Euro
15.2619
0.29%
Dolar
13.5275
0.28%
Altın
775.87
0.19%
Borsa
1.981
2.78%
Bitcoin
709.665
-0.55%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan evde kalın çağrısı yaptı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan evde kalın çağrısı yaptı

  Ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını istedi.
  • AA
  • 25.03.2020 - 20:57
  • Güncelleme : 25.03.2020 - 20:57

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşması yaptı.

  69 ÜLKE TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİ

  Türkiye'nin koronavirüse karşı en erken tedbir alan ülke olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 69 ülkenin Türkiye'den yardım istediğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan evde kalın çağrısı yaptı VİDEO

  EVDE KAL TÜRKİYE DİYORUZ

  Erdoğan, virüsün yayılmaması için herkese görev düştüğünü belirterek "Vatandaşlarımızdan tek ricamız önümüzdeki kritik günlerde hastalığın yayılma sürecini kırmak için genel ikazlara harfiyen uymalıdır. Böylelikle en kısa sürede normal hayatımıza dönebiliriz. Her vatandaşımızın canı bizim için ayrı önemlidir. Bunun için evde kal Türkiye diyoruz." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan evde kalın çağrısı yaptı #1

  UÇUŞLAR DURDURULDU, KARA SINIRLARI KAPATILDI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

  Hastalık neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Türkiye hastalığın çıktığı günden beri tedbirleri alan bir ülkedir. Ülkemizde tedbirler 20 Ocak'tan itibaren alınmıştır. Hastalığın ilk çıkış yeri olan Çin'den başlayarak hastalığın yayıldığı diğer ülkelerde uçuşlar durdurulmuş, kara sınırlarımız kapatılmıştır.

  TÜRKİYE'DEKİ İLK VAKA

  Ülkemizde ilk hastamız 10 Mart'ta tespit edilmiştir. Bunu izleyen günlerde, okulların tatil edilmesi, etkinliklerin ertelenmesi gibi birçok faaliyeti hayata geçirdik. İlk can kaybımızı 18 Mart'ta verdik.

  100 MİLYAR LİRALOK EKONOMİK DESTEK PAKETİ

  Yaklaşık 100 milyar liralık ekonomik destek paketini paylaştık. Ayrıca en düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkardık.

  Hem hastalıkla mücadele hem de bunun ekonomik kısmındaki süreçlerini peyder pey ilan ettik. Önümüzdeki süreçte de adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Ülkemizde 53 bin vatandaşımızı evlerinde izlemeye aldık. Bunlardan 709 kişi tamamen taburcu olurken 460 kişiden ileri tetkit yapıldı. Tedavi hastalarımızın altındaki 44 kişiyi maalesef kaybettik.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ulusa Sesleniş' konuşması VİDEO

  KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

  Bu virüs daha kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarımızda daha kötü sonuçlara yol açıyor. Vefat eden hastalarımızın tamamında kovid dışında ilave hastalıklarda mevcuttu. Özellikle yaşlı insanlarımızın kesinlikle dışarı çıkmadan hayatlarını sürdürmeleri şarttır.

  Bu virüs daha kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarımızda daha kötü sonuçlara yol açıyor. Vefat eden hastalarımızın tamamında kovid dışında ilave hastalıklarda mevcuttu. Özellikle yaşlı insanlarımızın kesinlikle dışarı çıkmadan hayatlarını sürdürmeleri şarttır. Bunun için yaşlılarımızın sevgi ve saygıyla ithamla korumalıyız. Büyüklerimizi incitecek hiçbir saygısızlığa yol açılmamalı. Son 17 yılda dünyanın güçlü sağlık sigortasını hayata geçirmiş, 1 milyonu geçmiş personeliyse...

  32 BİN SAĞLIK PERSONELİ

  İlave 32 bin sağlık personeli alımıyla ilgili çalışmaları başlattık. Sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu malzemelerde kendi kendimize yeter durumdayız. Dünyanın 69 ülkesi bizden yardım istemiş ve gereken 17 ülkeye yardım gönderilmiştir.

  HER TÜRLÜ SENARYOYA KARŞI HAZIRLIĞIMIZ VARDI

  Her türlü senaryoya karşı hazırlığımız vardı. Hastalığı 2-3 hafta içinde olabildiğince en az hasarla çıkacağız. Aksi takdirde daha ağır sonuçlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Devlet kurumunda üzerimize düşen görevleri yaparken de vatandaşlarımızdan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.

  EVDE KAL TÜRKİYE DİYORUZ

  Vatandaşlarımızdan tek ricamız önümüzdeki kritik günlerde hastalığın yayılma sürecini kırmak için genel ikazlara harfiyen uymalıdır. Böylelikle en kısa sürede normal hayatımıza dönebiliriz. Her vatandaşımızın canı bizim için ayrı önemlidir. Bunun için evde kal Türkiye diyoruz. Bunun için kurallara uyulmasını istiyoruz. Temizliğe önem verilmesini istiyoruz. Yaşlılara ayrı bir ihtimam gösteriyoruz.

  Vatandaşlarımızdan destek ve sabır göstermelerini istiyoruz. Ülke olarak her sıkıntının, uğradığımız her saldırıya karşı daha güçlü hale geldi. İnşallah bu virüsü de yeneceğiz. Bugünler habillerle kabillerin ayrıştığı, bencillerle diğer gamların arasındaki farkın ortaya çıktığı günlerdir. Her meselemizde olduğu gibi Rabbimizin yardımının bu sıkıntımızda da yanımızda olacağından şüphe duymuyoruz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir