olaylar, kimin hangi hayaller peşinde olduğunu gösteriyor. Buna, Cumhurbaşkanı olarak biz de seyirci kalamayız. Türkiye’nin yönetiminde tabii ki Beştepe’nin de rolü var. Anayasa’da verilen rol neyse, onu her zaman üstlenmek durumundayım. Anayasa’da belirlenen esaslar çerçevesinde gerekeni yapacağız."

  "KOBANİ DÜŞEBİLİR" AÇIKLAMASI

  Kobani'de IŞİD ile çatışmaların şiddetlendiği dönemde ABD Başkanı Obama'nın kendisine “Kobani iki güne kalmaz düşebilir” dediğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kobani düştü düşecek” şeklindeki sözünün çarpıtıldığını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta konuştu #1

  PEŞMERGE'YE YARDIM ETTİK

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kobani'nin düşmesinin Türkiye'ye kazandıracağı bir şey olamaz. Nitekim Özgür Suriye Ordusu ve peşmergenin Kobani'nin imdadına koşmalarına imkan sağladık” dedi.

  BAZI KESİMLER OLAYI ÇARPITTI

  - “Kobani düştü düşecek" sözünüzü, bazı kesimler sanki buna seviniyormuşsunuz gibi algıladı…

  "Kobani'nin düşmesini arzulamamız asla söz konusu olmamıştır. Kobani'nin düşmesinin Türkiye'ye, bizlere kazandıracağı bir şey de olamaz. Nitekim Kobani'nin düşmesini istemediğimiz için Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) ve Peşmergelerin Kobani'nin imdadına koşmalarına imkan sağladık.

  Tüm bunları Kobani düşmesin diye yaptık. O esnada, ABD'nin havadan yapmış olduğu harekatı, karadan destekleyecek güç yoktu. O güç hangi güç olmuştur? İşte topraklarımızdan geçerek oraya ulaşmalarını sağladığımız Peşmergeler ve ÖSO. O zor dönemde Kobani'den ülkemize sığınan 200 binin üzerinde insana kucak açan, ülkemizde ağırlayan da biz olduk. Bizim bu hususta yaptıklarımız somut olarak ortada.

  OBAMA BANA TELEFONDA SÖYLEDİ

  Kobani'de DAİŞ'le çatışmaların yaşandığı süreçte, Obama'yla yaptığımız bir telefon görüşmesinde bana, “Kobani 2 güne kalmaz düşebilir" demişti. Ben de kendisine, 200 bine yakın Kobanilinin zaten bizim ülkemizde olduğunu hatırlatarak, orada sadece 3 bin civarında savaşçı bulunduğunu söylemiştim.

  Özgür Suriye Ordusu'nun ve peşmergelerin desteğiyle Kobani'nin düşmesinin pekala engellenebileceğini belirtmiştim."


  Görüş Bildir