Petrol
113.61
1.50%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.637
-0.95%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan derbi açıklaması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan derbi açıklaması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ertelenen derbi hakkında "Ciddi istihbaratların ardından maçı ileri bir tarihe ertelemiş olduk." dedi.
  • Haber Merkezi
  • 20.03.2016 - 21:41

  TRT Haber canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteli gençlerin sorularını cevapladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan derbi açıklaması #1

  "ÖNCE SEYİRCİSİZ OYNATMAYI GÖRÜŞTÜK"

  Erdoğan, güvenlik gerekçesiyle ertelenen Galatasaray - Fenerbahçe maçına da değindi. Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili  "İşte en son, şu anda Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla alakalı da aldığımız bazı ciddi istihbarat bilgileri üzerine, önce bir seyircisiz oynatmayı düşündük ama daha sonra yeni bazı istihbaratlar gelince, bu istihbaratla ön alınan bilgilerle örtüştüğünü görünce, bunu her iki kulübün başkanlarıyla da arkadaşlarımız görüşmek suretiyle, 'bunu ileri bir tarihe erteleyelim' dediler ve böylece bu maçı da ileri bir tarihe ertelemiş olduk." diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan derbi açıklaması VİDEO

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan derbi açıklaması #2

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  "Schengen konusu bizim aslında çoktan hakkımız. Bizim Avrupa Birliği'ne fiili müracaatımız 1959'dur, resmi 1963'tür ve bu süreç içerisinde bize her zaman çalım attılar. Hiçbir zaman samimi davranmadılar. Şu anda da samimi davranmıyorlar.

  HAVALİMANINI BOMBALADILAR

  Bakıyorsunuz Hakkari'ye biz havalimanını yaptık. Bunlar havalimanını bombalıyor ya. Şimdi bunlara nasıl bir yaklaşım sergileyeceksiniz Yani bunlara vatansever demek mümkün mü Milliyetperver demek mümkün mü? Yani bunlar 'Kürt vatandaşlarımızı seviyor' demek mümkün mü Bunlar benim Kürt kardeşlerimin düşmanı ya. Sevmek diye bir şey yok.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan derbi açıklaması #3

  Sevmek diye bir dertleri olsa, bizim 2 senede bitireceğimiz havalimanını, bize 4 senede, 5 senede bitirttiler. Çünkü müteahhit firmaları devamlı tehdit ettiler.

  DUBLE YOLLAR, BÖLÜNMÜŞ YOLLAR..

  Biri gitti, biri geldi, biri gitti, biri geldi. Duble yollar yapıyoruz, bölünmüş yollar yapıyoruz, müteahhitlerini tehdit ediyorlar. Bunları yaptılar ama biz buna rağmen 'yapacağız' dedik ve yaptık.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan derbi açıklaması #4

  Biz güçlü olmaya mecburuz. Çok çalışacağız, çok gayret edeceğiz. Şu anda kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolarsa bu rakam, bizim bir defa hedefimiz neydi İlk etapta 15 bin dolar, ardından 2023 bunu 25 bin dolara çıkarmamız lazım. 25 bin dolara çıkaracağız göreceksiniz dengeler o zaman çok daha farklı olacak.

  DÜNYADAKİ FAİZ ORANLARI

  Amerika'ya baktığımız zaman nedir onlarda faiz oranı 0,50 o da yeni, 0,25'ti, 0,50'ye çıkardılar. Japonya'ya bakıyorsunuz, eksi. Avrupa'ya bakıyorsunuz, işte 1, 2, buralarda. Şimdi buralarda bu denli faiz düşükse, bizde faiz, komisyonlarını da ilave ederseniz, yüzde 15 yüzde 16'lara çıkıyor. Bu ne demektir?

  Siz bu ülkede yatırımın önünü kesiyorsunuz, yatırım yaptırmayacaksınız, yatırım yaptırmazsınız. Çünkü girişimci yatırım yapabilmesi için parayı ucuza mal etmesi lazım. Eğer parayı ucuza mal edemezse yatırım yapması mümkün mü? Değil.

  PARAYI KAZANAN FİNANS SEKTÖRÜDÜR

  Reel sektörle finans sektörünün arasındaki dengelere baktığımız zaman, dikkat edin, burada enteresan bir değişiklik var. Parayı asıl kazanan neresidir? Finans sektörüdür. En çok parayı finans sektörü kazanır, reel sektör değil.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan derbi açıklaması #5

  Ben de böyle konuştuğum zaman tabi finans sektörü bundan rahatsız oluyor, 'sen bize düşman mısın ' diye. Hayır ben size düşman değilim. Ben ülkemde reel sektör için finans sektörünün bir kaldıraç görevi görmesini istiyorum.

  YENİ ANAYASA

  Sadece iktidar partisi ile MHP el ele verse, 367'yi bulamayabilirler o ayrı bir konu ama hiç olmazsa millete gitmenin yolu açılabilir. Ben inanıyorum ki millete gitmenin yolu açılsa, millet böyle bir yeni anayasaya 'evet' diyecektir. Ben milletimize bu noktada güveniyorum. İktidar partisi ile MHP arasında asgari müştereklerin değil, azami müştereklerin olduğuna inanıyorum.

  Azami müştereklerin olduğu iki görüş, iki yapı eğer bir araya gelir de böyle bir milli ve yerli anayasayı eğer oluşturursa, bu millet de kendisi için, kendi dokusunu yansıtan milli ve yerli bir anayasaya 'evet' diyecektir diye düşünüyorum. Temenni ederim ki bu adım da kararlı bir şekilde atılır.

  FUTBOL BANA KOLLEKTİF DÜŞÜNMEYİ KAZANDIRDI

  Futbol bana kollektif düşünmeyi kazandırdı. Kollektif oynamayı ve kollektif hareket etmeyi bana kazandırdı. Siyasette de bireysellik netice getirmez."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir